Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: ładowanie 12v
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam . Mam parę pytań. W związku z tym że remontuję mojego ogara 200 naszła mnie chęć na kierunkowskazy.

1
(06-07-2012 20:02:19)kosa napisał(a): [ -> ]Nawinięcie nowego uzwojenia cewki (ok 200 zwoi drutu 0,70mm DN2E) taka cewka ma 12V około 20W
czy to prawda że przewinięta cewka świetlna tyle daje?

2 mógłby mi ktoś narysować schemat ładowania aq i podłączenia kierunków?(z regulatorem napięcia elba z simsona, gdzie dać bezpieczniki)

3 jak podłączyć cewki szeregowo czy rzędowo?

4 czy ten aq będzie dobry?
http://allegro.pl/akumulator-motocyklowy...24591.html

jeszcze jedno pytanie dotyczące tumika
jak go wyczyścić z rdzy?
zamiast przewijania można podłączyć szeregowo cewki cewki 6v i wyjdzie 12v
będzie 12v ale bez obciążenia (chyba)
było już pełno takich tematów, użyj wyszukiwarki i będziesz wiedział jak to zrobić.
ten aq co podałeś dobry bedzieBig Grin
dzięki kolego
moze zrobić tak że jedna przewinięta cewka pójdzie do zasilania swiatel a druga do ładowania aq? wypowie sie ktoś?
Mi się zdaje że najlepiej obie na ładowanie a światła z aku
wtedy na wolnych obrotach będziesz miał mocne światła i nie będzie ci palić żarówek.

ALE czy to pewne co napisał kosa?
ok 200 zwoi drutu 0,70mm DN2E ?? bo ja też chcę przewinąć swoje...
Post użytkownika bigsoft z forum m*****.pl:
Cytat:Powiem Ci tak. Jeżeli chodzi o ilość zwojów na danej cewce - to nie mam pojęcia. Ja jak przewijałem prądnicę, to po prostu sobie tego najzwyczajniej w świecie nie zapisałem nigdzie. Sprawa jest jednak prosta. Przykładowo masz dwie cewki świetlne połączone równolegle. Demontujesz jedną z nich z rdzenia prądnicy (aby to zrobić, musisz te blaszki ścisnąć, odlutować końce zwojów od przewodu i rdzenia iskrownika). Montujesz sobie cewkę na czymś, czym będzie łatwo obracać, no chyba, że wolisz odwijać w rękach. Zaczynasz odwijanie. Każdy jeden pełny obrót karkasu (obudowy na której jest uzwojenie), to jeden zwój. Liczysz ile cewka ma zwojów, zapisujesz sobie jaka to cewka i ile tych zwojów było. Przy okazji zapisujesz sobie ile warstw miała dana cewka. Jeda warstwa, jest wtedy, gdy zapełnisz drutem całą szerokość karkasu od jednej strony do drugiej, potem nawijasz dalej - druga warstwa już leci na drucie pod spodem - rozumiesz?). Przykładowo policzyłeś, że było 216 zwojów na danej cewce. Napięcie w instalacji to 6V. Dzięki temu wiesz już, że na 1V przypada 36 zwojów drutu. Wiesz już, że jeśli chcesz przewinąć na 12V, to wyjdzie Ci 432 zwoje drutu. Czyli dwa razy więcej niż było. Na logikę - tym samym drutem będzie ciężko. Dlatego też mierzysz średnicę drutu normalnie z izolacją. Wychodzi np 0,9mm (strzelam z tymi ilościami zwojów i średnicą drutu, bo nie pamiętam jakie były). Policzyłeś też, że warstw było np. 20. Liczysz dalej - 0,9mm drut * 20 warstw, to około 18mm. Dołóż, że będzie z 20mm. Sprawdzasz teraz głębokość pustego karkasu od jego podstawy do końca ścianki - tam gdzie wirują magnesy. Widzisz ile jest mm. Teraz już sam powinieneś przeliczyć czy trzeba drut o mniejszej średnicy (a jeśli tak, to jakiej). Trzeba sprawdzić ile miejsca jest do magnesów i ile do podstawy aluminiowej prądnicy.

Jak już obliczysz jaki trzeba drut, to nawijasz zwój przy zwoju, dokładnie, powoli, bez pośpiechu. Tutaj nie można się spieszyć. Jeśli zrobisz to dokładnie - efekty będą zadowalające.

Nie bój się, że przy zmniejszeniu średnicy drutu nie będzie tyle mocy co w oryginale. Nie prawda. Tzn. nie do końca Smile Załóżmy, że ta cewka świetlna ma drut 0,9mm, oddaje około 12,5W przy 6V (12,5, bo są dwie cewki równolegle i oddają ok 25W, to 12,5 wychodzi na jedną - około). 12,5W to jakieś 2A z malutkim hakiem przy 6V.

Jeżeli zmniejszyłbyś średnicę drutu do 4,5mm, czyli równo połowa mniej - moc teoretycznie nie spadnie. Prąd zmniejsza się niby o połowę, czyli już tylko 1A, ale napięcie dzięki większej ilości zwojów wzrasta do 12V - czyli 1*12 - daje 12W. Oczywiście to takie suche pierniczenie trochę, bo są straty i różne inne przeszkody, dlatego nie można sobie tak ot mówić, że po zmniejszeniu średnicy drutu dokładnie o połowę, to prądy dokładnie o połowę spadną, bo tak do końca nie jest Smile

Dokonaj pomiarów, o których pisałem. Ile się zmieści na karkas maksymalnie. Wylicz o ile trzeba zmniejszyć średnicę drutu, aby zmieściło się go dwa razy więcej niż oryginalnie. Tyle.

To samo z cewkami świetlnymi.

Zaznaczam jedno - Z IMPULSATOREM I CEWKĄ ZASILAJĄCĄ MODUŁ NIC NIE ROBISZ.

Resztę możesz przewijać Wink

Powodzenia Wink


Autor posta otrzymał ostrzeżenie za reklamę innego forum
dzięki . teraz już wiem jak przewinąć cewki. wezmę złącze je rzędowo i bez akumulatora instalacje zrobie co o tym myślicie?
Panie Feiro , radzę Ci usunąć posta , albo go zmienić bo nie można podawać nazw innych forum Big Grin
Panie kadetmen w poście ta nazwa forum to źródło tekstu, nie reklama, wiec nie powinno się nic stać.
Przekierowanie