Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet Zenit zmiana wolnobiegu - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Romet Zenit zmiana wolnobiegu (/showthread.php?tid=41899)



Romet Zenit zmiana wolnobiegu - arge - 16-10-2016 11:36:38

Koledzy mam pytanie, chciałbym zmienić wolnobieg na 6-cio rzędowy w moim zenicie z 5-cio rzędowego (oryginalny). Czy to spasuje na oryginalną piastę? oraz czy przerzutka favorit da rady się tak wyregulować co by działały wszystkie biegi? wolę zapytać zanim zakupię wolnobieg.


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - wnusiu94 - 16-10-2016 22:36:51

Nikłe są raczej szanse powodzenia takiej operacji. Zresztą - jaki byłby cel robienia czegoś takiego?


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - arge - 16-10-2016 23:47:31

Kwestia zużycia oryginalnego napędu, a przy okazji wymiana na 6-cio biegowy wolnobieg (dodatkowy bieg). A wolę się dopytać zanim zrobię zakupy Smile ale tak konkretnie to węższa jest piasta rometowska? czy przerzutka nie da się wyregulować?


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - wnusiu94 - 17-10-2016 00:34:04

Powiem Ci szczerze, że nie wiem. Po pierwsze - nie kojarzę żadnego starego Rometa (klasy Zenita, bądź zbliżonej) na osprzęcie Favorit (czy to Sprint, Wagant, Orkan, Mistral itp.) który by posiadał wolnobieg 6-rzędowy. Nie sądzę, że zmieści się on na oryginalnej piaście. Wątpię też, czy przerzutka Favorit obsłuży 6 biegów.
Moim zdaniem - nie ma co kombinować i pozostać przy oryginalnym rozwiązaniu. Lepsze wrogiem dobrego.


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - arge - 17-10-2016 19:36:50

Dziękuję za informację, posiadam również przerzutkę Romet Tornado leży z demontażu złomowego z jakiegoś roweru ale jakie zakresy ma ta przerzutka to ja nie wiem. Tak w ogóle to jak sprawdzić zużycie przerzutki?


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - wnusiu94 - 18-10-2016 02:51:07

(17-10-2016 19:36:50)arge napisał(a):  Tak w ogóle to jak sprawdzić zużycie przerzutki?

Przede wszystkim kontrola wzrokowa śrub regulacyjnych, kółek oraz ogólnego stanu. Sprawdź też, czy przerzutka jest ruchoma i kompletna.


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - Linux - 18-10-2016 03:04:12

Jeżeli to coś pomoże to dodam, że swego czasu do ramy Huragana (z kołami od Waganta :F) zaaplikowałem wolnobieg 6. Najmniejsza zębatka ledwo mieściła się przed rurką tylnego trójkąta ale wszystko dobrze śmigało i łańcuch nie obcierał ramy. Miałem wtedy przerzutkę Simplex'a, ale testowałem też na Favoricie i obie zmieniarki obsłużyły wszystkie 6 trybów. Jeżeli wolnobieg montowany w Wagancie jest ten sam co w Zenicie to bez problemu nakręcisz współczesną szóstkę i przerzutka powinna dać radę. Jeżeli nie da, to nadal masz 5 biegów tylko na nowych trybach.
Jedyne niebezpieczeństwo pojawia się z brakiem luzu pomiędzy najmniejszą zębatką, a ramą.


RE: Romet Zenit zmiana wolnobiegu - arge - 18-10-2016 19:42:08

Bardzo Ci dziękuję kolego, prawdę mówiąc przywróciłeś mi wiarę w poprawę mojego rowerka. Jak tylko wyzdrowieje to biorę się za mojego Zenita. Napiszę co mi się udało zrobić i co z czym pasuje Smile