Jesteś nowy na forum? - Zachęcamy do przywitania się w dziale "Powitalnia" Smile

Zapraszamy na nasz oficjalny profil - facebook.com/ChlopcyRometowcy

Odpowiedz 
Prototypowy silnik Charta "310"
Autor Wiadomość
stqc Offline
Moderator
Moderatorzy


Liczba postów: 3,745
Imię: Maciek
Skąd: Mikołajki NMR
Pojazd: Romet Chart
Post: #61
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Ten tłumik drgań na co się przyczynia? Łagodniej czuć przyspieszenie? Jestem bardzo ciekaw jak wyglada sprzęgło w tym silniku

xyz
30-10-2018 01:59:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Reklama
zazikupl Offline
Nowy
*


Liczba postów: 23
Imię: Maciek
Skąd: Warszawa
Pojazd: Romet Chart
Post: #62
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Jeżeli chodzi o Wikipedię forumową to chętnie przygotuje taki temat ale w porozumieniu ze Szczygłem. Musimy się spotkać i porównać obydwa silniki. Może dojdziemy do jakiś wniosków w oparciu o dokumentacje techniczną. W weekend będę miał trochę czasu i zdejmę pokrywę aby obfotografować sprzęgło.
Tak swoją drogą, kto jest właścicielem tej dokumentacji technicznej??
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2018 02:30:59 przez zazikupl.)
30-10-2018 02:29:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Patryko350 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 134
Imię: Patryk
Skąd: Siedlików
Pojazd: Inny
Post: #63
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Ten tłumik drgań to coś podobnego do dwumasy w aucie.

Przepraszam że post pod postem ale minęło 15min.
Spostrzegłem że pokrywa lub też i cały silnik posiadany przez zazikupl pochodzi z charta 310 który widniał na plakacie reklamowym.
Ten sam odcień pokrywy, bardzo dobrze to widać na przybliżeniu silnika z plakatu.
http://chlopcyrometowcy.pl/hosting/image...t_1985.jpg
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2018 03:29:10 przez Patryko350.)
30-10-2018 03:00:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
czankete
Unregistered

 
Post: #64
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(30-10-2018 03:00:24)Patryko350 napisał(a):  Spostrzegłem że pokrywa lub też i cały silnik posiadany przez zazikupl pochodzi z charta 310 który widniał na plakacie reklamowym.
Ten sam odcień pokrywy, bardzo dobrze to widać na przybliżeniu silnika z plakatu.
...hmmm, skąd ta pewność? Porównywałeś pokrywę przed czy już po czyszczeniu?? "Bardzo dobrze widać", że to ta sama część na tak kiepskim jakościowo zdjęciu? Nie to żebym się czepiał ale według mnie trudno tu mówić o możliwości porównania tych zdjęć i na 100% stwierdzenia, że to te same silniki, a co za tym idzie tworzenie historii pochodzenia tego egzemplarza w oparciu tylko o takie porównanieWink.
30-10-2018 12:07:26
Odpowiedz cytując ten post
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #65
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(30-10-2018 01:00:37)Szatek napisał(a):  Taki gumowy oring koła przekładni stałej był już w 019.

Ale chyba w t1 on służy do czego innego. Tam ten oring w sumie dokładnie nie wiadomo do czego służy .
30-10-2018 15:16:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo rafi555 za ten post.
Patryko350 Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 134
Imię: Patryk
Skąd: Siedlików
Pojazd: Inny
Post: #66
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Porównanie jest po czyszczeniu.
Chodziło o to że kolor pokrywy jest taki sam.
Do tego dochodzą numery silnika 027-001-M
M może oznaczać że ten silnik był zamontowany w motorowerze a nie leżał luźno.

Przy okazji mały wpis.

Motor 25 sierpnia 1985 r
Trudno jest jednocześnie liczyć, aby obiecywany, zwiększony import jednośladów z krajów socjalistycznych pozwolił na całkowite zaspokojenie popytu. Tak również ocenili sytuację konstruktorzy z bydgoskiego Rometu i De-zametu z Nowej Dęby, którzy wspólnie opracowali całkowicie krajowy pojazd -dwumiejscowy motorower. Nowy jednoślad o roboczej nazwie Chart 310-elektronic będzie następnym po Ogarze z serii „psów myśliwskich"

Więc nie jestem pewien ale myślę że Chart 310 był pierwszy a później był wprowadzony Chart 210-211.
Okres produkcji Chartów 1988-1994 a wpis z gazetki był z 85 roku.

http://chlopcyrometowcy.pl/hosting/image...2064_n.jpg

http://chlopcyrometowcy.pl/hosting/image...9552_n.jpg
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2018 16:52:59 przez Patryko350.)
30-10-2018 16:48:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
czankete
Unregistered

