Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Obrecz i opona - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Inne jednoślady PRLu (/forumdisplay.php?fid=174)
+--- Dział: Inne - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=194)
+--- Wątek: Obrecz i opona (/showthread.php?tid=49872)



Obrecz i opona - Manius - 27-12-2019 20:59:43

Witam czy to możliwe ze na obręcz 19 cali ktoś naciągną opone 18 cali przez co trzepota kierwonicą przy ok 60km/h motocykl shl m11w . Jakie są objawy tak naciągniętej opony ? Jak sprawdzić samą obręcz przed zakupem czy jest prosta ?


RE: Obrecz i opona - Odrestaurator - 28-12-2019 01:16:35

Zwyczajnie sprawdź oznaczenia na oponie Wink powinien pisać rozmiar, a potem zdejmij oponę i zmierz felgę. Może trzepotać bo w końcu opona nierównomiernie rozciągnięta i pewnie robią się buły itd. Co do tego czy idzie 18' oponę na felgę 19' naciągnąć, to po wielkich trudach da się, (szczególnie jak to stary rozciągnięty Stomil z materiałów słabej jakości) wiadomo kiedyś kombinowali bardzo jak nic nie było. Co do sprawdzenia obręczy to nie wiem, ja bym położył na prostej powierzchni i sprawdził czy odstaje. Ale pewnie będzie jakieś bicie no bo to się dopiero wycentruje jak się złoży do kupy i bicie gołej obręczy nie powinno jakoś przeszkadzać.


RE: Obrecz i opona - rafi555 - 28-12-2019 14:16:18

Ten model miał tylko koła 18 calowe wcześniejsze modle przed 1965 miały 19. Ja myślę że to przez ten tandetny jak cały motocykl widelec. Dolne tuleje na wahaczy dostaną luzu i jest jak piszesz buja kierownicą. Jak to nie to może ustaw "amortyzator skrętu" ale nie wiem czy M11W jeszcze je miały.


RE: Obrecz i opona - Manius - 29-12-2019 18:37:38

Dziękuje wam panowie za wszystkie rady ! Big Grin Co do opon były założone sotmile 18 cali i kupiłem opony awina 18 cali co do obręczy mierząc srednice obreczy od brzegu do brzegu wychodzi mi 48.5 cm co daje 19 cali o tu pada pytanie jak mierzymy srednice obręczy od wewnątrz czy od zewnątrz w sensie ze od miejsca gdzie siedzą nypelki ze szprychami czy od tych 'scianek na ktorych opieramy łyżkę gdy zdjemujemy oponę ' ?