Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Zawias w składakach - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Pozostałe pytania (/forumdisplay.php?fid=210)
+--- Wątek: Zawias w składakach (/showthread.php?tid=54582)



Zawias w składakach - Skodziaz - 08-03-2024 01:27:56

Witam pisze dziś z pytaniem. Posiadam wigura3 z 1988 i czajke z 1973 roku i oba te rowery mają jeden wspólny problem mianowicie luźny zawias. W czajce zawias jak zawias jest jeszcze oryginalna wajcha i nakrętka i nie ważne jak mocno ją dokręce zawsze jest luz przód-tył. Da się to jakoś naprawić czy jest to poprostu norma? (co do wigra3 ma on wkręconą na chama śrube i nakrętke po poprzednim właścicielu)


RE: Zawias w składakach - zaz - 08-03-2024 10:39:00

Ja tam dałem nakrętkę pod klucz 17 i jedyny mnie git trzyma bez problemu


RE: Zawias w składakach - Wojtasik - 08-03-2024 15:13:02

Witam starszego typu mają nakrętkę i wajchę, natomiast nowszego mają "uciętą wajchę" z zaślepką od góry przeciw deszczowi, śniegowi i innym niesprzyjającym warunkom pogodowym oraz nakrętkę na klucz (tak jak napisał @zaz) zawsze lepiej trzyma Wink Pozostaje wymienić samą nakrętkę lub cały zawias na bezwajchowy ?


RE: Zawias w składakach - zaz - 08-03-2024 15:15:31

Ja mam w Wigry wajchę i w jubilacie i zenicie bez wajchy i we wszystkich 3 wymieniłem nakrętki


RE: Zawias w składakach - Dawdzio - 08-03-2024 21:25:11

Nie wiem w czym macie problem. Dokręcam palcami, przekręcam dźwignię i trzyma jak powinno.


RE: Zawias w składakach - Pinio - 12-03-2024 23:15:30

(08-03-2024 21:25:11)Dawdzio napisał(a):  Nie wiem w czym macie problem. Dokręcam palcami, przekręcam dźwignię i trzyma jak powinno.

Przy wyrąbanym zawiasie to nie działa.
Jeśli ktoś przedtem jeżdził na zbyt lużno złożonym zawiasie (nakrętka niedokręcona i złożona dźwignia, albo i nawet niezłożona dźwignia) to zrobiły się luzy i nie ma na to rady. Można spróbować ścisnąć zawias pionowo tam gdzie jest jego oś w dużym imadle, ale raczej trzeba się liczyć z myślą że albo użytkujemy dalej dopóki się rozjedzie, albo rower trafia na ścianę jako eksponat raczej nieużytkowy