Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jak zaznaczyć otwory - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Hydepark (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Jak zaznaczyć otwory (/showthread.php?tid=46250)



Jak zaznaczyć otwory - Motorowerzystka - 20-03-2018 20:17:52

Mam problem, jakim sposobem zaznaczyć otwory na blasze, do której przykręca się silnik? Silnik ma otwory na spodzie, jak mogę zaznaczyć miejsca do wywiercenia na blasze...? Bo myślałam nad pomalowaniem spodu silnika farbą by po położeniu go na blasze, odbiły się miejsca mocowań, ale ten pomysł jest do kitu z tego względu że jak zmienię położenie silnika to farba mi wszystko zamaże roll Chyba że silnik odrysować krejzi a potem wymierzyć gdzie znajdują się poszczególne otwory...


RE: Jak zaznaczyć otwory - nie_mientki - 20-03-2018 21:39:22

Rozumiem, że mówimy o powierzchniach płaskich?wykonaj coś zbliżonego do opcji nr. 2. Pokombinuj z taśmą maskującą, można z niej elegancki szablonik wykonać. Potem tylko znaleźć jakis punkt odniesienia i wio.


RE: Jak zaznaczyć otwory - darek23 - 20-03-2018 22:35:27

Ja kiedyś też nad czymś takim myślałem i to dość długo. Sporo czasu minęło zanim udało mi się coś wymyśleć, jak i wiele nieudanych prób. Ostatecznie skończyło się na zwykłej kartce A4 i lutownicy z ostrym grotem. Podkleiłem kartkę do silniczka i wypalałem grotem otwory. Później przeniosłem na papier milimetrowy aby ideealnie wyznaczyć środki otworów i miałem szablon gotowy. Później podklejenie do blachy, punktowanie, wiercenie i gotowe. Trochę zabawy ale mi wyszło idealnie, więc może i w Twoim przypadku zadziała.


RE: Jak zaznaczyć otwory - nie_mientki - 21-03-2018 01:46:58

Po co wypalać lutownicą? Do zaznaczania otworów idealnie nadaje się brudny od smaru palec. Wystarczy pojeździć opuszkiem po otworze a krawędź pięknie się odrysuje. Żaden szanujący się Ziutek z warsztatu nie zrobi inaczejWink


RE: Jak zaznaczyć otwory - darek23 - 21-03-2018 08:49:57

Można i tak. Ja zrobiłem swoją metodą i mi to odpowiadało. Wiadomo można metodę udoskonalić i uprościć, wedle życzenia. Dałem tylko przykład jak ja sobie z tym poradziłem, a wszelkie ulepszenia można wprowadzać wedle uznania. Można też, aby nie wysilać zbytnio palca, użyć do tego młotka, przykładając do miejsca w którym powinien być otwór i dociskając. To jest dopiero Ziutkowy sposób Smile


RE: Jak zaznaczyć otwory - Dawdzio - 21-03-2018 23:19:46

A ja bym zaproponował metodę wykorzystywaną podczas dorabiania uszczelek. Przykładasz kartkę papieru, bierzesz kulkę o średnicy większej od otworu (np. z łożyska), ustawiasz nad nim i młotkiem, delikatnie uderzasz w kulkę, dzięki czemu wycina się idealny otwór. W tak wykonany otwór wkładasz śrubę, co zapobiegnie przesunieciu się kartki. I tak dalej, do skutku.