Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Wątek zamknięty 
[Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Autor Wiadomość
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #31
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
A zmierz kompresje hmm

xyz
25-04-2013 21:52:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Reklama
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #32
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Rozwiertak raczej powinno się ustawiać mikrometrem, bo żadna suwmiarka nie ma odpowiedniej dokładności. Gładź cylindra wygląda na sporo więcej niż te 500 kilometrów. Poza tym na filmie dokładnie słychać dzwoniące pierścienie. A to że pierścienie nie pasują do tłoka to tylko dlatego, że złe dobrałeś przy zakupie.

Ja fanem robót "tanio i dobrze" nie jestem, bo tam gdzie się przycina, tam zawsze są jakieś straty. Co do v-maxa dodam również że pomiary licznikiem rowerowym są równie warte co licznikiem seryjnym. Dlatego przy tego typu testach preferuję GPS.

No nic, mnie do tego nie przekonasz, tyle w temacie.

(25-04-2013 21:52:05)stqc napisał(a):  A zmierz kompresje hmm

No właśnie, jakie masz ciśnienie sprężania na tym zestawie?

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2013 21:56:39 przez Tomasso94.)
25-04-2013 21:52:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
arasszymaras Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,689
Imię: Arkadiusz
Skąd: Września
Pojazd: Inny
Post: #33
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
(25-04-2013 21:30:27)Boszu napisał(a):  Proszę bardzo, oto link do filmiku który dziś został nagrany specjalnie na wasze życzenie. Smile
http://www.youtube.com/watch?v=Plvft_iss...e=youtu.be

Boże, co za Ogar, szkoda mi go. Jeszcze ta poprzeczka na kierownicy i skrócony tłumik..
25-04-2013 22:01:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #34
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
stqc - Nie mam żadnego ciśnieniomierza...
Tomasso94 - W skrócie, kumpla ogar przepalił 15l paliwa... I jemu paliła ok. 3l ze względu na zmasakrowany gaźnik... Co do GPS'u, to mnie rozjebałeś!!! Poczytaj sobie na temat recenzji 3-4 różnych GPS... Każdy pokazuje inaczej, jeden np. 40km/h, drugi pokaże 45km/h, trzeci 70km/h a ostatni 30km/h. W tym że jedziemy 35km/h... I mylisz się, licznik rowerowy pokazuje z dokładnością +-5km/h. Chyba że nie umiesz sobie ustawić...

Co do tłumika, ŻADEN SKRÓCANY MATOLE! To jest tłumik własnej roboty. Wata szklana i te sprawy... Pełna profeska z tym, że bez dyfuzora... Czyli osłabia silnik, ale nie mam mig'a bądź tig'a by sobie w miarę względnie wyliczony pospawać, a mocy mi wystarczy, i liczy się dla mnie piękny bassowy dźwięk. (którego tutaj nawet w 20% nie słychać, a jest bardzo podobny do Yamahy TZR 50ccm 4T) 80km/h jechać nie musi, bo i tak pyrkam sobie 40-50km/h. Bo to jest klasyk, nie ścigawka.
I jak ci szkoda, to nie patrz... Chodź sądzę iż to zazdrość... Bo sam sobie takiego tłumika czy kierownicy nie zrobisz, a rodzice ci nie kupią... Przykro mi...
25-04-2013 23:11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Romet drajwerV2 Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 242
Imię: michau
Skąd: z domu
Pojazd: Romet Chart
Post: #35
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
" każdym razem gdy robię szlifa, to nie z powodu że zatarłem czy coś w tym stylu, tylko ja co jakiś czas (ok 1000km) sprawdzam jak się wszystko ima do siebie, i za każdym razem wypadają te małe dziady od utrzymywania pierścienia żeby się nie kręcił"
No i masz odpowiedź dlaczego rozwiercanie "bo szlifem tego nie można nazwać) jest do dupy. Tulej nie jest idealnie prosta i pierścienie cały czas chodzą na boki i wybijają te kołki.

"No i co do pół milimetra to może przesadziłem jeżeli chodzi o 50ccm. Ale przy 175ccm wiem że na luźny szlif, robi się pół milimetra."
Gówno wiesz... Jak już to na 0.05mm

"To do jazdy terenowej, żeby nie musieć pyrkać, tylko robi się mocniejszą mieszankę, luźny szlif i ciśniesz w terenie praktycznie bez docierania"
Teraz to Ci psychika wysiądzie. Na przykład husqvarna wr 125 ma mieć luz 0.04mm a dociera się ją dwa trzy baki paliwa. A ogarem nie da się cisnąć w terenie, za słaby.

