Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Autor Wiadomość
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,575
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #16
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Nie można niczym z zewnątrz ich wyczyścić, bo (tak jak piszę w tym temacie) są tam dwa rodzaje smarów (w moim Sachsie wszystko robię jednym i jest dobrze, ale może w tej konstrukcji ma to znaczenie). Myślę, że warto zaryzykować samodzielne rozebranie, bo o ile żadnej części nie uszkodzisz ani nie zgubisz, to nic do stracenia nie masz, a w razie czego jak zaniesiesz piastę do serwisu to będą mieli mniej roboty Big Grin
Tam też się jakoś musieli nauczyć to składać i rozkładać.
23-05-2016 17:59:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #17
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Żaden serwis nie chce się w to bawić, obdzwoniłem, już wolą mi zapleść nową za 70 zł piastę:-)

Dawidzio, a masz na tyle wiedzy, że jak będę składał i coś mi się pokiełbasi, co po czym ma być, da radę jakoś pomóc?Smile

Jakiego smaru używasz?

P.s. Te naklejki rometowe są gdzieś dostępne nowe?
24-05-2016 09:39:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,575
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #18
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Wydaje mi się, że ktoś kiedyś podawał na forum dane do serwisu specjalizującego się w tych piastach.
Chyba mam taką lub podobną piastę w swoich "zbiorach", ale jeszcze się jej nie tykałem. Rozbierałem za to Sachsa Dreigang i to bez żadnej instrukcji, a przed tym brałem się tylko za torpedo. Sachs:


A tak wygląda Schimano 333:


Spojrzałem teraz na schemat Sachsa i się przeraziłem, że to rozbierałem Smile
Tak więc tylko schemat wygląda strasznie, w rzeczywistości nie jest tak źle. Pilnując się schematu nie powinieneś mieć problemu z poukładaniem, ważne, żeby nic nie robić szybko i na siłę. Poczekaj aż cię wena najdzie i dopiero, powoli, się za to weź. Regulacja (skręcenie) całości to też kwestia wyczucia, bo nie może być ani za mocno, ani za słabo (trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy lataniem całości luzem, a skręceniem tak, że nie idzie kołem obrócić).

Używam ŁT4S3, ale myślę, że warto by było poszukać jakie smary tam szły, bo różne smary mają różne właściwości i pewnie ma to wpływ na trwałość, chociaż lepszy jeden smar a świeży niż brak lub błoto zamiast smaru.

Co do naklejek to tu, ale nie widzę tej z główki ramy: http://motonaklejki.pl/naklejki/3/
Ale jest jedno ale! Masz dwie identyczne, jedną na ramie, a drugą na rurze podsiodłowej, wątpię, że tak wyszedł oryginalnie z fabryki (wiem, to Romet, ale jakieś granice chyba są). W ogóle powiedziałbym, że z oryginalnych została tylko "UWAGA!" na ramie. Dlaczego? Masz zawias starego typu (nie podałeś roku produkcji), a wydaje mi się, że ten typ naklejek był bliżej lat '90. Po innych naklejkach nie widzę śladu, nie był on już przypadkiem malowany? Bo jego kolor nie jest żadnym z palety kolorów Romet, ale może po prostu nie został on w niej uwzględniony. Jest trochę podobny do L47, ale to nie to.
24-05-2016 18:36:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #19
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
A gdzie rocznik kupic??Smile

A jak i gdzie sprawdzic rok? Tesciu nowego kupil to nie malowal bankowo:-)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-05-2016 18:51:01 przez hvil.)
24-05-2016 18:49:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #20
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Ok, do uniwersala mam już mechanizm przerzutek, na dniach się za niego wezmę, lecz dzisiaj za 150 zł zakupiłem taki oto sprzęt:
   

Nie wiem co to, jeździ, ma 3 sprawne przerzutki i dużą ramę i koła. Ma też wygodną kierownice. Czegoś takiego szukałem na spacery z córcią. Na tyle wyląduje fotelik, na przód wrzucę koszyk na graty córci i oby służył.

Z rzeczy do roboty:
-wymiana łożysk w suporcie bo się ośka telepie
-odpucowanie go bo jest strasznie usyfiony
-przekładka fotela dla córci i koszyka
-przesmarowanie łańcucha bo jest w stanie strasznym
-dokręcenie przedniej sztycy bo miała luzy ale jak palcami dokręciłem to zniknęły
-przełożenie oświetlenia z poprzedniego roweru
-może jakieś lepsze siodełko na sprężynach i styknie.
-z tyłu ma on ciekawszą bo dość szeroką oponę i przednią, zważywszy na moje 95kg też chętnie bym zmienił na taką bo jest licha wąziutka.

Ew. jak ktoś coś widzi to proszę się nie krępować to w sumie mimo 30 lat na karku mój pierwszy rower kupiony dla siebie z jakiegośtam wyboru:-) Wszystkie poprzednie to zawsze po kimś bo w sumie nigdy na rowerze nie jeździłem za dużo puki córci nie miałem.:-)

Chyba warto było za 150zł?? Co sądzicie?
14-06-2016 14:52:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #21
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Okej, uporządkowawszy mój nowy holenderski zakup, wziąłem się za remont Uniwersala.

