Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: szansa na odzyskanie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Siema kupiłem ostatnio silnik 019 (za dużo dałem :F ) i okazało się że to jest totalny trup .Automat od biegów ma luzy,wałek kopniaka tak samo , wał też,iskrownik nie ma cewek świetlnych i z gaźnika cały czas się leje i ma kawałek urwanego mocowania (nie było tego widać na zdjęciu ) .Tak więc moje pytanie brzmi : czy jest taka opcja że ja odeślę ten silnik gościowi a on mi odda kasę ?A propos silnika , dałem za niego 280zł z przesyłką Angry .
280 no to nieźle przepłaciłeś. A masz jakiś dowód zakupu??
Jest kilka scenariuszy:
1. Koleś jest spoko i nie zrobi Ci problemów z wymianą. Ot, zwykły porządny chłop. Tak byłoby najlepiej.
2. Koleś jest nie spoko i wymienić nie zechce. Tutaj są dwie możliwości:
a)oszukał Cię, przedstawiając nieprawdziwy stan techniczny silnika.
b)na temat silnika nic nie było mówione i kupiłeś kota w worku. Płać i płacz.


W związku z tym że istnieje coś takiego jak RĘKOJMIA masz 10 dni na zwrot towaru. Ale tylko w wypadku gdy w towarze(tu:silniku) wystąpiły wady ukryte. Jeśli więc koleś zapewniał że silnik jest zieloną wyspą pośród czerwonego morza kryzysu-możesz zwrócić. Jeśli chcesz oddać bo nie jest taki jak Ci się wymarzył-przełknij porażkę i miej nauczkę na przyszłość.
Według Polskiego prawa masz prawo do zwrotu towaru do 10 dni od otrzymania przesyłki bez podania przyczyny, o ile jakieś sklepy to respektują to nie wiadomo jak z osobą prywatną.
PS. Też miałem taką sytuacje, wywaliłem sporo gotówki za silnik s34 po remoncie, a on nawet nie miał iskry do tego niby po szlifie, a kompresja taka, że w motorynce mam 10 razy lepszą.
Art. 560. [Odstąpienie; obniżenie ceny]
§ 1. [217] Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.
§ 3. [218]Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.
§ 4. [219] Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.
Art. 561. [Wymiana; usunięcie wad]
§ 1. Jeżeli przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, kupujący może żądać dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad oraz naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia.
§ 2. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz określona co do tożsamości, a sprzedawcą jest wytwórca tej rzeczy, kupujący może żądać usunięcia wady, wyznaczając w tym celu sprzedawcy odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpi. Sprzedawca może odmówić usunięcia wady, gdyby wymagało ono nadmiernych kosztów.
§ 3. Przepisy powyższe nie wyłączają uprawnienia do odstąpienia od umowy lub do żądania obniżenia ceny.
Należy jednak zbadać, czy przypadkiem w umowie z producentem odpowiedzialność z tytułu rękojmi nie została wyłączona lub zniesiona.
Proszę także pamiętać, iż uprawnienia te może Pan wykonywać w ściśle określonych terminach.
Art. 563. [Terminy reklamacyjne]
§ 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć. Minister Handlu Wewnętrznego[221] może w drodze rozporządzenia ustalić krótsze terminy do zawiadomienia o wadach artykułów żywnościowych.
§ 2. [222]Jednakże przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później - jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu.
§ 3. Do zachowania terminów zawiadomienia o wadach rzeczy sprzedanej wystarczy wysłanie przed upływem tych terminów listu poleconego.



Miłej lektury.
Czyli jest jakaś logiczna szansa ?
Według mnie nie. Towar możesz zwrócić i owszem, ale wtedy gdy w nim nie grzebałeś. A znając życie już coś nagrzebałeś w tym silniku, więc marne szanse.
Nic w nim nie grzebałem , wstawiłem do ramy , nalałem oleju do skrzyni i próbowałem odpalić i nawet nie odpalił bo zaczęło się lać z gaźnika i jak zobaczyłem ile w nim jest do roboty to od razu go wykręciłem .
Dzisiaj gościu wpłacił mi 70zł na konto za to że silnik jest w takim stanie (oczywiście silnik u mnie zostaje ).
No jednak trafił sie dobry chłopina :FBig Grin
Przekierowanie