" Po co wam Setne milimetra?? Po założeniu i przejechaniu 400km (czyli dotarciu) te wasze setne milimetra dawno znikną... I przeistoczą się w dziesiąte milimetra"
Z tego co pamiętam to zużyty cylinder rometa może mieć luz do 0.15mm więc nie opowiadaj głupot.

"To aktualnie nazywasz jakieś pół Podkarpacia debilami... Pytaj dziadka, może ojca. Jeszcze 20 lat temu, prawie każdy robił szlifa rozwiertakiem..."
Jestem z podkarpacia. Ojciec w latach 70 miał mz trophy 250 i jakoś robił szlif na tokarce + honownica, a o praktykach z rozwiertakiem dowiedziałem się z tego debilnego tutka.


"I nadal, bynajmniej na Podkarpaciu, stosuję się tą metodę... Gdyż robiąc to na tokarce, po pierwsze zostają grubsze okrężne "ślady"(większe ścieranie tłoka podczas docierania), a po drugie, gdy tokarka ma niewielkie luzy, co jest bardzo częste (brat jest tokarzem i pracował na wielu tokarkach) to można urwać nóż na kraterach, lub z jednej strony zepsuć kratery, które później trzeba ręcznie przypiłowywać żeby się do czegokolwiek nadawały..."

Nie stosuje się, chyba żeby tylko w twojej dziurze gdzie są tylko tokarki z luzami (siostra jest w gimnazjum to wiem"). To kiepski z twojego brata tokarz jak urywa noże na oknach a nie karterach, bo kratery to są na księżycu i twoim mózgu chyba.

"A co teraz wyczytałem, najlepszą metodą na robienie szlifa jest tokarka + rozwiertak na koniku"
Żaden rozwiertak na żadnym koniku tylko głowica do honowania na honownicy.

"I że tak wgl. zapytam... Chodzi z was ktoś do szkoły mechanicznej?? Lub tokarskiej??"
Stała praca na zakładzie restaurującym motocykle się liczy?

"I nie mylcie szlifowanie cylindrów w pojazdach z lat 80-tych. A nowoczesnych samochodów! Gdzie w nowoczesnych samochodach stosuje się Honowanie. A następnie po prostu się wsiada i jedzie... I podobnie jest z markowymi skuterami. A może i nawet z Chinolami."
Jedno i to samo z tym że nazwa szlif się po prostu przyjęła

"I mylisz się, u nas o honowaniu to nikt nie słyszał praktycznie, a nie mówiąc o stosowaniu.."
Czas wyjść z jaskini

"I na krótką metę powiadasz, to ile po szlifie przejedziesz kilometrów?! Lub ile ty przejechałeś... Ja jeszcze w ogarze 205 przejechałem pewnie z 10 tyś."
A pisałeś że już trzy razy szlif robiłeś po swojemu. MZ po prawdziwym szlifie w latach 70 przejechała jak dotąd 35k km ale pasowało by już zrobić szlif.

"A ty zrozum, że to nie jest do dupy! I jestem 100% pewien że nawet nie miałeś z takim szlifem styczności... Żaden z was... "
Jest... Żaden z nas nie miał styczności bo tak się nie robi.

" NIGDY nie miałem przypadku żeby mi się zatarł, i to nawet w przypadku, gdy zaraz po szlifie mój niedoświadczony znajomy, pocisną po obrotach na gorącym silniku.ę
Popatrz się popatrz ja charta 70 na membranie (jeśli wiesz co to) zaraz po poskładaniu na nowym tłoku i tulei po szlifie wsadziłem w zaspę i bączki kręciłem. Silnik też był gorący.

"Witam różnica między rozwiertakiem a pracą maszynową jest panie taka że po maszynowym szlifie nie musisz docierać przez 600 kilometrów i bardzo uważać na temperaturę silnika. Bo szlif rozwiertakiem zostawia dużą chropowatość powierzchni a maszynowo robisz lustro. Czyli jak sam się domyślasz nie musisz tak dokładnie i długo docierać z tą różnicą że szybciej dopasowują się elementu przy szlifie rozwiertakiem ze względu na większą jego chropowatość lecz szybciej zużywają się pierścienie tłokowe. Przy szlifie tokarką szlifierską elementu dłużej się dopasowują lecz precyzyjniej i nie ma potrzeby wymiany pierścieni tłokowych po dość krótkim okresie eksploatowania.
Pozdrawiam i zapraszam na warsztat"

Ja pytałem menela pod sklepem i mówił że szlif rozwiertakiem to druciarnia. Co to tokarka szlifierska? To na czym toczy twój brat/znajomy/kot/pies?
Słyszał twój kolega o czymś takim jak skala gładkości? Daj adres tego zakładu w razie czego będę wiedział który omijać.

