Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
WItam Rometowców i nie tylko ich
Autor Wiadomość
BellaUrsa Offline
Nowy
*


Liczba postów: 34
Imię: Krzysiek
Skąd: Legionowo
Pojazd: Inny
Post: #1
WItam Rometowców i nie tylko ich
Witam wszystkich fanów Rometa, kultowych jednośladów, wielbicieli dłubania i sentymentalnych użytkowników wszystkiego co jeździło w czasach PRL.

Mam na imię Krzysiek, jestem z Legionowa, mam żonę, 3 córki, mało czasu a sporo sentymentów do wszystkiego co stare i według niektórych niepotrzebne. Obcowanie ze starymi rzeczami nie tylko sprawia mi przyjemność ze względu na obcowanie z ich duszą - mechanizmami, czysto fizycznym ruchem i działaniem, ale też pozwala powracać myślami do czasów dzieciństwa, które to dla każdego było chyba najwszczęśliwszym okresem życia. Stare zegarki mechaniczne, radiomagnetofony unitry, aparaty fotograficzne - to pola mojego zainteresowania, w których temacie z różnymi efektami starałem się do tej pory eksplorować. Poza tym majsterkowanie, robienie dobrej roboty zgodnie ze sztuką, było zawsze tym, co chciałbym robić - nie to, że mam jakieś specjalne osiągnięcia w tym temacie (nie licząc ogólnych prac remontowo-wykończeniowych w domu), ale po prostu póki co nie mogłem zająć się niczym w tej materii, z braku czasu, słomianego zapału - oglądałem jednak z zazdrością pracę ludzi, którzy mieli na tyle zdolności i samozaparcia by tchnąć nowe życie w różne zabytkowe pojazdy.

Obecnie, nadszedł moment przełomu w moim życiu Blush by również na polu zabytkowych pojazdów spróbować czegoś dokonać samodzielnie. Mam pełną świadomość, że forum zrzesza przede wszystkim chłopców od Rometów, mam nadzieję jednak, że posiadanie Jawy nie robi ze mnie dziewczynki Big Grin i będę mógł liczyć na wsparcie wiedzą również w kwestii tego owocu myśli technicznej czechosłowackich inżynierów.

Mój wspaniały pojazd to Jawa 50 typ 20, która należała do mojego dziadka. W mojej głowie mam tylko urywki sytuacji, w których dziadek zabierał mnie na przejażdżki swoją rakietą, gdyż Jawka nie była w codziennym użyciu a raczej w momencie, gdy trzeba było szybk przedostać się wniedalekie miejsce a odpalanie samochodu nie miało sensu (tak to zapamiętałem).

Jawka pochodzi z 1974 roku, ma stare dokumenty, ale niestety dziadek zmarł w zeszłym roku, więc nie uda mi się już go ucieszyć widokiem działającego motoroweru (na szczęście ze starym zegarkiem mechanicznym to się udało zawczasu). We w miarę regularnym użyciu Jawka była na początku lat 80-tych. W 1998 roku dziadek uruchomił ją z okazji tego, że robiłem kurs na prawo jazdy na samochód Huh Uczenie się jazdy samochodem na motorze było mało logiczne, więc po doprowadzeniu Jawki do jako takiego użytku (czyszczenie silnika, skrzyni biegów), zrobieniu kilku kółek po ulicach, Kaczucha trafiła do komórki pod dywan. 19 lat temu, dziadek, to co wymagało naprawy, naprawił, wątpliwe miejsca metalowego poszycia zamalował minią, więc ogólnie rzecz biorąc Jawka wydaje się być zachowana w całkiem dobrym stanie mechanicznym. Ze zgrubnych oględzin wychodzi, że muszę przede wszystkim wymienić tyleje plastikowe wchodzące w lagi, bo jedna "wylata", no i w przypadku wrzucenia 1 biegu i prowadzenia motoru z wciśnietym sprzęgłem coś mocno chrobocze w skrzyni.

Wizualnie - brakuje jej chromowanego lusterka, takiego ładnego w kształcie rombu. Biały i turkusowy lakier jest w miarę dobrym stanie, choć oczywiście osłonki kolan gdzieniegdzie są uszkodzone, przetarte. Kokon miejscami jest chlapnięty minią, poza tym pęknięty nad kołem po prawej stronie - nie zauważyłem tego wcześniej.

Plan jaki mam, to razem z ojcem doprowadzić Jawkę do kultury technicznej - zawieszenie, silnik i skrzynię biegów, by można było ją bez ryzyka odpalić i wykonać jazdy testowe. Jeżeli wszystko się powiedzie, przez zimę zastanowię się nad poprawą strony wizualnej i legalizacją Jawki. W kwestii wizualnej mam jednak wątpliwości - lakier jest w miarę zachowany, poza tym patyna zawsze jest na propsie w motorze, który nie idzie na sprzedaż - wiaomo, wspomnienia. Podmienienie niektórych części na nowe może dawać różny efekt estetyczny, nwe koła i świecące szprychy mogą w miarę odświerzyć wygląd motoru ale już dawanie nowiutkich śrub może wyglądać źle. Z drugiej strony nic nie ciszy bardziej jak odświerzony kompletnie, świecący i błyszczący każdym detalem motorower, który aż zaprasza do jazdy - nie wiem sam co począć, ale mam nadzieję, że w czasie decyzja się wyklaruje.

