Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
montaż łożysk widelca - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: montaż łożysk widelca (/showthread.php?tid=44911)



montaż łożysk widelca - jez04 - 12-09-2017 23:59:06

Witam
To mój pierwszy post na tym forum. Chcę prosić Forumowiczów o wspracie w kwestii montażu łożysk widelca.
Korzystam ze starego Rometa Waganta (zakupiony w 1990r.).Gdy czyściłem łożyska i zakładałem na nie nowy smar, nabrałem wątpliwości w kwestii ich poprawnego montażu. O ile jasnym jest dla mnie, że dolne łożysko winno być założone kółkami do góry (kólki są zamontowane w wieńcu), gdyż poruszają się po bieżni, która jest nad nimi, o tyle nie wiem jak winien być założony wieniec z kółkami górnego łożyska. Czy kólki także powinny być skierowane do góry (w stronę mostka kierownicy), czy też w dół? Ponadto mam kolejne pytanie, jak mocno powinno dokręcać się górną, dużą chromowaną nakrętko bieżnię? Rozumiem, że widelec nie powinien mieć luzu i powinien się łagodnie obracać, czy są jeszcze jakieś inne wytyczne w tym zakresie? Wreszcie czy można zamienić widelec z tego roweru na jakiś inny, na co należy zwracać uwagę przy ewentualnym zakupie, a potem wymianie/ Z góry dziękuję za pomoc


RE: montaż łożysk widelca - epwaspotter - 13-09-2017 08:17:15

popróbuj na sucho to zobaczysz sam, że pasuje i pracuje tylko w jednej pozycji bo ciężko mi napisać gdzie dół i góra.

Dokręcamy mocno ale z wyczuciem, żeby lekko kiera sie obracała.

Widelec: średnica i długość rury sterowej i ew rozstaw widełek na oś


RE: montaż łożysk widelca - epwaspotter - 13-09-2017 10:18:16

P.S. nie ten dział chyba...


RE: montaż łożysk widelca - Wigrus - 13-09-2017 12:37:31

Żeby nie wdawać się już w odróżnianie góry od dołu łożyska, tutaj masz
prosty schemat jak to powinno być.



Stery skręcasz tak, aby widelec swobodnie się obracał, ale nie było luzu.


RE: montaż łożysk widelca - jez04 - 13-09-2017 20:10:27

Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam