Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart by Janusz94 - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart by Janusz94 (/showthread.php?tid=15120)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Chart by Janusz94 - stqc - 28-12-2014 18:02:26

Ale jaką to żarówką obciążyłeś Big Grin ?


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 28-12-2014 18:06:43

Żarówka 12V 5W prąd płynący był 0,7A. Spadek z żarówką jest w okolicach 0,15V


RE: Chart by Janusz94 - BigSoft - 31-12-2014 02:56:48

Bardzo słabo. 2,5W z 100 zwojowej cewki nawiniętej drutem 1mm to aż się wierzyć nie chce, że jest tak słabo. Taka cewka powinna spokojnie 15W wytworzyć, a może i 25 Sad

Przynajmniej tyle udało mi się wyciągnąć na magnesach ferrytowych w oryginalnym magnecie (około 1,8A przy 14V), no ale one są znacznie większe od tych zastosowanych u Ciebie w wirniku.

Obawiam się, że sprawność prądnicy jest z jakiegoś powodu bardzo mała, ale spróbuj z cieńszym drutem, myślę, że DNE 0,5 albo 0,6 na dzień dobry i maksymalnie tyle zwojów ile się da zmieścić. Jedna cewka jako podstawa do dalszych rozważań i testów.

Widocznie neodymy są zbyt małe.


RE: Chart by Janusz94 - Romet drajwerV2 - 31-12-2014 17:11:28

Może ten pierścień z nierdzewki nabity na wirnik osłabia pole magnetyczne? W końcu nierdzewki nie magnes nie przyciąga. Może dla testu zrobić ten pierścień ze zwykłej stali?


RE: Chart by Janusz94 - Kanilox - 31-12-2014 17:18:24

Według mnie jak bedzie ze zwyklej stali to w ogole nie bedzie działać


RE: Chart by Janusz94 - fosa - 31-12-2014 17:38:21

Albo tez mozna sprobowac ten pierscien na wirniku wytoczyc z alu . Moze bedzie lepiej.


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 31-12-2014 17:52:25

Przemek kolejną cewke nawine 0,25mm i 410zw czyli na 14V ale prąd raczej wtedy będzie dość mały więc cudów nie ma się co spodziewać.
Jeszcze wyjdzie tak że będe zmuszony wykonać magneto od nowa na 2x wiekszych magnesach czyli 35x10x10 o ile taki w ogóle są dostępne :/
Jednym słowem na tą chwile klapa konkretna z prądnicą... bo niby magnesy mają cholernie dużą siłe i potrafią z kilku cm przyciagnać kawał metalu ale widocznie za mało.
Co do materiału na pierścień megneta to nic lepszego jak nierdzewak zastosować sie nie da. Nierdzewa nie hamuje przepływu magnetycznego i może być cieńka a będzie duża wytrzymałość mechaniczna, aluminium natomiast musiałoby być znacznie grubsze więc jeszcze oddale magnesy od rdzeni. Pierścień z czarnej stali utrudni przepływ magnetyczny.


RE: Chart by Janusz94 - Patryk82 - 31-12-2014 17:54:47

No ze stalą się jaja dzieją z tego co wiem, jak np. robią podstawki do DE ze stali to krążyły opinie, że coś nie gra Tongue


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 31-12-2014 20:33:15

Cewka nawinięta drutem 0,5mm napięcie 13V prąd 0,9A żarówka 12V 10W świeci pełną jasnością ale to wciąż mniejsza moc niż bym tego oczekiwał :/
Chyba jedyny ratunek to toczyć jeszcze raz magneto i dać większe magnesy...


RE: Chart by Janusz94 - BigSoft - 31-12-2014 21:01:19

Tak sobie właśnie myślę o jednej, ważnej rzeczy. Gdzie my tu mamy nabiegunniki? Pomysł z pierścieniem stalowym nie wydaje się wcale głupi, wręcz przeciwnie. Janusz - spróbuj, to może być też przyczyna tak niskiej sprawności.

Każda prądnica przecież musi mieć zamontowane nabiegunniki na magnesach. Weźmy przykład - magneto Charta (może być i Simsona, komarka, innego moto itd).



Jak widać, każdy magnes ma blaszkę o takich wymiarach jak on sam. Ważną kwestią jest to - jak powinien taki nabiegunnik wyglądać. Otóż najlepszy byłby z blachy krzemowej, ale podobno trudno ją dostać (i nie wiem jak z trwałością mechaniczną). Stosować można więc z powodzeniem blachę stalową. Rozmiar nabiegunnika powinien być taki, aby obejmował całą, jedną cewkę.