Pozdrawiam wszystkich i podsyłam zdjęcia (na zdjęciach straszy 19-letni kurz, ale stwierdziłęm, że nie będę mył ciśnieniowo blach tylko do zdjęć, a poszczególne elementy doprowadzę do ładu w miarę rozbierania do na części, trochę blasku może odzyska po polerce, a to czego nie uda się wypolerować pozostanie tematem do rozważań na temat odmalowywania całości na nowo):








Pozdrawiam, Krzysiek.

Chcesz zobaczyć jak wygląda praca amatora bez budżetu, sprzętu oraz skilla? Odwiedź wątek remontowy mojej Kaczki
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2017 13:58:42 przez BellaUrsa.)
22-05-2017 13:54:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 3 użytkowników postawiło piwo BellaUrsa za ten post.
Reklama
Rafku Offline
Drucidruci tu
*


Liczba postów: 1,821
Imię: Rafał
Skąd: Bartoszyce
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #2
RE: WItam Rometowców i nie tylko ich
Siemano, konkret tekst i fajna historia, zostań tu na dłużej Wink

Pony 50-M2 '82
Ogar 200 '88
50T1 '80

Komar 2351 '79
Mini ścigacz 50cc
Bemi Cross 110cc
Bashan ATV 150cc
22-05-2017 22:17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Texas Ranger Offline
Praktykant
*


Liczba postów: 427
Imię: Michał
Skąd: mazowieckie
Pojazd: Romet Komar
Post: #3
RE: WItam Rometowców i nie tylko ich
Cześć, fajna historia.
Mój pierwszy jednoślad z silnikiem to też Jawka, tyle że mustang, rocznik 1978, piękna była. Teraz składam takową jako powrót do lat młodzieńczych.
22-05-2017 22:32:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Semmao Offline
Podszeptywacz
Moderatorzy


Liczba postów: 4,469
Imię: Tom
Skąd: Elbląg - Gorzów
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #4
RE: WItam Rometowców i nie tylko ich
Czołem Krzysztofie, witamy! Smile

kurczę, projekty renowacji rodzinnych pamiątek zawsze napawały mnie optymizmem i wzbudzały szacunek Smile

Powodzenia z tym! załóż wątek dla Jaweczki i pisz jak Ci idzie, zawsze pomożemy w razie potrzeby!

Pozdrowionka!


Quake96 - 18-06-2013 22:49 -Cóż chciałeś Rometa to musisz się liczyć z wydatkami

kamil97 - 22-10-2014 10:02 -Ano ,,Chciales rysia, musisz się liczyć z wydatkami" Tongue

jurek_j - 25-04-2016 19:28 -chciałeś rometa, musisz się liczyć z problemami
22-05-2017 22:55:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
BellaUrsa Offline
Nowy
*


Liczba postów: 34
Imię: Krzysiek
Skąd: Legionowo
Pojazd: Inny
Post: #5
RE: WItam Rometowców i nie tylko ich
Panowie,

Dziękuję za przyjęcie do grona i dobre słowo. Jawka zaczyna się rozkładać na części, a mi mina rzednie, bo żeby przypominała pięknego motyla, każdą śrubkę, nakrętę, najmniejszy element, muszę teraz przywrócić do stanu fabrycznego albo kupić nowy. Przy każdym podzespole to znowu kolejne szukanie wiedzy co i jak zrobić, wykręcić, naprawić, zakonserwować - czuję się taki głupi, bo w sumie nie wiem jak sprawdzić dlaczego Jawka nie pali, a tu jeszcze trzeba się będzie doktoryzować z malowania, piaskowania, polerowania, gaźników, wahaczy, tłumików, linek, i tak dalej... Mam nadzieję, że ta zabawa bedzie mnie coraz bardziej wciągała, bo na razie ogrom pracy mnie przytłoczył. Niemniej zapraszam do właściwego wątku remontowego:

http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthrea...#pid521668

Pozdrawiam, Krzysiek.

Chcesz zobaczyć jak wygląda praca amatora bez budżetu, sprzętu oraz skilla? Odwiedź wątek remontowy mojej Kaczki
23-05-2017 01:12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53766
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Bzyczek
Dzisiaj 02:33:46
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 23
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 27
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 21
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 76
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 517
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 263
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 82
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52048
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 104
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10889
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165713
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 59
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352
Czyżby T-3 nie istniał?
Ostatni post: romek
26-03-2024 00:12:36
» Odpowiedzi: 58
» Wyświetleń: 38390

Reklama