Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 głosów - 5 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Autor Wiadomość
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #16
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Jutro PTTK organizuje rozpoczęcie sezonu rowerowego jak pogoda dopisze to pojadę pasatem. Zastanawiam się czy kupić taki mały pilnik zakładany na wkrętarkę i pogłębić zużytą zębatkę.
09-04-2016 11:03:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #17
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Kolejne 100 km za mną. Odwiedziłem rozpoczęcie sezonu rowerowego PTTK, potem pojechałem na targ staroci do Pszczyny, gdzie spotkałem innego Universala. Następnie pokręciłem się po okolicy Goczałkowic i Radostowic, przetestowałem tamtejsze asfalty. Ogólnie łańcuch jest za bardzo rozciągnięty więc w drodze powrotnej zmuszony byłem korzystać tylko z tych przełożeń na których nie przeskakiwał. Czeka Mnie wymiana łańcucha. Już wiem po co to były w tym rowerze błotniki, pochylając się w stronę kierownicy w czasie deszczu większa cześć błota z koła przedniego trafia prosto w twarz kolarza. Klocki hamulcowe nie mają rowków do odprowadzania wody, więc droga hamowania w deszczu potrafi się wydłużyć bardziej niż we współczesnych rowerach (tak o kilkadziesiąt metrów).






Te same zdjęcia tylko w dużym formacie. Minęło 15 minut od napisania poprzedniego posta więc nie mogę ich tam wkleić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-04-2016 16:02:00 przez modelsuper3.)
16-04-2016 15:33:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #18
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Pasat pokonał kolejne 75 km. 1 maja wybraliśmy się z przyjaciółmi na V Rowerowy Rajd Nadziei Hospicjum w Chorzowie. Sprzęt okazał się idealny na trasę Tychy-Chorzów-Tychy. Jedyne czego ten rower nie lubi to kocie łby, na których skacze jak piłeczka. Mimo tego, że jest w kwiecie wieku to jazda nim nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku bo wąskie opony mają niskie opory toczenia, a jego waga jest znacznie mniejsza niż mojego współczesnego Speca na 29 calowych kołach. Poniżej zamieszczam zdjęcia Jaguara który był najstarszym sprzętem na imprezie.



(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-05-2016 01:41:29 przez modelsuper3.)
06-05-2016 01:32:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #19
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Jestem pod wrażeniem tego jak przyjemnie podróżuje się Universalem, oraz tego że w Chorzowie spotkała mnie dość miła sytuacja tzn. pewien gość dokładnie go oglądał przypominając sobie jak w przeszłości zakupił taki rower w kolorze czerwonym w sklepie dla górników. Dlatego postanowiłem wybrać się nim na Zagłębiowską Masę Krytyczną. Zapakowałem prowiant i wyruszyłem na miejsce spotkania ze znajomymi. Po 3 kilometrach szkło z butelki pokonało nową oponę Kenda rozcinając bieżnik na szerokości 1 cm. Ponieważ miałem przed sobą jeszcze 97 kilometrów, pojechałem tam na góralu. Imprezę odwiedziło ponad 2500 rowerzystów z czego kilku miało ciekawe sprzęty takie jak Orkan, Meteor (dwa egzemplarze w stanie igła), Sport oraz Jaguar którego spotkałem Chorzowie. Najstarszym rowerem był Miele z lat 50-tych wyposażony w hamulec na oponę i kalamitki do smarowanie piast i suportu.









Arvigo - co to jest za sprzęt?

06-05-2016 02:35:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #20
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Dzisiaj zaliczyłem kolejne kilometry. Rower ten nie lubi dróg z płyt betonowych bo na takiej poluzowała się nakrętka przedniego koła, wina jest pewnie moja gdyż miałem problem z wyczuciem momentu dokręcenia koła. A skręcając je zbyt mocno zawsze jedna strona ocierała o hamulec. Dokręciłem palcami i tak przejechałem kilkanaście kilometrów do domu. Obecnie zrobiliśmy już około 450 km. Poniżej zdjęcia innych zabytków którymi młodzież w miejscowości Kobiór dojeżdża na dworzec PKP.