Nie do końca mam pewność jak to jest zrobione w kołach magnesowych zamkniętych. Mam na myśli takie coś:



Widzimy tu magneto zamknięte, gdzie nie są widoczne magnesy. Są one ukryte pod blachą tak jak tutaj:



Wychodzi więc na to, że ta blacha pełni też rolę wspólnego nabiegunnika. Trochę poczytałem o tym w sieci i podobno tak robią producenci motocykli. Nie znalazłem jednak dokładniejszch informacji jak to działa. Magnesy muszą być umieszczone naprzemiennie, ponieważ indukcja następuje w momencie, gdy dwa magnesy ułożone względem cewki przeciwnymi biegunami (czyli jeden N, drugi S w danym momencie) przebiegają nad bokiem cewki.


Swoją drogą - ciekawe jak to jest w wirniku jawki. Rozbierał go ktoś kiedyś? Teoretycznie to co widzimy na zewnątrz, powinno być nabiegunnikiem, a sam magnes powinien znajdować się pod nim, zalany w aluminium.


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 31-12-2014 21:50:51

U mnie magnesy są ułożone na przemian, nawet wykonałem test że wszystkie jednym biegunem to na oko 75% odpada czyli zostaje prawie nic Tongue
Nabiegunnik niby jest w starszych kołach magnesowych ale w nowszych to jest to wszystko zalane w cholera wie czym. Cały magnes da się wydobyć i można go sporo wyginać. Oglądałem dziesiątki kół magnesowych od motorowerów i motocykli z roczników od 1990 do 2014 i większość ma właśnie magnes we wspólnej ''formie''.
W swoim magnecie sprawdziłem i wyraźnie czuć mocny przeskok biegunowości obojętnie jakim kawałkiem metalu/magnesa do tego stopnia że magneto zamontowane w uchwycie wiertarki potrafi samo wykonać obrót o kilkanaście stopni więc tutaj raczej jest ok.

Co do wirnika jawki to rozcinałem go na dwie cześci i do magnesa jest dołożona blach grubości około 3mm i troche dziwnie wygieta ale nie pamiętam teraz czy bieguny były na przemian czy cały czas jednym, ale zakładam że na przemian bo na co mieliby od razy z góry ścinać dużą część sprawności magneta Smile

A co do rury stalowej to sprawdzałem to wcześniej zanim zacząłem cokolwiek toczyć i efekt był taki że nastepowała bardzo silna izolacja pola magnetycznego, jedyna opcja to taki pierścień musiałby mieć zgrubienia w miejscach gdzie są magnesy, inaczej siła spada. Na nierdzewce takie zjawisko nie wystepuje.


RE: Chart by Janusz94 - BigSoft - 31-12-2014 22:04:25

Czyli tak jak myślałem, w wirniku Jawki zatopione są nabiegunniki.

Nie widzę tu innego rozwiązania, jak zastosowanie nabiegunników w takim rozmiarze aby pokrywał cały bok cewki gdy magnes jest w osi rdzenia cewki. Sprawność prądnicy powinna znacznie wzrosnąć.


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 31-12-2014 22:12:46

Tylko ja nie wyobrażam sobie jak to zamontować, to nie prądnica kt. ma pracować przy obrotach rzędu 8krpm i gdzie nabiegunniki są dopychane siłą odśrodkową do magnesów, tylko w tym wypadku siła odśrodkowa odrywałaby je od magnesów.
Może się myle ale jeszcze nie będe szukał winy w braku nabiegunników, gdyż jest to z mechanicznego punktu widzenia bardzo trudne do wykonania żeby mi tego przy 16k rpm nie rozerwało. Widzieliście jak skończyło magneto z charta Tongue
Na koniec dzisiejszych testów udało się uzyskać około 20W z tej ceweczki więc jak na tą chwile już nie byłoby tragedii bo ma być ich przecież 6 sztuk Smile
Jutro może uda się jeszcze troszkę potestować. Wiem że na pewno musze jeszcze troszke zmienić kształt rdzeni cewek bo mniejwiecej wygląda to w tej chwili tak )( w stosunku do magneta a powinno być tak )) a to też ma jakiś wpływ na ogólną sprawność. Może jednak coś z tego będzie.
Najwięcej i tak pokażą testy bezpośrednio na silniku Tongue


RE: Chart by Janusz94 - amin - 31-12-2014 22:35:47

No ale wiesz, taką samą moc uzyskał byś na normalnym magnecie, patrząc na zapłon BigSofta... Trochę tak lypa z tymi magnesami.


RE: Chart by Janusz94 - janusz94 - 31-12-2014 22:44:22

Tu nie chodzi aż tak bardzo o moc prądnicy, mi najbardziej zależało na jak najmniejszych wymiarach i wadze magneta, czyli upodobnić zapłon do motoplata/selletry/r-setup itp. gdzie jest malutkie i lekkie magneto.
A także o to żeby jednak było w miarę dobre ładowanie i przedewszystkim światła czego na ww. zapłonach niestety nie ma Wink