Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Elastyczne koło przy skręcaniu. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Elastyczne koło przy skręcaniu. (/showthread.php?tid=48884)



Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 03-05-2019 17:51:51

Witajcie

kupiłem lagi / przednie amortyzatory do komara (jak w ogar 205). Problem polega na tym, że przy skręcaniu lewo lub prawo, to koło jest po prostu elastyczne lub mają luzy można ująć. Czy czegoś brakuje? czytałem, że niby podkładki do wymiany. Jak tak, to ile ich wszystkich jest? 4? gdzie ich kupić?


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - seler1500 - 03-05-2019 18:13:30

Jeśli koło nie ma luzu wzdłuż osi, to nie podkładki a raczej coś z tulejami zawieszenia (wytarte).


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 03-05-2019 18:36:18

Sugerujesz wymianę tulejki zawieszenia? ile ich jest? 4 (po dwie sztuki w jednym amortyzatorze)?


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - seler1500 - 03-05-2019 18:42:58

Sugeruję sprawdzenie ich oraz stanu lag (ewentualne wytarcia). I sprawdź, czy koło nie ma czasem luzu wzdłuż osi.


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 03-05-2019 18:53:52

Na pewno koło wzdłuż osi jest dobre.

Jak sprawdzić stan lag? amortyzacja w lagach jest, ale nie aż tak, jakbym chciał. Były suche - bez smaru. Odkręcałem nóżki dolne i sprężynę. Nóżki mają ślady tarcia na stali (przez brak smaru i tulejkę?), a sprężyny są ok. Jednakże nie ma uchwytów sprężyn górnych- zamiast ich są wsadzone śruby. Stan tulejek jest mi nieznany. Widzę, że dolne są - ale nie wiem czy wytarte. Górnych nie widzę i nie wiem czy są. Jutro będę je zdejmował tuleje i kupię zastępcze tuleje zawieszenia.


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Szymon72 - 04-05-2019 00:18:33

Uprzedzam, że nowe tuleje lag przednich prawdopodobnie trzeba będzie rozwiercać, przynajmniej ja musiałem w ogarze i jawie 50. O ile na lagę tulejka wchodzi dobrze, to po wciśnięciu jej w widelec zacieśnia się i już laga nie wejdzie lub wejdzie z silnym oporem i nie będzie prawidłowo pracować.


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - seler1500 - 04-05-2019 00:42:59

Smaru tam nie ma prawa być, więc jest ok. Kwestia tego, czy jest luz laga-tuleja, oraz jak duży ten luz jest?


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - joozek - 04-05-2019 01:38:38

Piszesz ze kupiłeś te lagi od innego Robaka.
Najpierw zmierz suwmiarka ich średnicę, fi 23 czy 25mm.
Były różne sposoby ich montażu, zakładam że brakuje Ci szpilko/ślimaków. Co do tulei, najpierw idą 2 bez kołnierza, ok 12 cm od dołu, a potem 2 z kołnierzem.
Za pomocą cienkiego, długiego pręta np fi 5 mm i latarki ustalisz czy tam są.


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 04-05-2019 17:36:27

Są to 23mm starego typu
kupiłem już 4 tuleje plastikowe, białe

(04-05-2019 00:42:59)seler1500 napisał(a):  Smaru tam nie ma prawa być, więc jest ok. Kwestia tego, czy jest luz laga-tuleja, oraz jak duży ten luz jest?
Nie czuje luzu żadnego, tylko elastyczne koło jest przy skręcaniu - a tak nie powinno być.

Pozwolę sobie nagrać filmik, aby wyjaśnić organoleptycznie

https://www.youtube.com/watch?v=CgEp1lGyiNY&feature=youtu.be

Cytat:Co do tulei, najpierw idą 2 bez kołnierza, ok 12 cm od dołu, a potem 2 z kołnierzem.
Mam rozumieć, że wszystkich jest 6? z kołnierzem miał, ale średnica 26mm


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 04-05-2019 20:26:57

Odkręciłem to wszystko i okazało się, że w jednym lagu w ogóle nie było drugiej tulei... jak dobrze patrze


ale jest problem. Kupiłem takie tuleje:
https://allegro.pl/oferta/tulejka-widelca-romet-komar-motorynka-stary-typ-7382813091

one do widelca pasują, wchodzą dobrze, ale nóżka nie wchodzi wewnątrz.. jakby średnica wewnętrzna była niewystarczająca.... ktoś ma pomysł? bo na siłe nie wsadzę, bo nie będa pracować... wytoczyć jakoś o 2mm? przeciąć na pół i wsadzić?


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - seler1500 - 04-05-2019 20:32:42

Rozwiercić rozwiertakiem nastawnym.


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - Norweski Zomowiec - 04-05-2019 20:38:03

Drugie tuleje, te wgłąb, one potrzebują mniejsza średnice zewnętrzną, niż te pierwsze niżej?


RE: Elastyczne koło przy skręcaniu. - joozek - 04-05-2019 20:42:32

Przecież w opisie aukcji są podane wymiary, które są niewłaściwe. Powinny być, fi wewnętrzne 23,5 mm, zewnętrzne 27,2 długość ok 35, do 39 mm.
Po wprasowaniu w widelec, fi wewnętrzne zmniejszy się do 23,3 mm. Powinno wystarczyć, a jak nie to trzeba je rozwiercać rozwiertakiem pod wymiar lagi.
Co do matematyki... Rolleyes Napisałem, po 2 bez kołnierza i 2 z kołnierzem. Zakładając że masz 2 rury widelca, to daje 4 tuleje Huh
Jeszcze jedno, tuleje osadzamy na sucho, bez smaru, najlepiej na prasie.
Pozdrawiam
http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=39287