Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Przygotowanie do chromowania - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Poradniki, instrukcje i schematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Przygotowanie do chromowania (/showthread.php?tid=44761)



Przygotowanie do chromowania - Pióro - 27-08-2017 18:56:11

Witam Wszystkich
Jak w temacie.Wiem że przygotowanie do chromowania może znacznie obniżyć jego koszty. Wiem że się szlifuje ale dokładnie to nie wiem.Czy może ktoś podpowiedzieć wiem że joozek chyba robi coś takiego.


RE: Przygotowanie do chromowania - Szatek - 27-08-2017 19:36:50

Tak, szlifuje się i poleruje, ale bez odpowiednich narzędzi, materiałów i dokładności nie ma sensu tego robić, bo i tak potem będą musieli to poprawiać (no chyba że nie ma być idealnie).

Szlifujesz materiałami z papierem ściernym bądź włókniną szlifierską, do najdrobniejszej gradacji.

Polerujesz wstępnie tarczami sizalowymi/filcowymi a końcowo tarczami flanelowymi/bawełnianymi/filcowymi (oczywiście z dodatkami odpowiednich past).

Oczywiście wszystko robisz maszynowo i przed tym powinieneś pozbyć się starego chromu.


RE: Przygotowanie do chromowania - joozek - 28-08-2017 00:12:43

Usuniecie starego chromu i podkładu (nikiel lub miedź) to podstawa.
Następnie szlifowanie i polerowanie, tak jak napisał Patryk - coraz to drobniejsza gradacja. Wbrew opinii, to to nie łatwa sprawa, łatwo zniszczyć element. Do tego dochodzi koszt elektronarzędzi, krążków trzpieniowych i żmudnej pracy.


RE: Przygotowanie do chromowania - Pióro - 28-08-2017 15:58:22

Myślałem że będzie to prostsza sprawa ponieważ oddałem ostatnio lagi do chromowania tam gdzie Ty wysyłasz czy zawozisz i nie do końca jestem zadowolony są na nich jakieś kropki(jakby małe tłuste oczka) no i tam gdzie była rdza nie jest to zrobione na gładko...ale może za dużo wymagam...dlatego chciałem sam przygotować i aby inni też wiedzieli i mogli sami zrobić.
Ale chyba za dużo zachodu Smile


RE: Przygotowanie do chromowania - joozek - 28-08-2017 23:56:56

E no, tak szybko się poddałeś Huh
Do Roberta nie masz aż tak daleko. Weź jakiś element do chromowania, np lagę, podjedź do niego, niech Ci odciągnie chrom i podkład, a potem jazda. Najpierw spróbuj na wiertarce. Ściernica trzpieniowa, gradacja P60 do usuwania wżerów po resztkach rdzy, aż do wyrównania, potem P100, P400 do P1200.
Teraz pora na ściernice z włókniną NOR-MAL, potem FINE, tak by wszystko było idealnie gładkie. Na koniec trzpieniowe filce + pasta zielona twarda.
Nie licząc kosztu zakupu wiertarki - zakładam, ze już masz Smile koszt łączny to ok 130 zł (liczę tak cirka z przesyłkami) - w Castoramie taki zestaw to ok 200 zł. Wprawdzie ogarniesz nim jeszcze drugą lagę, ramkę reflektora, no i może cybanty, ale ... czasu potrzebnego zużyjesz .... kilkadziesiąt godzin Smile
.
.
.
.
.
Mimo wszystko ... jak zrobisz sam, tak będziesz miał Smile o bezcennej minie, nie wspomnę Angel


RE: Przygotowanie do chromowania - Szatek - 29-08-2017 00:44:34

Z P100 na P400? To za duży skok - trudniej zakryć rysy po poprzedniej gradacji. P100 -> P180 -> P240 -> P320/400. Między P60 a P100 dałbym też P80.

No i przecież chyba najdrobniejsze ziarno na ściernicy listkowej to P320, co przy zastosowaniu tarcz sizalowych w zupełności wystarcza...