Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Trudne sprawy (/forumdisplay.php?fid=206)
+--- Wątek: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder (/showthread.php?tid=48792)

Strony: 1 2


Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 14-04-2019 20:38:27

Witam Potrzebuję pomocy w wyczyszczeniu i złożeniu tłoka i cylindra mogę wyczyścić to szmatką w środku?
Proszę o szybką odpowiedź


Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - bzzxc - 14-04-2019 20:40:59

Zależy, od czego jest brudny? Miał szlif czy jest zakurzony? Nie zaszkodzi sprężone powietrze, szmatką też można wytrzeć.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 14-04-2019 20:45:47

A co jeżeli trochę pyłu zostanie?


Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - bzzxc - 14-04-2019 20:46:42

Po to jest właśnie potrzebne sprężone powietrze, ale nie powiedziałeś nadal jaki to rodzaj zabrudzenia.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 14-04-2019 20:48:15

Zakuzony
A stare uszczelki trzeba zeskrobywac?


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - kacperszkudlarek - 14-04-2019 21:49:40

Najlepiej tak, gdyż jest prawdopodobieństwo że może dobrze nie dolegać i łapać 'lewe powietrze'.


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 14-04-2019 22:29:55

A do smarowania uszczelek jakiego sylikon użyć tzn. Do ilu stopni Celsjusza?
I czy smarować uszczelki z dwóch czy z jednej strony?
Aaaa... i jeszcze jaką powinna być przerwa na pierścieniach?
I jak rozpoznać czy trzeba robić szlif?


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - seler1500 - 14-04-2019 23:01:07

Nie smarować silikonem. Sama uszczelka wystarczy.
Do szlifu gdy:
- są głębokie rysy na gładzi,
- jest próg u góry cylindra,
- cylinder jest zużyty (owal lub zbyt duży wymiar),
- lub gdy cylinder jest zatarty.
Przerwa na pierścieniach maksymalnie 1 mm (na zużytych) oraz około 0,2 - 0,3 mm na nowych.


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - Wodnik - 14-04-2019 23:16:14

Jeśli już zwykły silikon ze sklepu rolniczego to najlepiej czarny 350 stopni C sprawdza się tylko nie pakować tyle że wychodzi wszędzie gdzie tylko można, cieniutko palcem posmarować uszczelkę z dwóch stron.

A jak dobre przylgnie to smar nawet podejdzie. Ja używam Hermetyku.

A jak chcesz jakiś lepszy to Victor Reinz ma bardzo dobre opinie chociaż ja nie korzystałem.

Jak włożysz pierścień do cylindra na samej górze to jego maksymalny luz w zamku nie może przekraczać wartości 1,3 mm (nowy ma wymiar 0,1 - 0,3) maksymalne zużycie 1 mm to dane z książki dla silników Dezamet 017, 019, 023, 025 nie wiem jaka wartość jest dla silnika Jawa 223 ale sądzę że podobne jak nie takie same wartości.

Dopuszczalne zużycie cylindra to 0,1 mm powyżej wartości nominalnej dla danej grupy selekcyjnej. Tyle znów teoria.

A w praktyce to wygląda tak że w górnej części cylindra jeśli występuje wyraźny próg wyczuwalny palcem lub cylinder posiada rysy, ślady zatarć to należy wykonać szlif.

I tu taka moja rada jak będziesz miał duży próg to zmierz suwmiarką, tylko taką której szczęki sięgają poniżej progu średnicę. Bo może być tak mocno zużyty że nie wyda na najbliższy szlif. Ja u siebie miałem tak zużyty cylinder nominalny że wymiar był 38,20 więc nie wydał by na pewno na 1 szlif 38,25 i musiał być wykonany na drugi 38,50

Polecam literaturę książki nie gryzą. Blush


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - rafi555 - 14-04-2019 23:23:59

Suwmiarką to se można zmierzyć Smile . Takie rzeczy mierzymy średnicówką.


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - Wodnik - 14-04-2019 23:42:56

To najbardziej odpowiednie narzędzie do takich celów. Smile Tylko nie każdy posiada dostęp. Suwmiarka podejdzie tylko szczęki wew musi mieć długie i podcięcie na nich też takie aby złapać poniżej progu. No i nie zużyta oczywiście. Miałem pożyczoną to ten zmierzony wymiar 38,20 później jak szlifierz mierzył już średnicówką zegarową odczytał najwyższą wartość 38,24 więc pomiar jak na suwmiarkę był ponad normę dokładny.Cool


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 14-04-2019 23:49:25

Możliwe że będę miał dostęp do srednicówki dziadka
A próg jest wyczuwalny ale raczej delikatny

Czyli dla cylindra jest tolerancja 0.01mm?


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - Wodnik - 15-04-2019 00:06:03

Tak tu w grę wchodzą setki, milimetra oczywiście. :F

Jak nie jest duży i nie ma rys itp. To postaraj się załatwić średnicówkę, dokładnie zmierzyć w kilku miejscach (największe zużycie jest zawsze w górnej części poniżej progu) i jak wartość nie duża poniżej tej książkowej 0,1 to może zostaw zawsze to dotarty zestaw jednak na oryginalnym tłoku jak się domyślam.
Chociaż z drugiej strony remont bez szlifu to nie remont. Ale decyzja będzie należeć do Ciebie jak dokonasz pomiarów. Wink


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - SzymonT2 - 15-04-2019 08:08:18

Taki może być?
Tylko tam piszę że może zastępować uszczelki tradycyjne


RE: Pomocy jak wyczyścić tłok i cylinder - stqc - 15-04-2019 08:41:51

Nie ten silikon to jedno wielkie nie porozumienie. Wodnik czy wyznacznikiem to jaki jest silikon jest kolor czy producent? :F chyba logiczne prawda Wink dobry silikon to np corteco, jego cena za tubkę mała to około 30zl ale naprawdę warto. Co do szlifu to 38.25mm to jest wymiar dla chińczyków w ZMD i nie dam sobie ręki uciąć ale w jawie chyba tez pierwszy szlif to było 38.50mm