Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet Pasat problem z ramą - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Romet Pasat problem z ramą (/showthread.php?tid=53438)



Romet Pasat problem z ramą - Szymon1 - 20-07-2022 12:11:19

Dzień dobry,
w moim Pasacie zauważyłem taką wadę:
https://naforum.zapodaj.net/60481ed2b1c3.jpg.html
Nie widać na zdjęciu, ale tu też koło nie jest w osi ramy: https://naforum.zapodaj.net/e1139532a6c1.jpg.html
Koło jest wyśrodkowane i zamontowane prawidłowo, więc to zapewne uszkodzenie tylnego widelca. Dodam, że jakiś czas temu pod wpływem ciężaru roweru oderwało się mocowanie nóżki i błotnika. Czym to może być spowodowane? Czy komuś przytrafiło się coś takiego? Czy to da się wyprostować?
pozdrawiam, Szymon


RE: Romet Pasat problem z ramą - zaz - 20-07-2022 16:29:21

Widelec zawsze można wymienić na inny. A mocowanie nóżki zawsze można przyspawać porządnie.


RE: Romet Pasat problem z ramą - pioteron - 20-07-2022 23:13:20

Autor posta mówi o TYLNYM widelcu, chętnie dowiem się jak "zawsze można go wymienić na inny". Kiedyś po bocznym skrzywieniu ramy w Wigrach miałem podobny efekt koła, którego nie można było ustawić w osi ramy. Patrząc wzdłuż roweru od tyłu rama jest prosta i symetryczna?


RE: Romet Pasat problem z ramą - Szymon1 - 20-07-2022 23:16:57

(20-07-2022 23:13:20)pioteron napisał(a):  Autor posta mówi o TYLNYM widelcu, chętnie dowiem się jak "zawsze można go wymienić na inny". Kiedyś po bocznym skrzywieniu ramy w Wigrach miałem podobny efekt koła, którego nie można było ustawić w osi ramy. Patrząc wzdłuż roweru od tyłu rama jest prosta i symetryczna?

Rama jest raczej prosta, sprawdałem przeciągając sznurek od haka do główki i do drugiego haka, i mierzącodległości od sznurka do rury podsiodłowej.


RE: Romet Pasat problem z ramą - pioteron - 20-07-2022 23:24:07

Dziwna sprawa, górne rury trójkąta są spawane do rury podsiodłowej, więc jeśli tam jest w porządku, to może któraś z dolnych rur wysunęła się z mufy przy suporcie z jakiegoś powodu?


RE: Romet Pasat problem z ramą - Szymon1 - 21-07-2022 13:46:50

(20-07-2022 23:24:07)pioteron napisał(a):  Dziwna sprawa, górne rury trójkąta są spawane do rury podsiodłowej, więc jeśli tam jest w porządku, to może któraś z dolnych rur wysunęła się z mufy przy suporcie z jakiegoś powodu?
Sprawdziłem, rura się nie wysunęła, za to zaobserwowałem delikatne wygięcie górnych rur trójkąta: patrząc z tyłu lewa jest wygięta na zewnątrz, a prawa do wewnątrz. Wygięcia są niewielkie, jakieś 2mm odchylenia od prostej w środku rury.


RE: Romet Pasat problem z ramą - wojakrob - 21-07-2022 15:20:59

I to może być to.

To odchylenie w innym miejscu może dać takie duże odchylenie koła.


RE: Romet Pasat problem z ramą - zaz - 21-07-2022 16:50:14

(20-07-2022 23:13:20)pioteron napisał(a):  Autor posta mówi o TYLNYM widelcu, chętnie dowiem się jak "zawsze można go wymienić na inny". Kiedyś po bocznym skrzywieniu ramy w Wigrach miałem podobny efekt koła, którego nie można było ustawić w osi ramy. Patrząc wzdłuż roweru od tyłu rama jest prosta i symetryczna?

To sorry pomyliłem się


RE: Romet Pasat problem z ramą - Wojtasik - 21-07-2022 17:37:27

Powodem tej deformacji jest blaszka błotnik/nóżka, a jaki powód był jej odłączenia ? W czasie jazdy - nadmiernego ciężaru mogło zostać to wszystko przestawione na skutek odczepienia się ze spawów owej blaszki. Zanim się pospawa w kupę to najpierw trzeba dobrze ustawić symetrię koło/rama chociaż nie wiadomo czy była ona od nowości wszak ZRRomet nie robiły zawsze dokładnie Wink


RE: Romet Pasat problem z ramą - Szymon1 - 21-07-2022 19:16:15

(21-07-2022 17:37:27)Wojtasik napisał(a):  Powodem tej deformacji jest blaszka błotnik/nóżka, a jaki powód był jej odłączenia ? W czasie jazdy - nadmiernego ciężaru mogło zostać to wszystko przestawione na skutek odczepienia się ze spawów owej blaszki. Zanim się pospawa w kupę to najpierw trzeba dobrze ustawić symetrię koło/rama chociaż nie wiadomo czy była ona od nowości wszak ZRRomet nie robiły zawsze dokładnie Wink
Blaszka oberwała się w czasie stania roweru na nóżce. Zauważyłem że rower jest dziwnie mocno przechylony, złapałem za nóżkę by sprawdzić czy się nie poluzowała i zostałem z nóżką w ręceShy . Wcześniej koło siedziało prosto, niestety nie wiem w którym momencie przestało.