Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Wątek zamknięty 
[Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Autor Wiadomość
Błażej Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,534
Imię: Błażej
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Pojazd: Inny
Post: #16
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Obiecuję, że w wolnej chwili napiszę coś od siebie o ile będzie istniał nadal ten bzdurny temat. Na chwilę obecną nie mam czasu ani chęci na odpisywanie na te wierutne bzdury jakie pisze ten nowy użytkownik
25-04-2013 13:25:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Reklama
arasszymaras Offline
Mechanik
*


Liczba postów: 1,689
Imię: Arkadiusz
Skąd: Września
Pojazd: Inny
Post: #17
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
(25-04-2013 01:19:38)Boszu napisał(a):  A że tak zapytam... Po co wam Setne milimetra?? Po założeniu i przejechaniu 400km (czyli dotarciu) te wasze setne milimetra dawno znikną... I przeistoczą się w dziesiąte milimetra...
I skoro twierdzisz że pomysł na szlif jest debilny... To aktualnie nazywasz jakieś pół Podkarpacia debilami... Pytaj dziadka, może ojca. Jeszcze 20 lat temu, prawie każdy robił szlifa rozwiertakiem...

I nadal, bynajmniej na Podkarpaciu, stosuję się tą metodę... Gdyż robiąc to na tokarce, po pierwsze zostają grubsze okrężne "ślady"(większe ścieranie tłoka podczas docierania), a po drugie, gdy tokarka ma niewielkie luzy, co jest bardzo częste (brat jest tokarzem i pracował na wielu tokarkach) to można urwać nóż na kraterach, lub z jednej strony zepsuć kratery, które później trzeba ręcznie przypiłowywać żeby się do czegokolwiek nadawały...

A co teraz wyczytałem, najlepszą metodą na robienie szlifa jest tokarka + rozwiertak na koniku. Można do setnych milimetra, jak i szlif zostaje wykonany 100% poprawnie, bez dużych rys, jak i uchyłków.

I szkoda Ogara?? Mnie szkoda ogara było by, gdybym oddał cylinder do tokarza.
I że tak wgl. zapytam... Chodzi z was ktoś do szkoły mechanicznej?? Lub tokarskiej?? Był kiedykolwiek na takowym zakładzie?! Próbował robić taki szlif?? Sądzę iż nie...

I ja szczerze, kiedyś się pokuszę, pojadę do takiego specjalistycznego zakładu, zapytam jak to się ima, taki specjalistyczny szlif i domowy. Bo póki co, znam tylko opinie z innych for, opinie brata i ojca... No i paru znajomych mechaników.

Ale moim zdaniem po to stosuje się docieranie, żeby to wszystko dopasowało się tak jak ma być.

I nie mylcie szlifowanie cylindrów w pojazdach z lat 80-tych. A nowoczesnych samochodów! Gdzie w nowoczesnych samochodach stosuje się Honowanie. A następnie po prostu się wsiada i jedzie... I podobnie jest z markowymi skuterami. A może i nawet z Chinolami...

Wolałbym kupić nowy cylinder dzisiejszej produkcji niż bawić się w takie coś..
25-04-2013 14:15:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #18
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
A pokaż jak wygląda ta tuleja po "PROFESIONALNYM" szlifie :F

xyz
25-04-2013 14:33:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #19
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Już jest zamontowana, ale mogę na starym jakimś pokazać. Jak go lekko przeszlifuję... I cierpliwości... Dopiero nie dawno tego szlifa zrobiłem i nie dawno to nagrałem... Dzisiaj może zrobię już koło, i ten kawałek bez oleju się przejadę i nagram...
I ta metoda JEST dobra... Może nie jest idealna, ale wystarczająca... I wydając 40zł, to wolał bym wydać 60zł i kupić pseudo 60-tkę. Ale mimo to, wolę te 40zł które miał bym wydać na szlif, przelać na benzynę do baku, dotrzeć, i na to samo mi wyjdzie z tym, że przynajmniej sobie pojeździć można...

I na krótką metę powiadasz, to ile po szlifie przejedziesz kilometrów?! Lub ile ty przejechałeś... Ja jeszcze w ogarze 205 przejechałem pewnie z 10 tyś. Ogólnie całą kadencję mojego ogara 205... W tym że miałem oryginalny, Polski tłok z dawnych lat...
I napisałem do znajomego, który zajmuje się zawodowo szlifem cylindrów. Tak więc on wyjaśni mi tutaj całą sytuację, i zobaczymy... Czy jak to twierdzicie "piszę brednie" itd.
25-04-2013 15:09:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #20
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Zrozum człowieku że to jest do du** facepalm wolę wydać 40 zł i mieć zrobione profesionalnie a nie mieć obawęczy przypadkiem zaraz nie "chwyci" cylindra