 
Post: #67
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(30-10-2018 16:48:38)Patryko350 napisał(a):  Porównanie jest po czyszczeniu.
Chodziło o to że kolor pokrywy jest taki sam.
Do tego dochodzą numery silnika 027-001-M
M może oznaczać że ten silnik był zamontowany w motorowerze a nie leżał luźno.
...ok, ale a jaki ma być kolor skoro pokrywy odlewane były z tego samego materiału? Numeru silnika Charta na linku z folderem nie widzę, a poza tym to co M "może" oznaczać to jak widzę Twoje domysły a nie fakty. To chyba jeszcze trochę za mało by silnik ten konkretny przypisywać chartowi ze zdjęć w ówczesnej prasie Wink.
30-10-2018 17:14:35
Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo czankete za ten post.
rafi555 Offline
Zawodowiec
*


Liczba postów: 2,556
Imię: xxxxxx
Skąd: xxxxxxxx
Pojazd: Romet Pony
Post: #68
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Koledze Patryko350 chyba o to chodzi że, na plakacie jak i w silniku kolegi tylko dekiel od zapłonu jest czysty :F.
30-10-2018 17:48:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Szatek Offline
Fanatyk Rometa 50-T-1, 50-TS-1 i 50-T-3


Liczba postów: 740
Imię: Patryk
Skąd: Łódź
Pojazd: Inny
Post: #69
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Nie było tak na prawdę żadnego Charta 310 - od początku był to 210 - to błąd autora artykułu.
30-10-2018 19:36:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Szatek za ten post.
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #70
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Nie chodzi o czystość dekla, a o odcień - ten sam sugeruje podobny skład stopowy a co za tym idzie - odlew z jednej partii. Jak wiemy, w Nowej Dębie kartery były lane z tego, co było dostępne, skład stopu prawie zawsze był nieco inny. Szczególnie w prototypach, gdzie odlewy ogólnie były niższej jakości z wiadomych przyczyn.

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
30-10-2018 20:02:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
JGNZM Offline
Chartełowiec
Moderatorzy


Liczba postów: 1,249
Imię: Mikołaj
Skąd: Wielkopolskie
Pojazd: Romet Chart
Post: #71
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Szczygieł, proponuje dodać zdjęcia na serwis imgur.com. Ja mogę ci pomóc i zmoderować twoje posty z nowymi zdjęciami, bo szkoda, żeby tak ważne zdjęcia znikały z forum. Dzisiaj czytając temat nie mogę zobaczyć zdjęć i nie wiem o czym mowa na przykład.
Skromnie mówiąc też już trochę siedzę w Charcie i również mogę wysunąć kilka wniosków. Nie miałem nigdy w rękach "przedliftowego" 027 ale po pracach przy seryjnym 027 mogę stwierdzić różnicę w tych silnikach. Ale nie o tym mowa.
Coraz bardziej, czytając te czy inne tematy, dochodzę do wniosku, że to nie władza ale sam Dezamet i Romet blokował Charta w produkcji. Pracę nad silnikiem zaczęto w 1982 roku (rysunki), ostatnie z nich pochodzą z około 1984, mowa o prototypie. Widocznie chciano stworzyć motorower znacznie dopracowany, co zresztą zapowiadano w prasie; "motorower wyższej klasy", "mały motocykl". Zresztą po doświadczeniach z 019 myślę, że Romet nie chciał popełnić tego samego błędu i postanowili stworzyć całkiem nową konstrukcję.
Ciekaw jestem na czym bazowali przy projektowaniu tego silnika? Czy jakaś zagraniczna konstrukcja miała na to wpływ? Simsona, czy MZ możemy wykluczyć.
Oraz czym była spowodowana zmiana sprzęgła na tą seryjną? Mała trwałość koła pośredniego lub samego sprzęgła na wale? Ciekawą informacją jest sposób budowy tego sprzęgła, bo zostało one zaprojektowane dość podobnie do tego w Simsonie czy nowszych silnikach, bo było ono ściskane za pomocą czterech śrub M6. Niestety nie posiadam rysunku złożeniowego tej jednostki bądź samego sprzęgła... Całość dokumentacji zaginęła gdzieś na allegro...

Notatka od Dawdzio, 30-10-2018 21:00:00

Zdjęcia nie na żaden imgur, a tylko i wyłącznie na forumowy hosting. Jeżeli tam znikną, to znaczy, że już nie będzie niczego, ani tematu, ani forum.