Rozebrałem go w 1 godzinkę, praca przy takim prostym sprzęcie to sama przyjemność. Skompletowałem całą przerzutkę tylną z mechanizmem, niestety jest on trup całkowity. Padła decyzja, nim kupię zamiennik, rozbieram i spróbuję swoich sił....:-)

Koledzy mam na wstępie pytanie....
Malować proszkowo i nowe naklejki czy zostawić jak jest??
Powiem szczerze mnie on się nie podoba taki....
   
   
   
   
   

Jeśli pomaluję to czy wszystkie te naklejki dostanę nowe?

I drugi temat. Mam w nim całkiem śmieszne ale ładnie zachowane chromowane pedały, tylko odczyścić. Problem w tym, że niemiłosiernie wyrobione już. Czy można je rozebrać i wymienić w nich wianki lub co tam siedzi?

   
   
   
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-06-2016 12:09:55 przez hvil.)
20-06-2016 12:07:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
wnusiu94 Offline
Moderator Działu Rowerowego
Moderatorzy


Liczba postów: 3,184
Imię: Adam
Skąd: Wrocław
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #22
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
(20-06-2016 12:07:45)hvil napisał(a):  Koledzy mam na wstępie pytanie....
Malować proszkowo i nowe naklejki czy zostawić jak jest??
Powiem szczerze mnie on się nie podoba taki....

Jak go pomalujesz to chyba wielkiej straty nie będzie bo faktycznie jest paskudny. Ten kolor stosowali chyba kiedyś na radiowozach milicyjnych.

(20-06-2016 12:07:45)hvil napisał(a):  Jeśli pomaluję to czy wszystkie te naklejki dostanę nowe?

Tak jak Ci napisałem w innym wątku - pisz do motonaklejki.pl.

(20-06-2016 12:07:45)hvil napisał(a):  I drugi temat. Mam w nim całkiem śmieszne ale ładnie zachowane chromowane pedały, tylko odczyścić. Problem w tym, że niemiłosiernie wyrobione już. Czy można je rozebrać i wymienić w nich wianki lub co tam siedzi?

Z tego co kojarzę pedały są rozbieralne. Z tego co pamiętam nie trzeba ich nawet zdejmować z korby w celu rozbiórki. Jak patrzysz od góry na pedał prawy to po prawej jego stronie powinien być kapsel (po tylu latach mógł się zgubić), a pod nim nakrętka. Nakrętkę odkręcasz, pod spodem powinna być podkładka i kolejna nakrętka. Łożysko wylatuje, pedał zdejmujesz z ośki, wylatuje drugie łożysko. Analogicznie pedał lewy. Nie jestem pewien, ale tego typu pedały powinny być rozbieralne, dawno takiego nie miałem w rękach. Jeżeli są, to tylko tak jak napisałem.

Legenda nie umiera nigdy. | Różowy Składak - Zapraszam!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-06-2016 14:41:36 przez wnusiu94.)
22-06-2016 14:40:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo wnusiu94 za ten post.
Walet Offline
Jak popsuje to naprawi...
*


Liczba postów: 239
Imię: Denis
Skąd: Staniszcze Wielkie
Pojazd: Inny
Post: #23
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
(22-06-2016 14:40:15)wnusiu94 napisał(a):  Z tego co kojarzę pedały są rozbieralne. Z tego co pamiętam nie trzeba ich nawet zdejmować z korby w celu rozbiórki. Jak patrzysz od góry na pedał prawy to po prawej jego stronie powinien być kapsel (po tylu latach mógł się zgubić), a pod nim nakrętka. Nakrętkę odkręcasz, pod spodem powinna być podkładka i kolejna nakrętka. Łożysko wylatuje, pedał zdejmujesz z ośki, wylatuje drugie łożysko. Analogicznie pedał lewy. Nie jestem pewien, ale tego typu pedały powinny być rozbieralne, dawno takiego nie miałem w rękach. Jeżeli są, to tylko tak jak napisałem.

Po zdjęciu nie widać zbytnio czy jest tam zamocowany kapsel czy może juz na stałe zaslepka wciśnięta. Racja, jesli byłby tam kapsel to po odkręceniu go zobaczysz nakretkę tak jak pisze wnusiu. Bardzo fajnie to widac w radzieckich pedałach gdzie własnie można je rozebrać (prawie na części pierwsze). Big Grin
22-06-2016 18:13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romet3kolory Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 230
Imię: romet3kolory
Skąd: Bielsko-Biała
Pojazd: Inny
Post: #24
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
(20-06-2016 12:07:45)hvil napisał(a):  ...
I drugi temat. Mam w nim całkiem śmieszne ale ładnie zachowane chromowane pedały, tylko odczyścić. Problem w tym, że niemiłosiernie wyrobione już. Czy można je rozebrać i wymienić w nich wianki lub co tam siedzi?

