Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Romet Komar 3 powrót do żywych
Autor Wiadomość
Sony Offline
Nowy
*


Liczba postów: 1
Imię: Wojtek
Skąd: Birmingham
Pojazd: Romet Komar
Post: #1
Romet Komar 3 powrót do żywych
Witam wszystkich.
Jak wielu z Was swoją przygodę z pierwszymi motorowerami zaczynałem w wieku około 10 lat. Nie było drugiej tak pożądanej rzeczy przez nas chłopaków jak własny środek transportu- oczywiście mowa tu o czymś co ma silnik, przy czym można po raz pierwszy zetknąć się z mechaniką, no i ten zapach benzyny.. Niezapomniane czasy Wink
Dorosłe życie nie pozwoliło na kontynuowanie zajawki, która towarzyszyła mi przez wszystkie lata dorastania. Jednak niedawno temu miły zbieg okoliczności pozwolił mi powrócić do tematu 'motorów'.
Podczas pewnego urlopu w Polsce (mieszkam w UK) siedziałem z teściem przy kieliszeczku czystej i jakimś trafem zeszliśmy na temat jednośladów, mój towarzysz nie wiedział jeszcze wtedy, że obudził tym samym moje wspomnienia, wspomnienia dzieciaka, który przeżył przeróżne historie na jednośladach. Zaczynałem od Komarów, miałem 3 sztuki, jeździłem Simsonem' Jawkami, Motorynkami, WSK 125, WSK 175 a zakończyłem na Jawie 350- ta to miała kopyto... Oczywiście tylko wtedy gdy chodziła na 2 'gary' :F
Po krótkiej opowieści z mojej strony widziałem zaskoczenie w oczach teścia, pewnie myślał że jedyne co miałem za gówniarza to rower Smile
Nie ważne, ważne zaczyna się od tej chwili... Teściu zabrał mnie ze sobą do pomieszczenia gospodarczego na swoim podwórku i stwierdził tylko, że szkoda że wcześniej nic nie mówiłem. Tam po odrzuceniu wielu gratów moim oczom ukazał się Komar- zniszczony, pokryty kilkudziesięcioletnim kurzem.. Dosłownie. Jedyna znana historia na temat Komara to taka, że teściu około 20 lat temu kupił go od znajomego z tej samej miejscowości. Komar już wtedy nie był na chodzie i został kupiony tylko po to żeby wykorzystać jego koła do jakiegoś ręcznego wózka.. Jednak na moje szczęście teściu wózka nigdy nie zrobił a Komarek przeleżał w szopie tyle lat zapomniany.
Odrazu wyciągnąłem go na zewnątrz i nie zastanawiając się długo zacząłem sprawdzać czy uda się go uratować, wybrzebałem jakąś świecę, wyczyściłem szybko gaźnik+ mała regulacja. Iskra była, paliwo nowe dochodziło więc nastąpił moment próby... oby zagadał, oby zagadał. No i udało się zapalił. Nierówno ale zapalił, udało mi się nawet przejechać kilkaset metrów z linkami od biegów i gazu w dłoniach bo wszystko pozrywane.. Najbardziej martwiąca rzeczą było to, że niestety nie miał siły, bardzo się męczył żeby na 1 biegu mnie pociągnąć. No ale po tylu latach nieużywania sam fakt ze silnik zapalił można traktować jako duży sukces. Mina teścia po odpaleniu bezcenna Smile stwierdził, że jeśli chce mi sie bawić przy Komarze to należy już do mnie. Nie protestowałem Smile Planuję go ściągnąć do siebie do Anglii i dłubać przy nim w garażu. Chciałbym zrobić pełną renowację. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli bo pomimo tego, że w tej chwili jest to wrak Komara to ja swoimi oczami widzę go już po wszystkich zabiegach. Trochę się rozpisałem... Cool
Pozdrawiam!