Heart Romet Charteł bogiem mym Heart
Cool Romet Traper nałogiem mym Cool
Big Grin CZ 3 5 0 zapiernicza tuż pod Z E R O Big Grin
W sensie zamyka licznik Tongue
30-10-2018 20:24:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
seler1500 Offline
Kątówka robi bzzz
Moderatorzy


Liczba postów: 1,969
Imię: Rafał
Skąd: Jełowa (OPO)
Pojazd: Romet Pony
Post: #72
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Skrzynia biegów trochę z minarelli am3 trochę z hondy cub (a dzisiejszego 139fmb).

Kosa zmiany biegów chart:

Kosa zmiany biegów 139fmb (i honda cub - podobnie):

Spójrzcie też na skrzynię biegów Charta oraz skrzynię 3-biegowej hondy cub - prawie to samo, tylko inny kształt sprzęgieł kłowych.
https://www.youtube.com/watch?v=4iteP-zLsN8
Porównać do skrzyni charta.
Jak teraz patrzę, to dużo bardziej do hondy, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że bazowali na skrzyni minarelli, chyba, że to do LM-1.
Tak czy inaczej bardzo prawdopodobne, że wzorowali się na hondzie cub.
Zdjęcia:
motokam, gmoto

Jak tak patrzę na sprzęgło Hondy Cub, możliwe, że również je chcieli wstawić do polskiego silnika, jeśli było na 4 śrubach - to się zgadza, na wale korbowym jest i docisk na 4 śruby. Z tyłu sprzęgła jest też seger zabezpieczający. Chociaż w Cub docisk jest na tym właśnie segerze, a śruby trzymają drugą część kosza.

Serwis ACO pod wezwaniem świętego nikasilu
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2018 20:49:30 przez seler1500.)
30-10-2018 20:30:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
Klaudek Offline
Nowy
*


Liczba postów: 48
Imię: Klaudek
Skąd: WLKP
Pojazd: Inny
Post: #73
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
Wrzucaj zdjęcia na jakiś inny serwer. Np. bezpłatny imgur. Zdjęcia nie znikaja wtedy, a szkoda jak już na drugi dzień nic nie ma bo wygasły.... Dodaj jakiś znak wodny żeby nikt nie ukradł Ci fotek.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2018 21:27:55 przez Klaudek.)
30-10-2018 21:27:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 1 osoba postawiła piwo Klaudek za ten post.
Blues Offline
Uczeń
*


Liczba postów: 219
Imię: Tomasz
Skąd: POLAND
Pojazd: Romet Komar
Post: #74
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(29-10-2018 20:12:15)Bartollini napisał(a):  Bo to wygląda na odlew piaskowy a nie kokilowy czy gipsowy

Na wydziale gdzie stała linia do produkcji karterów (hala szedowa), było pomieszczenie z małą odlewnią. Były tam robione odlewy pod prototypy lub pod testy po zmianach. Odlewane były tak jak napisałeś w piasku. Główna odlewnia była gdzie indziej w całkiem innym budynku. Obecnie znajduje się tam firma Eko centrum, która z Eko nie ma nic wspólnego, a zajmuje się właśnie odlewaniem aluminium.

1
2
3
4
5
Sprzedam ori części ZMD - ZAPRASZAM ! KLIK
6
7
31-10-2018 00:11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 2 użytkowników postawiło piwo Blues za ten post.
szczygieł Offline
Nowy
*


Liczba postów: 14
Imię: Mateusz
Skąd: Mińsk Maz
Pojazd: Romet Chart
Post: #75
RE: Prototypowy silnik Charta "310"
(30-10-2018 02:29:41)zazikupl napisał(a):  Jeżeli chodzi o Wikipedię forumową to chętnie przygotuje taki temat ale w porozumieniu ze Szczygłem. Musimy się spotkać i porównać obydwa silniki. Może dojdziemy do jakiś wniosków w oparciu o dokumentacje techniczną. W weekend będę miał trochę czasu i zdejmę pokrywę aby obfotografować sprzęgło.
Tak swoją drogą, kto jest właścicielem tej dokumentacji technicznej??

Maciek też jestem tego zdania iż możemy się podjąć jakiegoś ciekawego artykułu nt 027. Wspólnymi siłami można coś stworzyć. Samo to że oba te silniki staną obok siebie, pewnie ostatnio widziały się w fabryce w 1984 ;-)
Niestety nie wiem kto jest właścicielem tej dokumentacji :/



(30-10-2018 03:00:24)Patryko350 napisał(a):  Ten tłumik drgań to coś podobnego do dwumasy w aucie.

Tak, myślę że to trafne porównanie.



