Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Licznik - Kadet - ratujcie - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Licznik - Kadet - ratujcie (/showthread.php?tid=46789)



Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 13-06-2018 20:22:24

Piszę w tym dziale ponieważ nie wiedziałem gdzie przypisać temat związany z licznikiem. Założyłem że jest w lampie więc podciągam pod elektrykę.

Niestety po weryfikacji i rozebraniu licznik działa tylko jako prędkościomierz a nie działa licznik przebiegu.

Na zdjęciach w załączniku pokazuję pacjenta.
Na jednym z nich zaznaczyłem zieloną strzałką element który się rusza a czerwoną strzałką element który już dalej nie przenosi napędu i jest nieruchomy

Proszę pomóżcie co można z tym zrobić zależy mi by był w pełni sprawny.

Jak go uruchomić co odblokować


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - Szatek - 13-06-2018 21:07:54

Prawdopodobnie zardzewiała ta oś, na której osadzony jest ten tryb który się nie porusza. Spróbuj ją rozruszać z drugiej strony na boki kombinerkami. Jeśli nie da rady, to rozbierz całość (dobrze byłoby też ocynkować na nowo oś), nasmaruj i złóż.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - kaziq - 13-06-2018 21:09:42

Wygląda na zużycie ślimaka bądź ślimacznicy, ale zważywszy na jego dobry stan wizualny niezbyt to możliwe bo starsze liczniki nie mają takich problemów, może dystans jest za duży?


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 13-06-2018 21:16:55

Będę próbował go delikatnie rozruszać jak sugerujecie.

Powiedzcie mi jeszcze czym te elementy smarować co może pomóc


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - kaziq - 13-06-2018 21:38:19

Przyda się smar biały.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - joozek - 13-06-2018 22:39:14

Psiknij WD-40 na osie z obu stron i pozostaw chociaż na noc. Potem delikatnie postaraj się to rozruszać, ta przekładnia działa tylko w jedną stronę, tzn napędzasz licznik w lewą stronę. Koniecznie przesmaruj wszystkie punkty, wspomniany smar biały, ew smar łożyskowy.
Pośpiech nie jest wskazany Smile no chyba, ze przy łapaniu pcheł Smile


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 13-06-2018 23:25:39

(13-06-2018 22:39:14)joozek napisał(a):  Psiknij WD-40 na osie z obu stron i pozostaw chociaż na noc. Potem delikatnie postaraj się to rozruszać, ta przekładnia działa tylko w jedną stronę, tzn napędzasz licznik w lewą stronę. Koniecznie przesmaruj wszystkie punkty, wspomniany smar biały, ew smar łożyskowy.
Pośpiech nie jest wskazany Smile no chyba, ze przy łapaniu pcheł Smile

Bardzo dziękuję tak zrobię mam czas więc pośpiechu nie będzie Smile

Dam znać jaki efekt z tego wyjdzie


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - charper - 14-06-2018 00:53:14

przypadki gdzie nie nalicza dystansu: uszkodzona blaszka przenosząca naped z osi na rolke zliczająca metry, lub peknięta plastikowa zębatka przy dystansomierzu.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 15-06-2018 11:51:00

Licznik ruszył więc powinno być dobrze. na ten moment traktuję go jeszcze WD i daję odpocząć co jakiś czas uruchamiając by chwilę popracował. Mam nadzieję że to go trochę przesmaruje. Nie chcę go rozbierać by czegoś nie zepsuć.

Zamówiłem tez nową ramkę licznika i tu pytanie jakie macie doświadczenia jak najlepiej (najbardziej estetycznie i bezpiecznie) ją zagiąć - czym i w jaki sposób by tego nie zniszczyć?


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - joozek - 15-06-2018 12:24:18

wkleić na klej do luster.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 15-06-2018 13:51:33

(15-06-2018 12:24:18)joozek napisał(a):  wkleić na klej do luster.

Też nad tym myślałem tylko czy w takim przypadku nie zablokuje ewentualnego przyszłego rozebrania tego licznika jak by była taka potrzeba???

Zakładam że po takim kleju nie ma już możliwości go nigdy rozebrać.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - Szatek - 15-06-2018 14:02:18

Najlepiej zastosować gumową uszczelkę pod szkiełko (jak oryginał) i zagiąć ramkę na specjalnej prasce, lub śrubokrętem. Polecam też zastosować tę wyższą ramkę licznika - niższa za mało wystaje do jej zagięcia.

Jeśli nie chcesz kleić, to możesz zastosować sylikon, ale ramka może odpaść.


RE: Licznik - Kadet - ratujcie - T_NIK - 15-06-2018 16:59:48

Kupiłem czarny silikon po złożeniu przejechałem cały licznik wokół Jak wyschnie powinno złapać. Jak puści będę kombinował z zaciskaniem.