"jeżeli chodzi o rozwiertak, to można go ustawiać suwmiarką... Ale nie ma to sensu, bo nowe pierścienie jak i tłoki, mają różne wymiary... "
powinno się to robić mikromierzem i nei rozwiertakiem. Co do tłoków istnieje coś takiego jak selekcja.

"Tzn. tłok miał nie miał 40,50mm tylko 40,38mm."
Wiesz, że tłoki są stożkowe? I mają różne wymiary u góry na środku czy na dole?

"Tutaj zamieszczam zdjęcia cylindra, któremu ja robiłem szlif. Jest po przejechaniu ok 300-500km. Czyli dotarciu. I są też rysy, ale to już kwestia tego że kumplowi jak pisałem padł wał, i tłokiem trochę go po rysowało."
Jakim cudem urwana korba mogła porysować tuleje w miejscu do którego nawet nie dochodzi? Rysy te wyglądają na spowodowane spuchnięciem tłoka lub poprzez obijanie się go bo był za duży luz.



Mam nadzieję iż rozwiałem wątpliwości każdego co do pomysłu na szlif według pana bosza i co do jego pojęcia na ten temat

Trochę długo wyszło Big Grin
25-04-2013 23:11:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #36
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
A i co do pierścieni... Ciekawe "JAK" mogłem dobrać złe, gdyż wbiłem do sklepu "proszę komplet, tłok z pierścieniami 2 szlif" Czyżby oryginalnie ktoś do pudełka wsadził złe?! Niestety... Mylisz się...
Pierścienie w ogarze 200 łatwo pobudzić do tworzenia takiego dźwięku, podczas gdy jedyny raz, wejdzie się na zbyt wysokie obroty... Oczywiście przy docieraniu na jałowym biegu... I tego samego tyczy się, gdy jeździ się na kiepskim oleju do mieszanki (mixol) i ciśnie cały czas na wysokich obrotach... I nie mów mi że to kwestia szlifu, bo jakoś znajomy miał nowy, wzmacniany cylinder i tłok. I dopóki jeździł powoli, było ok. Ale gdy taki tuman wsiadł mu na jego ogara i od razu na zimnym silniku po gazie, to pierścionki zaczęły dzwonić... I ogólnie silniki jawowskie mają bardzo dużą tendencję do dość głośno dzwoniących pierścionków, bo w silnikach 019 czy 023, z tym się jeszcze nie spotkałem, mimo iż mam nawet filmik na YT z ogniami z rury. Który jest na tym samym kanale co ten tutaj wrzucony.
25-04-2013 23:24:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Romet drajwerV2 Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 242
Imię: michau
Skąd: z domu
Pojazd: Romet Chart
Post: #37
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Kolega to kolega sramto...
Może jeszcze Błażej przegada temu dyscośowi do rozumu
25-04-2013 23:26:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #38
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Jak byś miał choć trochę pojęcia, to potrafił byś zmierzyć prędkość GPSem dokładnie. Już z samych względów technicznych licznik rowerowy jest bardziej gadżetem niż wiarygodnym źródłem odczytu prędkości.

A co do Twojego super tłumika i kierownicy z BMX'a. Nie chciałem tego komentować i po prostu przemilczeć, ale wiejski tunning Twojego ogara, typu radio, tłumiczek i sportowy bagażniczek są na liście zaraz za pomysłem szlifowania cylindra rozwiertakiem, i zaraz przed teorią honowania w celu ominięcia docierania, ustawianiu rozwiertaka suwmiarką, rysami od korby i podsumowaniem znaczenia luzu na tłoku.

Co do teorii z pierścieniami w silniku 223... Z niejednym już silnikiem miałem doczynienia, i nie tylko z 223. Nie raz słyszałem taki silnik po szlifie, i dzwonienie pierścieni w krótkim czasie po szlifie nie jest normalne. Gdy pierścienie dzwonią, luz jest za duży, proste.

