Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Chart] Mały remont silnika- co i jak ? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Romet Chart (/forumdisplay.php?fid=137)
+---- Wątek: [Chart] Mały remont silnika- co i jak ? (/showthread.php?tid=22177)

Strony: 1 2


RE: Mały remont silnika- co i jak ? - Marwerick - 25-01-2014 01:06:21

nie lepiej łożyska w kartery a potem wał w te łożyska ?


RE: Mały remont silnika- co i jak ? - Lagoon - 25-01-2014 01:11:46

Lepiej nie lepiej. Chodzi o różnicę materiału. Na wał łożyska wejdą prawidłowo, tak jak mają na nim siedzieć. Aluminium jest bardziej odkształcalne, więc po włożeniu kompletu siedzi ono tak, jak się je włożyło. Gdy się wbije najpierw łożysko, to nie masz żadnej gwarancji, że siedzi ono równo. Ustawia się po wbiciu wału a wtedy gniazdo może się nieco wyrobić. Jeśli sugerujecie się filmem Simson Lehrvideo to tam jest błąd. Nie bronię, składajcie jak chcecie, w zasadzie różnicy w użytkowaniu nie zauważycie, tylko gniazda się szybciej mogą zużyć Wink


RE: Mały remont silnika- co i jak ? - plusminus - 25-01-2014 01:18:11

No właśnie ja od zawsze wciskam tak jak pisałem wyżej, bo mam do tego płaski bloczek, który mi ustali równo łożysko. Teraz robię to na prasie i tu już nie ma problemu z ustawieniem tego prosto. (ale to juz inna bajka) Kiedy karter jest dobrze podgrzany a łożysko schłodzone, to wejdzie praktycznie pacem ono, wiec nie ma problemu z odkształceniem karteru. Myślę ze taka dyskusja dla zwykłego usera jest zbedna, bo i tak w większosci zrobi to młotkiem. Smile


RE: Mały remont silnika- co i jak ? - Stachu.G - 25-01-2014 11:50:58

Opcja łożyska w karter i później dopiero wał w to wszystko jest dobra jak ma się przyrząd do "wciągania" wału.


RE: Mały remont silnika- co i jak ? - stqc - 25-01-2014 12:10:40

Obejrzyj film ze składania silnika Simsona jeszcze produkcji DDR i będziesz wszystko wiedzieć co i jak Smile
Ja bym dał uszczelki z klingieryty i do tego silikonu, a łożyska to polecam tylko FAG, SKF, KOYO i koniecznie C3, uszczelniacze to CORTECO i powymieniać te części które są już zużyte, jak widzisz że na wale jest wypolerowany czop po łożysku, to polecam wymianę wału bo łożysko już nie będzie sztywno siedzieć Smile