Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy (/showthread.php?tid=21921)

Strony: 1 2 3


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 17-01-2014 16:40:16

mam czesci Big Grin sa lozyska tylko nie iwem czemu nie widac tych kulek w nich tylko sa zabudowane ;/ to sie czyms rozni? dzisiaj tez mam zamiar podgrzać te kartery tylko nie wiem czy wybijac tulejka czy najlepiej czyms bez otwartego srodka ?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Matinek - 17-01-2014 16:40:49

hymm ale co ci to da? łożyska będą lodowate a kartery gorące. kartery podgrzeja łożyska a łożyska ochłodza karter. i co z tego wyjdzie? no tak samo jak byś nic nie robił. Najlepiej to jest włożyc sam wał do zamrażalnika na 24h i jak wyjmiesz go z zamrażarki to szybko nałóż łożyska same wlecą na wął luźniutko wiadomo od sprzęgła dopchnij do samego końca i od zapłonu jedno!! też do końca i w takiej pozycji nie ruchomej odstaw ten wał na jakąś 1h-1.5h i już sie będą trzymać, potem w kartery włóż ten wał z łożyskami i poprostu to jedno łożyska też musisz włożyc do zamrazalinka dać i jak wyjmiesz to łożysko to wkładaj szybko na tą strone od magneta czyli wychodzi na to ze tylko jedno łożyska w krter musisz wsadzić bo tamte 2 juz będą na wale. Mój dziadek jest mechanikiem bardzo długo i zawsze tak robi.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - bartoszek5k - 17-01-2014 17:01:49

(17-01-2014 16:40:49)Matinek napisał(a):  hymm ale co ci to da? łożyska będą lodowate a kartery gorące. kartery podgrzeja łożyska a łożyska ochłodza karter. i co z tego wyjdzie? no tak samo jak byś nic nie robił.

Przecież w kilka/kilkanaście sekund się temperatura się nie wyrówna


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Matinek - 17-01-2014 17:03:30

no tak ale po co kartery narażać na jakies uszkodzenia itd? po co sie bawic w podgrzewanie to to na pewno nie wpłynie dobrze na jego prace


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - plusminus - 17-01-2014 17:11:00

(17-01-2014 16:40:16)enjoyowy napisał(a):  mam czesci Big Grin sa lozyska tylko nie iwem czemu nie widac tych kulek w nich tylko sa zabudowane ;/ to sie czyms rozni? dzisiaj tez mam zamiar podgrzać te kartery tylko nie wiem czy wybijac tulejka czy najlepiej czyms bez otwartego srodka ?

Masz zakryte łożyska. Zapewne gumowo-metalowymi pierścieniami. Musisz je wyjąć, inaczej łożysko nie będzie dostatecznie smarowane.

Matinek- A silnik myślisz, że nie generuje ciepła? Szkodzi mu to? Już nie przesadzaj, ze jak rozgrzejesz aluminium do 150 stopni i coś mu się stanie. Rozszerzalność temperaturowa aluminium jest większa od kurczenia stali pod wpływem niskiej temperatury, wiec jest o wiele łatwiej wtedy. Nie myśl też, że przez kilka/kilkanaście sekund łożyska się ogrzeją zeby wyrównać temperaturę od karterów.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Matinek - 17-01-2014 18:10:31

no ale po co robic podwójną robote?
przecież wystarczy sam wał i jedno łożysko włożyc do zamrażalki itd a jak kartery będą nagrzane to myślisz że tak łatwo sobie poradzisz?
jak sie dotknąć nie będzie dało?


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - plusminus - 17-01-2014 19:10:50

Napisałem wyżej- większa rozszerzalność cieplna. W domowych warunkach nie schłodzisz tak bardzo łożyska a tak jest łatwiejsze zakładanie. Silnik taki składasz w rękawicach. Jakoś mi to nie robi problemu a uwierz, że nie jeden silnik wyremontowałem.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 17-01-2014 19:44:28

Hehe, to jak mam wkoncu te lozyska nabic zeby nic nie spierdolic i zeby mi to dlugo jezdzilo ? bo macie tyle sposobów a nei wiem który jest najlepszy :/


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - BigSoft - 17-01-2014 20:12:55

(17-01-2014 17:03:30)Matinek napisał(a):  no tak ale po co kartery narażać na jakies uszkodzenia itd? po co sie bawic w podgrzewanie to to na pewno nie wpłynie dobrze na jego prace

Głupoty gadasz. To jest normalne i wskazane, aby podgrzać kartery przed montażem łożysk. Obejrzyj sobie Simson Lehrvideo, tam jest ładnie pokazane jak montować łożyska w kartery, wał w łożyska itd.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Matinek - 17-01-2014 20:28:26

hymm robcie jak chcecie w kazdym razie latwiej jest schlodzic chyba wal i jedno lozysko a nie grzac kartery nw ja tak nigdy nie robilem i nie zrobie. a skoro enjoyowy ma mala trudnosc z nagrzaniem karterow to moj sposob jest latwiejszy i prostszy w wykonaniu


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 17-01-2014 21:00:42

a jak bym je wybil tak jak na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=5MrUadSyfA8 minuta 17:35 ??


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - Matinek - 17-01-2014 21:11:54

nie no wybić to możesz czym chcesz xd byle żeby nie obtłuc karteru.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - enjoyowy - 17-01-2014 22:37:21

Nowe simeringi trzeba czyms smarowac czy cos przed wlozeniem ? czy na sucho tak jak są nowe


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - BigSoft - 17-01-2014 22:39:27

W środku, gdzie pracuje np wał korbowy, możesz posmarować olejem.


RE: Wybijanie i zakładanie nowych łożysk na wał i wałek zdawczy - kokosek - 17-01-2014 22:42:23

Z tymi łożyskami oni mają rację nagrzać to.. Myślę ze kuchenka to spokojnie wystarczy a łożyska tak jak pisali schłodzić.
I tak jak pisali zdejmij z łożyska to cuś