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2013 23:31:49 przez Tomasso94.)
25-04-2013 23:28:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Błażej Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,534
Imię: Błażej
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Pojazd: Inny
Post: #39
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Co do dzwonienia pierścieni to różnie to bywa. Charty od nowości na nowiutnikich silnikach potrafiły dzwonić czasem. Ale też wiele tutaj gra wydech

Tomasso liczniki rowerowe są wiarygodne o ile mają wprowadzoną dobrą średnicę koła
(26-04-2013 00:02:15)Błażej napisał(a):  Co do dzwonienia pierścieni to różnie to bywa. Charty od nowości na nowiutnikich silnikach potrafiły dzwonić czasem a raczej w 80% tak było. Ale też wiele tutaj gra wydech bo czasem to on dzwoni a wydaje się, że to pierścienie tłokowe

Tomasso liczniki rowerowe są wiarygodne o ile mają wprowadzoną dobrą średnicę koła


a nie ma teraz opcji edytuj już ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2013 00:03:51 przez Błażej.)
26-04-2013 00:02:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #40
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Tak, ale chodzi mi o silnik 223, w którym nie powinno dzwonić aż tak.


A co do liczników rowerowych - nawet jeśli są dobrze ustawione względem obwodu koła, to jak założysz dwa obok siebie, to oba będą miały inny wynik, nawet sporo się różniący. Zagłębiając się w samą budowę tych liczników i sposób przekazywania impulsu poprzez czujnik magnetyczny i tak dalej, to nadal jestem za tym że GPS ma lepszą dokładność.

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2013 00:18:01 przez Tomasso94.)
26-04-2013 00:17:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Błażej Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,534
Imię: Błażej
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Pojazd: Inny
Post: #41
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
No ma lepszą, ale też nie można powiedzieć, że "rowerowy" jest zły Wink

A w wolnej chwili i jak będę miał zły humor to napiszę coś od siebie o tym szlifie
26-04-2013 00:20:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #42
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Dlatego napisałem, że lciznik rowerowy jest równie przydatny jak ten oryginalny. Jest i coś pokazuje, ale to co pokazuje zazwyczaj mija się z prawdą.

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
26-04-2013 00:27:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Kanilox Offline
Moplikowiec
*


Liczba postów: 3,490
Imię: Kamil
Skąd: Zabrze
Pojazd: Romet Chart
Post: #43
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Szlif rozwiertakiem... Nie lepiej od razu pilnikiem?

Sobie możesz robić szlif czym chcesz i jak chcesz, ale nie powinieneś pisać innym że to dobry sposób.
26-04-2013 00:39:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #44
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Od szlifu pilnikiem był RD best

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
26-04-2013 00:43:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika
nie_mientki Offline
Pomocny użytkownik


Liczba postów: 6,382
Imię: Michał
Skąd: Puławy
Pojazd: Romet 50-T-1
Post: #45
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
(26-04-2013 00:43:52)Tomasso94 napisał(a):  Od szlifu pilnikiem był RD best

RD jeśli dobrze pamiętam robił szlif tłokaBig Grin

KLIKNIJ TUTAJ I POMÓŻ W OPŁACENIU SERWERA !
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2013 01:03:35 przez nie_mientki.)
26-04-2013 01:03:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Jak ustawić palec wysprzę...
Ostatni post: elmer
Dzisiaj 21:00:59
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 1307
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: Motokamel
Dzisiaj 20:46:26
» Odpowiedzi: 66
» Wyświetleń: 16290
Witam
Ostatni post: mateuszf
Dzisiaj 15:13:50
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 34
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Dzisiaj 14:29:45
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 292
Remont Silnika
Ostatni post: wojakrob
Dzisiaj 12:54:49
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 88
Romet Komar 2350 Dawid22
Ostatni post: Dawid22
Dzisiaj 01:37:32
» Odpowiedzi: 44
» Wyświetleń: 5696
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 13:49:48
» Odpowiedzi: 33
» Wyświetleń: 10097
Ogar 200 Romka '84
Ostatni post: Spaceman164
Wczoraj 08:24:48
» Odpowiedzi: 117
» Wyświetleń: 13039
Problemy z komarkiem
Ostatni post: Dawdzio
17-04-2024 21:06:07
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 291
Szum sprzegła
Ostatni post: elmer
17-04-2024 15:08:37
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 2396
jaki to model roweru zzr?
Ostatni post: beta1989
16-04-2024 22:56:39
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 202
Nowe życie Ogara po 38 la...
Ostatni post: Bob_Harley
16-04-2024 22:44:05
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 330
Remont silnika 019
Ostatni post: michanio91
16-04-2024 19:39:41
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 1148
FSM Polski Fiat 126p FL p...
Ostatni post: miszel
15-04-2024 19:24:48
» Odpowiedzi: 40
» Wyświetleń: 5776
Problem z adv 250
Ostatni post: Bob_Harley
15-04-2024 18:09:51
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 507

Reklama