xyz
25-04-2013 15:21:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Błażej Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,534
Imię: Błażej
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Pojazd: Inny
Post: #21
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Wszędzie piszesz szlifa. Nie szlifa tylko szlif
25-04-2013 16:17:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #22
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Błażej, nie bądź taki poprawny w języku Polskim. Tongue
A ty zrozum, że to nie jest do dupy! I jestem 100% pewien że nawet nie miałeś z takim szlifem styczności... Żaden z was... Tak że to WASZE wypowiedzi są debilne... Bez obrazy oczywiście...
Ja tak robię, jeżdżę i to działa! I NIGDY nie miałem przypadku żeby mi się zatarł, i to nawet w przypadku, gdy zaraz po szlifie mój niedoświadczony znajomy, pocisną po obrotach na gorącym silniku.
25-04-2013 16:26:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Romet ogar 023 Offline
Co to robi ?
*


Liczba postów: 309
Imię: Łukasz
Skąd: Narew
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #23
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Powiem Ci jedno jakiś rozwiertak nie zastąpi tokarki i nie da takiego samego efektu i tyle.

Polska dla Polaków
Romety dla Rodaków
A kible WYPI**DALAĆ
25-04-2013 16:42:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #24
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Właśnie dostałem odpowiedź od znajomego, który pracuje robi to zawodowo, zapytałem go, jak duża różnica jest między szlifem w jego zakładzie, a takim zwykłym w domu robionym rozwiertakiem.
Odpowiedział:
"Witam różnica między rozwiertakiem a pracą maszynową jest panie taka że po maszynowym szlifie nie musisz docierać przez 600 kilometrów i bardzo uważać na temperaturę silnika. Bo szlif rozwiertakiem zostawia dużą chropowatość powierzchni a maszynowo robisz lustro. Czyli jak sam się domyślasz nie musisz tak dokładnie i długo docierać z tą różnicą że szybciej dopasowują się elementu przy szlifie rozwiertakiem ze względu na większą jego chropowatość lecz szybciej zużywają się pierścienie tłokowe. Przy szlifie tokarką szlifierską elementu dłużej się dopasowują lecz precyzyjniej i nie ma potrzeby wymiany pierścieni tłokowych po dość krótkim okresie eksploatowania.
Pozdrawiam i zapraszam na warsztat"

Tak że dla mnie już jest wszystko jasne! Jeżeli dalej macie wątpliwości to proponuję się wybrać do takiego zakładu i po pytać.
25-04-2013 16:53:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika
hugor22 Offline
Ciekawski
*


Liczba postów: 137
Imię: Hubert
Skąd: Krysiaki
Pojazd: Romet Pony
Post: #25
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
nie naskakujcie tak na niego. Nagra filmik zobaczymy Smile

Jeśli pomogłem kliknij pomógł

mój pojazd http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=6808

Nie moc,a technika robi z ciebie zawodnika.
Nie ma bata na rometa nie doścignie go rakieta!
25-04-2013 16:55:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Tomasso94 Offline
Przebiegły Administrator :D
Administratorzy


Liczba postów: 4,144
Imię: Tomasz
Skąd: Będzin / Bydgoszcz
Pojazd: Romet Ogar 200
Post: #26
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Powiem tyle. Wole wydać 25 zł (tak, tyle to kosztuje) i oddać cylinder do profesjonalnego szlifu, niż ryzykować z rozwiertakiem. Przy elementach typu tłok, cylinder, wymiar ma ogromne znaczenie. Dlatego stosuje się honowanie, a nie dlatego żeby nie trzeba było docierać. Po obróbce rozwiertakiem ręcznym, i to w dodatku bez wykończenia elementu osełkami, taki "szlif" mija się z celem. Przy rozszerzalności cieplnej na jaką narażone są tłoki, cylindry i inne elementy, dosłownie setne milimetra mają bardzo duże znaczenie. Co Ci da że zrobisz to sam taniej rozwiertakiem, który z każdym "szlifem" również nieznacznie traci swoje wymiary, i po takiej obróbce w dodatku bez honowania cylinder odbiega od wymaganego wymiaru i już na starcie ma tolerancje tak dużą jak cylinder po przejechaniu kilkuset, jak nie kilku tysięcy kilometrów? Poza tym po każdym szlifie (nowym spasowaniu elementów) musisz uważać na temperaturę i dotrzeć silnik. Tego nie da rady przeskoczyć, bo nawet najlepiej dobrana mieszanka w dwóch takich samych tłokach może mieć inną rozszerzalność cieplną.

