Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Bateryjny zapłon komar - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Usprawnienia (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: Bateryjny zapłon komar (/showthread.php?tid=19746)



Bateryjny zapłon komar - Dabek333 - 24-10-2013 21:32:28

Witam wpadł mi do głowy pomysł zeby zrobić zapłon bateryjny w komarku i teraz taki pytanie mam chyba ze 3 krzywki akumulator i te inny tylko nie mam cewki butelkowej tylko ze skutera taką http://img.bazarek.pl/135313/11871/860376/9657534874bbc3273d56c0.jpg czy będzie to działać na takiej cewce czy nie???


RE: Bateryjny zapłon komar - kamil97 - 24-10-2013 21:45:08

Ale chcesz zrobić 6v czy 12v? Coś mi się wydaje że w komarze z bateryjnym może być problem. Chodzi mi o ładowanie aku. Cewki świetlne są do tego za słabe a zapłonowych nie da się połączyć. No chyba że dasz cewki z sima.


RE: Bateryjny zapłon komar - Dabek333 - 24-10-2013 21:47:19

Znaczy mam kilka nie kompletnych zapłonów bez cewek zapłonowych i chcę spróbować zrobić zapłon bateryjny??? tylko nie wiem czy będzie działał na tej cewce


RE: Bateryjny zapłon komar - fosa - 24-10-2013 21:49:38

do tej cewki chyba musi być jeszcze moduł ale ja nwm


RE: Bateryjny zapłon komar - BigSoft - 24-10-2013 21:54:41

To jest cewka od zapłonu CDI. Powinieneś zastosować klasyczną cewkę do zapłonu bateryjnego, w przeciwnym razie iskra będzie słaba. Wynika to z różnicy w budowie tych cewek. Do CDI wystarczy mała ceweczka o niskiej indukcyjności, ponieważ jej zadanie polega "tylko" na podniesieniu napięcia na świecy w momencie przepłynięcia ładunku energii przez jej uzwojenie. Ładunek ten gromadzi się w kondensatorze, w module CDI z pomocą cewki zasilającej umieszczonej w prądnicy (klasyczne AC-CDI).

Natomiast stosując zapłon bateryjny potrzebujesz klasycznej cewki wysokiego napięcia, która ma wyższą indukcyjność od cewek wn przeznaczonych dla CDI. Jest tak dlatego, bo w przypadku tego zapłonu energia potrzebna do przeskoku iskry na świecy gromadzi się w samym uzwojeniu cewki wysokiego napięcia. Dlatego też cewka jest większa.


RE: Bateryjny zapłon komar - kamil97 - 24-10-2013 21:56:29

Chyba żeby przerobić jakoś cewkę zapłonową by dało się z niej jakoś przewód wyprowadzić do tego trafo 6v/230v, impulsator i moduł cdi od jakiegos kibla 2t. I wtedy to by mogło działać. Ewentualnie połączyć 2 cewki świetlne szeregowo.


RE: Bateryjny zapłon komar - barcelxxl - 24-10-2013 22:23:09

Zapłon bateryjny to akumulator, cewka butelkowa i kondensator oraz platynki. W komarze będzie ciężko bo cewki mają zbyt małą wydajność i po paru kilometrach na światłach akumulator się rozładuje i komar stanie. Nie odpalisz go w żaden sposób.