Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Komar] Czyżby cewka? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: [Komar] Czyżby cewka? (/showthread.php?tid=18043)



Czyżby cewka? - Katsu - 20-08-2013 23:41:12

Sprawa ma się tak: swego czasu komar palił mi na "raz" a czasem nie chciał współpracować. Zabrałem go do warsztatu bliżej się temu przyglądnąć. Raz iskra była na świecy a raz nie. Pojechałem do sklepu kupiłem kilka części i oto co wymieniłem:

Kondensator
kabel W/N
fajka
świeca

Po tym zabiegu iskra była porządna ale... po nie długiej chwili zanikła. Okazało się, że kabel z cewki nie był w najlepszej kondycji to przylutowałem nowy. Oczywiście nowy klin koła założyłem i próba. Dalej to samo. Stacyjka jest w porządku, myślałem, że coś nie łączy. Ostatecznie iskra jest ale tylko na kablu w/n jak zakładam fajkę i świecę to już iskry nie ma i tu pytanie w czym tkwi problem? Czy do wymiany cewka? Czy może pierścionki z cylindra? Przerywacz nie dawno był wymieniany, styki wyczyściłem papierem ściernym tak samo jak wtyki kabli.


RE: Czyżby cewka? - mikolaj.lukasik - 20-08-2013 23:49:50

jak dla mnie to cewka


RE: Czyżby cewka? - MIREK.M2 - 21-08-2013 10:39:40

cewka do wymiany


RE: Czyżby cewka? - tramwajarz - 21-08-2013 10:47:50

Przerywacz mogłeś przeczyścić benzyną bo opiłki mogą robić zwarcie,poza tym regulowałeś go prawidłowo?A jak z zamontowanie kabla WN?

Na moim miejscu odrazu bym kupił cewkę i wymienił


RE: Czyżby cewka? - mateusz5625 - 21-08-2013 10:59:29

Cewka może być dupnięta. Ale odłącz jeszcze kable od silnika i zobacz czy coś się zmieniło.


RE: Czyżby cewka? - Katsu - 21-08-2013 15:37:04

Na przerywaczu nie powinno być żadnych resztek bo starannie czyściłem zarówno platyny jak i resztę iskrownika, zwoje były w oleju to wyczyściłem i przerwa na platynach jest taka jak być powinna tzn jeszcze jak komar chodził bez zarzutu bo zaznaczyłem miejsce śrubki tak samo jak położenie podstawy iskrownika. Platynki otwierają się gdy tłok jest w najwyższym położeniu więc powinno być ok. A kabel w/n wkręciłem prosto nie widać wypuklenia w kablu, dodatkowo zacisnąłem objemka no i oczywiście gumowa osłona. Tak jak mówię nowy kabel to nowa miedź w środku i iska jest problem tylko jak zakładam fajkę i świecę to wtedy iskry nie ma.


RE: Czyżby cewka? - tramwajarz - 21-08-2013 15:51:42

a na innych świecach sprawdzałeś?


RE: Czyżby cewka? - Katsu - 22-08-2013 13:43:33

Miałem do dyspozycji gdzieś koło 8-9 do wyboru, z tego 4 do komara a reszta to albo samochodowe albo jeszcze jakieś inne, chodziło o to żeby sprawdzić iskrę, była iskra i to duża a potem już na żadnej świecy nie było.


RE: Czyżby cewka? - Hubinho - 22-08-2013 14:44:07

(21-08-2013 15:37:04)Katsu napisał(a):  Platynki otwierają się gdy tłok jest w najwyższym położeniu więc powinno być ok.

W komarku mają się otwierać 3mm przed najwyższym położeniem tłoka.


RE: Czyżby cewka? - Katsu - 22-08-2013 20:10:08

Nie tak dosłownie jak napisałem, w każdym razie jest tak jak powinno być.