Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Czeski Texas Ogar - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Czeski Texas Ogar (/showthread.php?tid=44332)

Strony: 1 2


Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 15-07-2017 01:14:29

No dobra, trochę się wziąłem za mojego Texas Ogara (200), więc zakładam swój wątek, aby skupić tutaj wszystkie kwestie związane z odbudową takiej machiny.
Zaczynam od ramy, a dlaczego? Bo rama jest zarejestrowana, a ja lubię odbudowywanie motocykli. Trochę rzeczy już dokupiłem, ale po kolei.
Zaczynam zatem od zdjęcia nr 1 - rama. Trochę sfatygowana, poprzedni właściciel nie oszczędzał tego sprzęta. Miała m.in. pogiętą blachę pod siedzeniem, pourywane mocowania silnika i jakieś dziwne patenty związane z mocowaniem podstawki centralnej.
Ale przejdźmy do rzeczy - zdjęcie stanu wyjściowego:
[attachment=15442]
[attachment=15443]
Wspomniane urwane mocowanie silnika
[attachment=15444]
które już dorobiłem dzięki pomocy forumowiczów w tym poście: http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=43885
Teraz pourywane podnóżki centralne, które wyglądają tak:
[attachment=15445]
i ogranicznik tychże podnóżek: ...już w kolejnym poście

Mogę post pod postem?
Skoro wchodzi to piszę, ale zdjęć nie mogę wrzucać, więc proszę o pomoc. Jak widzicie rama jest zmasakrowana, więc proszę o jakieś zdjęcia, jak zamontowane są centralne podnóżki. U mnie jest tulejka i kawałek jakiegoś pręta, ale nic mi to nie mówi.
Czy ogranicznik tych podnóżek powinien być wygięty równolegle do podłoża?
Mam również zaspawaną stopkę hamulca, a rozumiem, że element który naciąga pręt powinien być do stopki przykręcany?


RE: Czeski Texas Ogar - Odrestaurator - 15-07-2017 01:46:52

(15-07-2017 01:14:29)Texas Ranger napisał(a):  Mam również zaspawaną stopkę hamulca, a rozumiem, że element który naciąga pręt powinien być do stopki przykręcany?

Tak, nasadza się na kwadratowe wyjście i dokręca się go nakrętką.


RE: Czeski Texas Ogar - Motorowerzystka - 15-07-2017 09:10:47

Po tytule myślałam, że ktoś mieszkający w Teksasie zarejestrował się na forum i pokazuje swojego czeskiego Ogara :F


RE: Czeski Texas Ogar - Rafku - 15-07-2017 11:22:01

Jak dla mnie jakaś rzeźba jest jedynie na ograniczniku tym górnym, mającym za zadanie zapobiegać temu, żeby stopka nie szła za bardzo do góry, reszta jak w oryginale jest


Ciekawe co trzeba zrobić, żebu doprowadzić stopke do takiego stanu hhaha

Co do ogranicznika stopek to najlepiej by było mieć ramę na kołach, i giąć ogranicznik tak, żeby stopka była prosta, ale nie taka, żeby romet sam 'się składał'. Po ustawieniu trzeba to jakoś wzmocnić i tyle


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 15-07-2017 14:00:53

OK dzięki. A podpowie ktoś jak się montuje te centralne podnóżki? Jakby ktoś wrzucił zdjęcie, albo linka do takiego zdjęcia byłbym zobowiązany.


RE: Czeski Texas Ogar - VRka :D - 15-07-2017 14:16:14

Stopkę centralną nakładasz jakby na ramę tak aby otwór po obu stronach stopki zgadzał się z otworem w ramie następnie wsuwasz taki pręcik jakby z dziurką na końcu i w tą dziurkę zakłada się zawleczkę.


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 24-07-2017 21:52:36

Houston we have a problem.
Rama przygotowana do napraw, ale ta ośka podstawki centralnej nie chce wyjść z ramy, taka zapieczona.
Macie jakieś sugestie jak to wyciągnąć? Palnik, grzanie i młotek?


RE: Czeski Texas Ogar - Quake96 - 24-07-2017 23:51:04

Skoro i tak idzie to w nowy lakier to tak.


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 25-07-2017 09:15:42

Nowy lakier dostanie kiedyś tam, za dużo mam tego fajansu, żeby wszystko odnawiać. Etap pierwszy to złożenie do kupy i naprawa mechaniczna.
Aż mi się nie chce do tej tulei zabierać, pamiętam jak wyciągałem z WSK oś wahacza też była jazda.


RE: Czeski Texas Ogar - Petronas - 25-07-2017 21:01:04

Zeszlifować możesz na płasko tak żeby na klucz płaski było i kręć i bij Smile


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 25-07-2017 23:09:07

Dzięki, ośka już usunięta, walczyłem z 2 godziny.
Zastanawiam się nad wahaczem, czy go teraz demontować? Czy są jakieś polecane przez forum zestawy naprawcze, w sensie oś, nakrętki, tuleje? Czy są jakieś ściągacze tych osi, czy sposób taki sam jak poprzednio?


RE: Czeski Texas Ogar - Quake96 - 26-07-2017 04:05:58

Jak już idziesz po całości to wahacz też zdejmij. Jak zapieczony to możesz trochę popukać młotkiem a potem przeciąć z obu stron między wahaczem a ramą. U mnie oś zapieczona była w tulejach wahacza, więc po odcięciu, reszta osi z ramy wyszła bez problemu, a tuleje w wahaczu dawałem nowe, więc nie musiałem się męczyć z wybijaniem resztek.


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 26-07-2017 09:45:08

OK, a czy ten zestaw naprawczy się do czegoś nadaje: http://allegro.pl/romet-komar-ogar-kadet-os-oska-wahacza-z-tulejami-i6123825326.html ???????


RE: Czeski Texas Ogar - Quake96 - 26-07-2017 11:43:48

Zaraz pewnie przyjdzie joozek i powie Ci, że nie :F

Nie wiem jak dokładnie ten zestaw, ale miałem identyczny, kupiony w lokalnym sklepie i o dziwo wpasował się nawet bez indywidualnego pasowania. Czyste "plug & play". Nie ręczę za ten, ale podejrzewam, że też nie będzie problemu. Zawsze przyjąć trzeba, że wszelkie tulejki trzeba odpowiednio spasować przy montażu, więc delikatny nadwymiar może być.

No i jak robisz tuleje i oś wahacza to polecam wymienić tuleje w ramie. U mnie to one były wyraźnie wyrobione i powodowały luz.


RE: Czeski Texas Ogar - Texas Ranger - 26-07-2017 14:49:35

Big Grin No to czekam jeszcze na opinię joozka.