- Volvo V70 II
- Honda Transalp 600V
- Romet Kadet 110 Automatic
- Romet Komar
- Romet Ogar 200
- Opel Astra G

*** ...i wtedy rzekł - Nie da się. ~ Tomasso94 ***
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2013 17:17:00 przez Tomasso94.)
25-04-2013 17:13:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #27
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Jeżeli chodzi o rozwiertak, to można go ustawiać suwmiarką... Ale nie ma to sensu, bo nowe pierścienie jak i tłoki, mają różne wymiary... Bynajmniej ja kupując 3 pierścienie na 2 szlif natrafiłem się na to, że jeden z nich był odrobinę większy. I jak dwa z trzech wchodziły z minimalną przerwą, tak ten trzeci nie chciał wejść... Tak samo raz już robiąc szlifa, zauważyłem że pierścienie okazały się sporo większe od tłoka... Tzn. tłok miał nie miał 40,50mm tylko 40,38mm.
Ale mniejsza o to... Nie chce mi się kłócić o coś, co sam wiem dobrze jak jest...
Póki co, filmik nagrany, zaraz go skompresuję bo obrabiać mi się nie chce i powoli wrzucę.
Co do cylindra, zrobiłem zdjęcia takiego, który jest praktycznie po dotarciu... Bo przejechał 400km i koledze wał wysiadł. Bo nie zmienił miedzianej czy to mosiężnej (nigdy nie wiem jaka tam jest) która miała luzy no i... Korba pękła.
25-04-2013 18:53:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #28
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Tutaj zamieszczam zdjęcia cylindra, któremu ja robiłem szlif. Jest po przejechaniu ok 300-500km. Czyli dotarciu. I są też rysy, ale to już kwestia tego że kumplowi jak pisałem padł wał, i tłokiem trochę go po rysowało.



Filmik który nagrałem, aktualnie się wrzuca na YT. Zajmuje 260mb, a ja że mam wolny internet, to trochę to zejdzie.
25-04-2013 20:26:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boszu Offline
Bo na gumie, latać umie!
*


Liczba postów: 604
Imię: Jacek
Skąd: Kozłówek - Podkarpacie
Pojazd: Inny
Post: #29
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Proszę bardzo, oto link do filmiku który dziś został nagrany specjalnie na wasze życzenie. Smile
http://www.youtube.com/watch?v=Plvft_iss...e=youtu.be
25-04-2013 21:30:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Dawido_99 Offline
55cc China power XD
*


Liczba postów: 524
Imię: Dawid
Skąd: Opalenica
Pojazd: Romet Ogar 205
Post: #30
RE: [Poradnik] Szlif cylindra za pomocą rozwiertaka.
Spoko Tongue ja też mam tak brudne ręce jak zajmuje się ogarem :F

Jeśli komuś pomogłem daj "Piwo" / "Pomógł" to nie boli Smile
25-04-2013 21:51:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Instrukcja komar 2352 i s...
Ostatni post: Debesta
Dzisiaj 00:16:02
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 88
OldtimerBazar Wrocław 7/3...
Ostatni post: Debesta
Dzisiaj 00:13:17
» Odpowiedzi: 38
» Wyświetleń: 16102
Paliwa E10 a silniki dwus...
Ostatni post: Debesta
Dzisiaj 00:05:48
» Odpowiedzi: 38
» Wyświetleń: 10456
Naprawa przełącznika świa...
Ostatni post: Blusik
Dzisiaj 00:01:46
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 43
Wigry 1 z 1976 - szczegół...
Ostatni post: zaz
Wczoraj 23:45:30
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 101
Romet Duet - Jaki rocznik...
Ostatni post: Dawdzio
Wczoraj 20:54:52
» Odpowiedzi: 8
» Wyświetleń: 419
Hej Rometowcy, pozdrowien...
Ostatni post: wigryman
22-04-2024 20:50:51
» Odpowiedzi: 7
» Wyświetleń: 139
Renowacja kół komar 2320 ...
Ostatni post: joozek
22-04-2024 20:12:22
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 100
Części 50-T/TS-1: zbiorni...
Ostatni post: gladiator_86
21-04-2024 22:08:17
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 1022
Zapłon CDI
Ostatni post: Norweski Zomowiec
21-04-2024 21:53:44
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 83
Cześć
Ostatni post: Arsonn13
21-04-2024 21:20:32
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 53
Regeneracja gwintu na wyd...
Ostatni post: elmer
20-04-2024 23:19:20
» Odpowiedzi: 27
» Wyświetleń: 17646
Romet Chart 210
Ostatni post: elmer
20-04-2024 23:15:41
» Odpowiedzi: 12
» Wyświetleń: 1104
Motorynka M3 by Decuu
Ostatni post: romek
20-04-2024 20:09:48
» Odpowiedzi: 71
» Wyświetleń: 16505
Romet ogar 205 popychacz ...
Ostatni post: romek
20-04-2024 09:25:19
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 1604

Reklama