Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
ładowanie akumulatora. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: ładowanie akumulatora. (/showthread.php?tid=7686)



ładowanie akumulatora. - Romet Ogar 205 xD - 18-09-2012 11:17:11

Siemka.
Mam pytankoBig Grin. Mam zamiar założyć akumulator do ogarka 205 ale nie chce przerabiać instalacji na 12v. Czy istnieje schemat podłączenia akumulatora 6-cio v do cewek tak aby się on ładował w czasie jazdy? Proszę o szybką odpowiedź.


RE: ładowanie akumulatora. - Tomasz - 18-09-2012 13:07:28

Potrzebujesz regulatora napiecia i mostka prostowniczego--> w teori
a w praktyce pewnie zaslabe cewki do ladowania aku i uzywania swiatel
jak juz to pomysl nad wymiana cewek, lub zmianie calej pradnicy z zaplonem np od simka (tylko, ze roboty juz przy tym jest Wink )


RE: ładowanie akumulatora. - LukaszzT1 - 18-09-2012 16:07:27

http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=1930.mam nadzieje ze to ci powinno pomócBig Grin


RE: ładowanie akumulatora. - Tomasz - 19-09-2012 13:01:52

Wszystko pieknie, ladnie tam opisane, tyle ze autor zapomnial o nastepujacych rzeczach:
-cewki rometa przystosowane sa tylko do oswietlenia, w przypadku podlaczenia pod nie akumulatora wysoce prawdopodobne jest spalenie cewek, lub niedoladowywanie akumulatora, co wiaze sie z jego szybkim zuzyciem;
od mocy (dla przypomnienia w watach) pradnicy (wlasnie tych cewek) odejmujesz moc zarowki przedniej (ogniwa dla dlugich), zarowki tylniej i ewentualnie klaksonu
pod ta roznice mocy dopiero dobierasz pojemnosc akumulatora (jezeli niedobierzesz to jw)

-bez regulatora napiecia akumulator bedzie ladowany napieciem za niskim, lub za wysokim w zaleznosci od obrotow silnika
o tyle o ile za niskie napiecie nieszkodzi specjalnie akumulatorowi to zawysokie prowadzi do jego szybkiej destrukcji

dlatego napisalem wyzej, ze najprostszym rozwiazaniem jest zalozenie aparatu od simsona
oczywiscie, mozna sie bawic w przewijanie, wymiane czy nawet dolozenie cewek, ale to juz wyzsza szkola jazdy

jezeli dobrze pamietam to w wsk 3b byla fajna mala cewka do aku (niestety glowy uciac sobie niedam) moze ja by jakos upchnal pod magneto...


RE: ładowanie akumulatora. - Mikołaj - 19-09-2012 14:06:04

Ja miałem akumulator 6V bez regulatora tylko z mostkiem prostowniczym i jakoś nie miałem żadnych problemów z ładowaniem
światła i klakson działały normalnie a i aku było naładowanie i wystarczało do zasilania kierunków


RE: ładowanie akumulatora. - Tomasz - 19-09-2012 14:52:03

Nie twierdze, ze to niezadziala, tylko ze to prowizorka, ktora na dluzsza mete nie zda egzaminu

do autora: w jakim celu chcesz zalozyc aku?


RE: ładowanie akumulatora. - Romet Ogar 205 xD - 19-09-2012 17:16:15

Do kierunków oraz chce zrobić deskę rozdzielczą. W sęsie. Mały zegar, podświetlenie, kontrolki itp.