Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: Ogranicznik napięcia/Regulator napięcia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
IRFP064N podejrzewam że tego CI raczej nie uszkodzi, sam mam regulator na nim zrobiony i BigSoft również chyba go ma w Charcie i działa, Obudowa to TO247 większa powierzchnia do odprowadzenie ciepła, no ale niestety radiator MUSI być, a dodatkowo warto dać podkłądkę pod tranzystor Smile
http://allegro.pl/tranzystor-irfp064n-n-...17593.html
Zrobiłem regulator wg. schematu z elektrody i działa Smile, napięcie jest wystarczające i nie przekracza bariery której ma nie przekraczać Wink.

Ale czy radiator musi być połączony z masą?, bo wtedy wogule przekaźnik nie jest zasilany.

A co do tego tranzystora to czy powinienem go wymienić na ten IRFP064N, czy jest szansa że mój sobie poradzi?
A tak na boku:
Jak działa taki tranzystor (Mosfet)? (tak na chłopski rozum)Wink
masz ten ze schematu mosfet? jest on na radiatorze z podkladka i tuleja pod dana obudowe?
(28-04-2014 22:43:04)mr2 napisał(a): [ -> ]Ale czy radiator musi być połączony z masą?, bo wtedy wogule przekaźnik nie jest zasilany.
Wręcz przeciwnie. Radiator nie może dotykać masy, no chyba, że masz pod tranzystorem podkładkę np mikową a w otworze na śrubkę masz tulejkę izolującą. W przeciwnym wypadku będzie zwarcie!

mr2 napisał(a):A co do tego tranzystora to czy powinienem go wymienić na ten IRFP064N, czy jest szansa że mój sobie poradzi?
Jak działa, nie pali się i radiator nie parzy po dłuższej chwili pracy, to pewnie da radę (nie napisałeś jaki masz teraz).

mr2 napisał(a):A tak na boku:
Jak działa taki tranzystor (Mosfet)? (tak na chłopski rozum)Wink
O tym można dużo pisać. Główna różnica pomiędzy tranzystorem bipolarnym a mosfetem jest taka, że mosfet sterowany jest napięciem przyłożonym do jego bramki, a nie natężeniem prądu. Dlatego też dobierasz diodę zenera na odpowiednie napięcie w tym regulatorze, aby uzyskać to co chcesz na wyjściu (spadek na diodzie zenera i/lub na diodach prostowniczych + spadek na samym tranzystorze = napięcie wyjściowe regulatora).
Właśnie mam bezpośrednio tranzystor przykręcony do radiatora.

Czyli mam go odizolować "podkładką i tuleją"?, (czy chodzi o taki kołnierz, który wchodzi w otwór w tranzystorze a jest jednocześnie podkładką, między tranzystor a radiator? - bo mam coś takiego)
Takie coś np:
Cytat:Jak działa, nie pali się i radiator nie parzy po dłuższej chwili pracy, to pewnie da radę (nie napisałeś jaki masz teraz).

Użyłem Mosfet IRFZ44N
Jest dosyć mocny, powinien się sprawdzić. W razie czego dobierzemy coś lepszego Wink

Tylko pamiętaj o jednym. W żadnym wypadku nie możesz odłączyć obciążenia od regulatora podczas pracy silnika. Doprowadzi to do jego uszkodzenia.
A czyli ten "szary element" jest termo-przewodzący a jednocześnie dielektrykiem?

Tak wogule to myśle że wszystko już w miarę jasne, i dziękuję za szczerą pomoc Big Grin
Tak. Jest to podkładka mikowa, a obok tulejka izolacyjna (zestaw dla tranzystora w obudowie TO220).
Stron: 1 2
Przekierowanie