Mam ten sam dylemat,bo pedały zaczynają mi się powoli sypać, a są bardzo dobre bo dobrze trzymają podeszwę buta. Jednak wydaje mi się , że kapsla nie da się zdjąć bo wygląda na to ,że jest wprasowany od środka. Chyba jedynym sposobem rozebrania tych pedałów jest rozgięcie zakładek , które są od strony korby (widoczne są na zdj nr 2)wtedy prawdopodobnie będzie można rozsunąć blachy tworzące pomost pedała, ale to tylko moje domysły.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-06-2016 22:35:28 przez romet3kolory.)
22-06-2016 22:33:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Walet Offline
Jak popsuje to naprawi...
*


Liczba postów: 239
Imię: Denis
Skąd: Staniszcze Wielkie
Pojazd: Inny
Post: #25
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
(22-06-2016 22:33:28)romet3kolory napisał(a):  Chyba jedynym sposobem rozebrania tych pedałów jest rozgięcie zakładek , które są od strony korby (widoczne są na zdj nr 2)wtedy prawdopodobnie będzie można rozsunąć blachy tworzące pomost pedała, ale to tylko moje domysły.

Nie mam pewności, ale rozgięcie tych zakładek może spowodowac ich urwanie (zmęczenie materiału) i potem już nie da razy tego złożyc do "kupy".
23-06-2016 12:03:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,575
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #26
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Kapsle są wkręcane (np. w radzieckich) albo wciskane. Jeśli pedały są złożone na zaciskane blaszki to rozłożyć je można, ale tylko raz. Po rozgięciu końcówki blaszek odłamują się.
23-06-2016 12:06:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Dawdzio za ten post.
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #27
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Spróbuję najpierw kapsla usunąćSmile ajk się nie uda na gorąco może nie pękną te blaszki! Dzięki Koledzy za rady, do motonaklejek napisałem ale nie mają takich, więc prowadzę pertraktację o zrobieniu na wzór jak im wyślę swoją.

Czy te wigry w uniwersalu są takie rzadkie, że ani piast do nich z przerzutkami ani naklejek nigdzie nie ma?
23-06-2016 12:42:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romet3kolory Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 230
Imię: romet3kolory
Skąd: Bielsko-Biała
Pojazd: Inny
Post: #28
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Skoro się łamią to może to oznaczać że te elementy wykonane są z aluminium, stal raczej by się nie złamała.
23-06-2016 22:57:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Dawdzio Offline
Hold my mustache!
Moderatorzy


Liczba postów: 2,575
Imię: Dawid
Skąd: Chojnów (DLE)
Pojazd: Inny Romet
Post: #29
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
Są stalowe, aluminium by nie dało rady.

A na gorąco przypadkiem nie uszkodzą się gumy? Jak nie ma kapsli to zostaje albo dorobienie nowych blaszek (co nie jest takie proste, bo jest to ceownik, ale nie prosty a łukowaty), albo nasmarowanie całości bez rozbierania (np. wrzucenie do oleju, ale to nie to samo co smar stały, na wiele nie pomoże), albo zostawienie tego tak jak jest.

Post #700 Big Grin
23-06-2016 23:10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
hvil Offline
Technik
*


Liczba postów: 755
Imię: Piotr
Skąd: LU
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #30
RE: Uniwersal, Pelikan i coś jeszcze.
W moich to juz ruina jest z wiankow albo wymiana ich albo calych korb.... wiec bede probowalSmile
23-06-2016 23:27:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
OldtimerBazar Wrocław 7/3...
Ostatni post: siwy1958
Dzisiaj 09:53:40
» Odpowiedzi: 37
» Wyświetleń: 16023
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: romek
Dzisiaj 08:52:12
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 374
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: wigryman
Wczoraj 21:56:15
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 49
Hej Rometowcy, pozdrowien...
Ostatni post: wigryman
Wczoraj 20:50:51
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 121
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: romek
Wczoraj 20:49:08
» Odpowiedzi: 35
» Wyświetleń: 10341
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: joozek
Wczoraj 20:12:22
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 83
Instrukcja komar 2352 i s...
Ostatni post: romek
Wczoraj 07:24:52
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 73
Części 50-T/TS-1: zbiorni...
Ostatni post: gladiator_86
21-04-2024 22:08:17
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 1006
Zapłon CDI
Ostatni post: Norweski Zomowiec
21-04-2024 21:53:44
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 63
Cześć
Ostatni post: Arsonn13
21-04-2024 21:20:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 43
Regeneracja gwintu na wyd...
Ostatni post: elmer
20-04-2024 23:19:20
» Odpowiedzi: 27
» Wyświetleń: 17602
Romet Chart 210
Ostatni post: elmer
20-04-2024 23:15:41
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 1090
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
20-04-2024 20:09:48
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 16494
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: romek
20-04-2024 09:25:19
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 1586
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: elmer
19-04-2024 21:00:59
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 1356

Reklama