Załączone pliki Miniatury
   
20-03-2019 17:44:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #2
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Szczerze to ja bym go tylko doprowadził do pełnej sprawności i dobrze wyczyścił, ten oryginalny lakier ma swój klimat Wink

Mój Simson

YT: POLMOZBYT
20-03-2019 17:58:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,388
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #3
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Prawdziwa rodzinna historia Smile witamy na forum
Co do Komara, pokaż no przyjacielu go z drugiej strony Smile mam podejrzenia, że to moze być 2350-2 mimo braku "sportowego" siedzenia, no chyba, że ktoś "pożyczył" kola 19" od T-1. Rocznik 1975, czy 1976???
Powodzenia w pracach, pisz i pytaj o wszystko ... "pomożemy" Tongue

Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
20-03-2019 18:05:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Sony Offline
Nowy
*


Liczba postów: 1
Imię: Wojtek
Skąd: Birmingham
Pojazd: Romet Komar
Post: #4
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Miałem też właśnie zapytać jak określić dokładniej który to rok produkcji bo niestety żadnych dokumentów nie ma... Będę za 2 tygodnie w Polsce na weekend to zrobię jakieś zdjęcia bo nie mam więcej. Czego szukać z drugiej strony co ułatwi rozpoznanie? Smile muszę wejść w internet poczytać trochę więcej o historii Rometa.
20-03-2019 18:56:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
bkrukl Offline
Technik
*


Liczba postów: 827
Imię: Bogdan
Skąd: Biłgoraj
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Popatrz za tabliczką znamionową, może będzie miał. Do tego czasem przed numerem ramy nabijali rok produkcji.

Komar 2352
Motorynka m3
Romet Polo
Daelim Daystar VL
Kawasaki vn800 vulcan custom
20-03-2019 18:58:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
joozek Offline
senior


Liczba postów: 2,388
Imię: Józek
Skąd: Lubin
Pojazd: Inny
Post: #6
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Do roku 1980 nr ramy był 6 cyfrowy, nie podawano dodatkowych 2 cyfr, oznaczających rok produkcji. Czyli ...
do 1980 numer ramy XXXXXX
powyżej 8 cyfr, nr ramy 83-XXXXXX gdzie cyfry 83, oznaczają rok produkcji 1983, a myślnik był raczej kropką.
Co do tabliczki znamionowej, do roku 1976/77 były nitowane z prawej strony ramy, do prawej blachy silnika, ale ... pojawiały się Smile np w roku 78/79 na niektórych modelach, np T-1
Piszę tu o sprzedaży krajowej, bo na eksport, np Węgry, były nitowane na główce ramy.
Niektóre modele, np Ogary, Kadety, nigdy tabliczek nie miały, no poza moimi Big Grin Big Grin Big Grin

Denerwować się, to tracić własne zdrowie z powodu cudzej głupoty
20-03-2019 20:58:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Sony Offline
Nowy
*


Liczba postów: 1
Imię: Wojtek
Skąd: Birmingham
Pojazd: Romet Komar
Post: #7
RE: Romet Komar 3 powrót do żywych
Dzięki Joozek. Przyjrzę się temu dokładniej gdy będę w Polsce Smile
21-03-2019 10:31:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pręt hamulca Ogar 205
Ostatni post: pitus74
Dzisiaj 09:51:40
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 3186
Długość linki sprzęgła
Ostatni post: pitus74
Wczoraj 22:16:00
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 2994
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
Wczoraj 22:01:34
» Odpowiedzi: 476
» Wyświetleń: 165902
Witam .
Ostatni post: Debesta
Wczoraj 21:06:58
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 118
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Wczoraj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 39
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Wczoraj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 67
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Wczoraj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53858
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Wczoraj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 51
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Wczoraj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 38
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Wczoraj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 567
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
27-03-2024 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 275
205A
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 97
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52091
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
27-03-2024 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 111
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
27-03-2024 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10918

Reklama