Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Tylna lampa led - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Tylna lampa led (/showthread.php?tid=47070)

Strony: 1 2


Tylna lampa led - NoSeLatamTrochu - 18-07-2018 22:55:59

Witam chciałbym zrobić z tyłu lampę z ledów.
Czy i jaki regulator potrzeba, jakie diody najlepiej użyć i czy coś więcej potrzeba ?


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 18-07-2018 23:10:22

Diody najlepiej SMD 5050, chyba że nie masz możliwości montażu, to inne. Wiadomo, mostek prostowniczy, kondensator filtrujący, stabilizator napięcia z serii 78xx, zależy jakie diody ładujesz.


RE: Tylna lampa led - NoSeLatamTrochu - 18-07-2018 23:11:11

I ile tych diod ? W szeregu czy jak je podłączyć ? i jaki kondensator i gdzie Big Grin ?


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 18-07-2018 23:32:04

Do tych diod musiałbyś mieć płytkę pcb, inaczej ich nie zakontujesz.

A diod ile tam chcesz, 4-6 wystarczy.


RE: Tylna lampa led - BigSoft - 18-07-2018 23:34:20

Może prościej założyć żarówkę led, tyle teraz tego jest do wyboru, do koloru...


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 18-07-2018 23:34:37

Jutro narysuję Ci schemat.

Pewnie tak, ale wszystkie przystosowane do napięcia stałego, w dodatku 12v, czyli jakaś przetworniczka lub chociaż mostek z kondensatorem filtrującym i jakiś prosty stabilizator równoległy, na szeregowy to zbyt niskie napięcia.


RE: Tylna lampa led - NoSeLatamTrochu - 18-07-2018 23:49:55

Dzięki bardzo ! Czekam


RE: Tylna lampa led - BigSoft - 19-07-2018 00:10:43

(18-07-2018 23:34:37)seler1500 napisał(a):  Pewnie tak, ale wszystkie przystosowane do napięcia stałego, w dodatku 12v, czyli jakaś przetworniczka lub chociaż mostek z kondensatorem filtrującym i jakiś prosty stabilizator równoległy, na szeregowy to zbyt niskie napięcia.

Wcześniej pisałeś o 78xx. Moim zdaniem stabilizator ten nie nadaje się do tego typu prądnic i zasilania, to jest stabilizator liniowy, na którym masz na dzień dobry spadek ok 2V. Do tego będzie się pewnie ładnie grzał.
Ja to widzę tak. Dobrać ilość diod do napięcia 7V (trzeba najpierw ustalić na oryginalnych żarówkach ile V generuje prądnica przy oryginalnym obciążeniu). Jeśli to będą diody niebieskie, o napięciu zasilania np 3V (not. katalogowa), no to po dwie w szereg i potem równolegle + kondensator filtrujący z 1000uf/25V (trzeba dobrać do ilości diod) + na wejściu dioda prostownicza 3A lub pełny mostek. Oczywiście do diod trzeba by dołożyć po rezystorze, albo przynajmniej jeden przed diodami (mało eleganckie rozwiązanie).

Do tego podpiąć równolegle do cewek świetlnych prosty ogranicznik napięcia na tyrystorze (tranzystor + zenerka + kilka rezystorów do wysterowania), aby nie dopuścić do wzrostu napięcia i prądu w przypadku np przepalenia przedniej żarówki i powinno grać.


PS. Można by też sprawdzić, co się stanie, gdybyśmy zmienili przednią żarówkę na taką o tej samej mocy, ale napięciu zasilania 12V. Jeśli prądnica podoła, to możliwe, że do tyłu wystarczyłaby gotowa żarówka led, tylko puścić ją przez diodę prostowniczą i tyle... Od tego bym zaczął.


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 19-07-2018 00:14:53

Oraz dodatkowo podpiąć lampę tylną tak jak w ogarze 205, wtedt odpada nam sprawa przepięć i wzrostów napięcia Wink
O 78xx wspominałem, bo to prostsze rozwiązanie dla początkującego, oczywiście Twój układ będzie lepszy.
A co do żarówek, wystarczy wpakować z przodu H4 12v 18/18W, są dostępne, powinno zagrać z tylną żarówką 12V.

Jeśli chodzi o przepięcia, zwykły transil dwukierunkowy załatwiłby sprawę.


RE: Tylna lampa led - rafi555 - 19-07-2018 09:59:37

Czy tylko dla mnie to o czym mówicie to czarna magia :F.

https://www.youtube.com/watch?v=qtRrW8AbhVc zawsze można zapytać też tego gościa jak to u siebie zrobił. Z resztą on ma to zrobione z tych pasków, nie wiem czy ktoś na forum też tak nie zrobił.


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 19-07-2018 10:43:53

W jego lampie widać że to diody, podpadnie na pierwszej lepszej kontroli i po dowodzie. Sam miałem i podpadłem i trzeba było kombinować, nie polecam :F
Kolejną lampkę zrobiłem w formie "żarówki", pasowało na miejsce starej.
Problem powstał przy przełączaniu, zmieniłem podłączenie tylnej lampy i mam do teraz.
Dobrze wykonany LED daje nam lepsze oświetlenie, od najniższych obrotów, oraz możliwość wykonania światła STOP.
Z tego co widzę, autor tematu nie mówił nic o świetle STOP.


RE: Tylna lampa led - NoSeLatamTrochu - 19-07-2018 21:38:42

Nie mówiłem ale nie znaczy że nie mogę zrobić.
To co mówicie dla mnie też czarna magia.
Ja rozumiem tylko jak mam przed sobą czytelny schemat.
I jak coś ode mnie chcecie to proszę mówić "normalnie" Big Grin


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 19-07-2018 21:39:51

Chcesz prosto, czy bardziej skomplikowanie, ale z mniejszymi stratami?


RE: Tylna lampa led - NoSeLatamTrochu - 19-07-2018 21:41:04

Nie musi być prosto, ale tak żebym umiał to polutować i wiedział jak Big Grin


RE: Tylna lampa led - seler1500 - 19-07-2018 22:03:56


W razie słabego świecenia na wolnych obrotach wyrzuć po jednej diodzie z każdego szeregu i zwiększ wartość rezystora do 90 ~ 110 Ω.

Chyba prościej się nie da Big Grin
Diody jakie Ci tam odpowiadają, rezystor jest dobrany pod prąd diody ~20 mA, łącznie ~40 mA.
Jeśli wolałbyś coś bardziej skomplikowanego, przetestuję i wrzucę jutro.

Aha, liczyłem dla diod czerwonych.