14-05-2016 19:09:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #21
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Chociaż pogoda nie dopisuje, to dalej kręcimy kilometry. Dzisiaj kolejne 30
02-06-2016 22:02:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #22
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Mamy już jesień, obecnie Pasata używam do treningu, a mojego górala do jeżdżenia w dalsze trasy. Pasat przejechał ponad 800 kilometrów w tym sezonie, a jeszcze go nie zakończyłem.
Jestem ciekaw ile pokonują wasze klasyki?

Ostatnio odwiedziłem znajomych, po otwarciu drzwi w ich rowerowni przeżyłem miłe zaskoczenie.

Pasat z połowy lat 80-tych w oryginalnym stanie z polskimi przerzutkami.

Mimo, że dzieli je tylko rok, to mój egzemplarz eksportowy ma lakier metalizowany, przerzutki Shimano, metalowe manetki, dzięki czemu wygląda jak ówczesne rowery z zachodu.


Ten czerwony na pewno ma kilka razy mniejszy przebieg, ale wydaję się mniej interesującym egzemplarzem bo z tłumu podobnych rowerów wyróżnia go tylko dobry stan techniczny. Co o tym sądzicie?
13-10-2016 17:44:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #23
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Wieczorno Andrzejkowy przejazd Tychy - Wola- Tychy z Damianem. By go dogonić musiałem korzystać z wszystkich przełożeń, najtrudniejsze były podjazdy pod górę bo 4 z tyłu była za wolna z 5 dawała za duży opór. Normalna żąglerka biegami. Ale zrobiliśmy 40 dyszki po ciemku i we mgle.
01-12-2016 19:56:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
romet3kolory Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 230
Imię: romet3kolory
Skąd: Bielsko-Biała
Pojazd: Inny
Post: #24
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
(01-02-2016 01:05:48)Paweł13 napisał(a):  Pasaty to syf jakościowy niestety wszystko się luzuje i w ogóle cienko a przynajmniej mój taki jest. Lepiej poszukać albatrosa lub rekorda ewentualnie ZZR takiego jak mam na zdjęciu. Pasatem jak jeździłem w wakacje to cały czas mi się wszystko luzowało a, że nie chciało mi się naprawiać to odkręcałem i skończyło się na tym, że wywaliłem błotniki, oświetlenie, przerzutki i hamulec tył bo linka mi się urwała no i wymieniłem też koło przednie. Ale fakt faktem szybki sprzęt do liceum jeździłem szybciej niż tramwajem.

Z tego co piszesz, to nie licząc wad materiałowych , resztę "awarii" masz na własne życzenie. Ja swoim Meteorem przejechałem 400 km w 7 dni i za wyjątkiem jednej śrubeczki mocującej błotnik do ramy nic się nie odkręciło ani nie poluzowało, a dlaczego? bo nie miało prawa! Każda dosłownie śrubka w tym rowerze była fabrycznie przykręcona z wykorzystaniem podkładki wraz z podkładką sprężynującą. Przy odrobinie wysiłku można więc przygotować sobie rower do bezproblemowego używania.
Druga sprawa , gdybyś miał okazję zajrzeć do instrukcji obsługi , właśnie pierwszą poradą tam zamieszczoną , jest dbanie i sprawdzanie stanu roweru. Nie twierdzę , że należy to robić za każdym razem jak wsiadamy na rower, ale jak się to zrobi co jakiś czas , to nikomu korona z głowy nie spadnie Wink

(01-12-2016 19:56:27)modelsuper3 napisał(a):  Wieczorno Andrzejkowy przejazd Tychy - Wola- Tychy z Damianem. By go dogonić musiałem korzystać z wszystkich przełożeń, najtrudniejsze były podjazdy pod górę bo 4 z tyłu była za wolna z 5 dawała za duży opór. Normalna żąglerka biegami. Ale zrobiliśmy 40 dyszki po ciemku i we mgle.