(30-10-2018 20:24:59)JGNZM napisał(a):  Szczygieł, proponuje dodać zdjęcia na serwis imgur.com. Ja mogę ci pomóc i zmoderować twoje posty z nowymi zdjęciami, bo szkoda, żeby tak ważne zdjęcia znikały z forum.
Ciekaw jestem na czym bazowali przy projektowaniu tego silnika? Czy jakaś zagraniczna konstrukcja miała na to wpływ? Simsona, czy MZ możemy wykluczyć.
Oraz czym była spowodowana zmiana sprzęgła na tą seryjną? Mała trwałość koła pośredniego lub samego sprzęgła na wale? Ciekawą informacją jest sposób budowy tego sprzęgła, bo zostało one zaprojektowane dość podobnie do tego w Simsonie czy nowszych silnikach, bo było ono ściskane za pomocą czterech śrub M6. Niestety nie posiadam rysunku złożeniowego tej jednostki bądź samego sprzęgła... Całość dokumentacji zaginęła gdzieś na allegro...

Aktualnie mam konto premium więc nie powinny znikać. Wrzucanie na forum jest kłopotliwe bo ogranicza ilość zdjęć oraz pogarsza jakość (zrozumiały limit do 500 kb)


Odnośnie sprzęgła. Dobrze kombinujesz, mogli mieć jakiś problem z trwałością tego rozwiązania konstrukcyjnego. Z jakiegoś powodu mam silnik bez kosza sprzęgłowego. Najprawdopodobniej uległ awarii.
Zobaczymy jaką wiedzę uzyskamy gdy Maciek otworzy swój egzemplarz 001, jego jest kompletny. Otwierając swój silnik otwiera też mi możliwości na sprawdzenie rozwiązania tego kosza oraz dorobienie/dopasowanie czegoś tak aby ten silnik był mobilny (w oparciu o posiadane skany dokumentacji technicznej, można to odtworzyć).


(30-10-2018 20:30:46)seler1500 napisał(a):  Skrzynia biegów trochę z minarelli am3 trochę z hondy cub (a dzisiejszego 139fmb).

Jak teraz patrzę, to dużo bardziej do hondy, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że bazowali na skrzyni minarelli, chyba, że to do LM-1.
Tak czy inaczej bardzo prawdopodobne, że wzorowali się na hondzie cub.


Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Niesamowite podobieństwo, zwłaszcza kosy i wybieraka. Dobrze chociaż że wzorowali się na najlepszych konstrukcjach (made in japan)


A teraz troszkę świeżych zdjęć z kolejnego etapu rewitalizacji:

















(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-11-2018 23:04:10 przez seler1500.)
01-11-2018 22:38:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Postaw piwo Odpowiedz cytując ten post
[+] 3 użytkowników postawiło piwo szczygieł za ten post.
Odpowiedz 





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości


Forum by Tomasso94 2010 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis i odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
POMÓŻ W UTRZYMANIU FORUM!

Zaloguj do Poczty
Kontakt | Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Mapa użytkowników | Lista banów
 Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.


  

Hasło
  





Reklama


 Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

 Ostatnie wątki
Pegaz 750 - kolejny Robak
Ostatni post: Jaca
Dzisiaj 07:55:14
» Odpowiedzi: 152
» Wyświetleń: 53766
Numery karterów S38 B4
Ostatni post: Bzyczek
Dzisiaj 02:33:46
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 23
Koło komar 2350 brak stab...
Ostatni post: Kacper_R
Dzisiaj 02:07:00
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 27
Filtr oleju zamiennik do ...
Ostatni post: Gucio76
Dzisiaj 01:56:31
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 21
Witam .
Ostatni post: Elektronik
Dzisiaj 01:14:25
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 76
Instalacja Romet Chart
Ostatni post: wkzarci
Dzisiaj 00:53:33
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 516
Ogar 200 88r. Mandaryna
Ostatni post: romek
Wczoraj 23:56:47
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 262
205A
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:16:30
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 81
Replika Prototypu Romet M...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:12:06
» Odpowiedzi: 112
» Wyświetleń: 52047
Renowacja obręczy - jak l...
Ostatni post: romek
Wczoraj 21:09:57
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 104
Kto z Małopolski, okolic ...
Ostatni post: Elektronik
Wczoraj 20:04:19
» Odpowiedzi: 30
» Wyświetleń: 10888
Projekt Romet Dzik Enduro...
Ostatni post: krystian276
26-03-2024 23:15:36
» Odpowiedzi: 475
» Wyświetleń: 165691
Kupię ramę z papierem do ...
Ostatni post: kamil661
26-03-2024 20:51:41
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 59
Poziom paliwa gaźnik Duel...
Ostatni post: Mixol
26-03-2024 11:53:13
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 352
Czyżby T-3 nie istniał?
Ostatni post: romek
26-03-2024 00:12:36
» Odpowiedzi: 58
» Wyświetleń: 38390

Reklama