Z zaciekawieniem przeczytałem dzisiaj kilka Twoich postów w tym wątku. Jak widzę rower przeżywa swoją drugą młodość Wink . Na przyszłość , jak będziesz miał jakieś info o imprezach rowerowych organizowanych na terenie Śląska, to napisz może wcześniej. Jest tu zapewne kilka osób z tego terenu, ja sam też chętnie bym się może kiedyś wybrał na tego typu imprezę.
Damka Universal, o której wspominałeś to alter ego rometowskiej Komety.Łatwo ją rozpoznać po dwóch bagażnikach i widelcu przystosowanym do montażu przedniego bagażnika.
Wspomniane przez Ciebie Meteory faktycznie w niezłym stanie, choć modyfikacje kierownicy w obu egzemplarzach są nieco badziewne. W przypadku tego z prostą kierownicą, to dziwi mnie wymiana oryginalnej rometowskiej na jakiś produkt zastępczy. Mam w Gazeli oryginalną rometowską kierownicę, chyba taką samą jaką montowano w tych modelach Meteora (Special i Tourist) i moim zdaniem wystarczająca jest tylko wymiana chwytów, bo sama kierownica ma dosyć ergonomiczny kształt. Natomiast ten drugi z "baranem" to już jest estetyczna porażka. Po pierwsze to przeszczep , najprawdopodobniej z Pasata właśnie. Fabrycznie "baran" zakładany był w Meteorach Sport, ale wtedy również konfiguracja samego roweru była inna , gdyż wyposażony był dodatkowo w przednią przerzutkę. W dodatku mostek kierownicy był "odlewany" , a sama kiera miała owijkę, a nie chwyty.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-12-2016 21:10:16 przez romet3kolory.)
02-12-2016 20:50:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #25
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Bardzo dziękuje za pozytywne komentarze.
Tutaj jest fotka z andrzejek, na prawdę ten sprzęt na płaskim terenie doganiał tamtą kolarkę.
Co do imprez to wszystko wrzucam na fejsa : Tychy rower i okolice, więc zapraszam.
Zdrowych i rowerowych Świat Bożego Narodzenia a w Nowym Roku setek kilometrów tego Życzę Wszystkim.
22-12-2016 16:31:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odrestaurator Offline
Majster
Moderatorzy


Liczba postów: 3,256
Imię: Szymon
Skąd: Knurów
Pojazd: Inny
Post: #26
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
O, nie tylko ja zakupiłem tą owijkę Smile

Nawzajem.
22-12-2016 17:30:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #27
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
W drugi dzień Świąt wybrałem się ze znajomymi na 70 kilometrową wycieczką Tychy Pszczyna Wola Tychy drogami asfaltowymi. Wróciliśmy uszlajani z błota, mimo wszystko wypad uznałem za udanySmile

26-01-2017 20:57:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #28
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Kolejne 40 Km tuż przed rozpoczęciem wiosny.



Wszystkich zainteresowanych rowerowym topieniem marzanny zapraszam w niedzielę 26.03.2017 o godzinie 12.00 na rynek przy ulicy Konecznego w Tychach, przejazd w kierunku Katowic 20 Km.


23-03-2017 23:07:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Pinio Offline
Złomowy łowca pierwszej kategorii
*


Liczba postów: 578
Imię: Bartek
Skąd: Śląskie
Pojazd: Romet Kadet
Post: #29
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
Pierwsze zdjęcie to na rynku w Pszczynie? Big Grin
24-03-2017 21:00:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
modelsuper3 Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Paweł
Skąd: Tychy
Pojazd: Inny
Post: #30
RE: ROMET UNIVERSAL PASAT 1986 Rower marzeń kup i zrób
(24-03-2017 21:00:43)Pinio napisał(a):  Pierwsze zdjęcie to na rynku w Pszczynie? Big Grin

Tak Universal, bardzo lubi PszczynęWink Teraz wróciłem nim z trasy Tychy - Katowice - Mikołów, na zjazdach przekraczałem 46 km/h Wink
30-03-2017 23:17:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Iskrownik/Stator Romet St...
Ostatni post: miszel
Dzisiaj 16:09:54
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 17
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Piotrekdriver1
Dzisiaj 16:01:47
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 44
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53799
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 30
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 85
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 550
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 267
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 85
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52066
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 107
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10895
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165759
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 62
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 361

Reklama