Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Ustawy (/forumdisplay.php?fid=100)
+--- Wątek: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki (/showthread.php?tid=39891)

Strony: 1 2


Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Tomaszabc - 23-04-2016 10:05:40

Siema, na swoim przykładzie napiszę, że jeżeli motorower ma tzw. stary dowód i nie jest w nowym rejestrze to OC musi mieć tylko osoba która go rejestruje w WK (najlepiej niech ma OC od dnia zakupu).
Wszyscy poprzedni właściciele z umów choćby by ich było nawet 6ciu nie są w ogóle wprowadzani do systemu i UFG nie wie, że takowi byli.

Rejestrowałem motorynkę z 2 pośrednimi właścicielami + osoba z potwierdzenia zgłoszenia do rejestru. Sprawdziłem na stronie:
https://historiapojazdu.gov.pl/
i wychodzi, że jestem 2gim właścicielem dopiero, osób z umów na kartkach papieru tu nie ma.

Prawo przewiduje, że wszyscy dostaną kary którzy nie mają OC ale jak życie pokazuje "prawo prawem a praktyka co innego" Tongue i nikt takowej kary nie dostaje.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Rafku - 23-04-2016 11:01:44

Hmm no Ameryki nie odkryłeś, przecież to logiczne, że jeżeli osoby z umów nie widnieją w żadnym rejestrze systemie itp itp to UFG przyczepi się albo do właściciela z dowodu, no chyba, że właściciel z dowodu zgłosił sprzedaż, przedstawił umowę, z danymi osoby, dla której sprzedał pojazd, no i wtedy kara z automatu leci na tą osobę


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Tomaszabc - 23-04-2016 19:58:13

Nie takie wcale oczywiste. Ja jak kupowałem to czytałem wiele wątków ale nie byłem pewien ze sprzedającym czy on nie dostanie kary.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Semmao - 23-04-2016 20:38:32

(23-04-2016 19:58:13)Tomaszabc napisał(a):  Nie takie wcale oczywiste.

Oczywiste, oczywiste. W CEPiK widnieją tylko właściciele wpisani w system, przeniesienie własności nie jest ewidencjonowane w przypadku przedsystemowych tj informatycznych wpisów, czyli teczek, aczkolwiek umow trafiają do teczki. UFG samo z siebie nie sprawdza poszczególnych przypadków, chociaż planują zmiany prawne i automatyczne sprawdzenie danych ubezpieczycieli w porównaniu z CEPiK. Obecnie UFG nakłada kary tylko ze zgłoszenia urzędniczego, policyjnego i ubezpieczycielskiego. Ubezpieczyciel ma obowiązek zgłoszsenia braku wpłaty do UFG.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Tomaszabc - 23-04-2016 20:52:04

Teraz oczywiste Smile


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - jacomoto - 29-04-2016 23:38:21

Z tą karą w Cepik to jest tak ze dostaje sie tylko za ostatni rok w którym złapali ze ktoś nie zapłącił OC - wiec dla przykąłdu kupuje motorower było wczesniej 2 włąsciecieli- jesli mnie ykryją płące tylko ja i to tylko z aten rok kidy mnie wykryli ale o tym w sumie pisał juz motonita wiec "Ameryki nie odkrywamy"


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - pisar-213 - 16-01-2017 19:04:44

Witam mam pytanie Kupiłem motorower bez oc w czerwcu 2016r. mam stary dowód i nic wtedy z nie robiłem. Teraz chciałbym opłacić oc i zarejestrować i mam takie pytanie czy mogę dostać karę za brak oc od dnia zakupu motoroweru??


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Tomasz-pr110 - 17-01-2017 00:04:33

OC powinieneś wykupić w dniu podpisania umowy. Karę możesz dostać niestety, chyba że przepiszesz umowę z poprzednim właścicielem o ile on nie zgłaszał sprzedaży motoroweru. Piszesz nowa umowę i w tym samym dniu idziesz do ubezpieczyciela.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Texas Ranger - 17-01-2017 10:49:51

A z którego roku jest ten motorowej, bo jeśli ma już 40 lat to nic Ci nie grozi.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - nie_mientki - 17-01-2017 11:02:55

(17-01-2017 10:49:51)Texas Ranger napisał(a):  A z którego roku jest ten motorowej, bo jeśli ma już 40 lat to nic Ci nie grozi.

Możesz przybliżyć?


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Szatek - 17-01-2017 13:30:30

Z tego co słyszałem, to nie można sobie tak po prostu przestać płacić OC gdy pojazd ma 40 lat, tylko trzeba je wypowiedzieć na piśmie - na podstawie tego przepisu.

Słyszałem też, że ubezpieczalnie paradoksalnie nie patrzą przy wypowiadaniu OC na tej podstawie na rok produkcji pojazdu, ale na datę jego pierwszej rejestracji...


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Gomulsky - 17-01-2017 14:05:37

To jest prawda, pojazdy w wieku 40+ lub 25+ (posiadające opinię pojazdu historycznego/zabytkowego/unikatowego) zwolnione są z obowiązkowej ciągłości OC. Ubezpieczyciele nie mają tutaj nic do gadania bo umowę OC można im wypowiedzieć w każdym momencie i dla każdego pojazdu, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku pojazdów niespełniających powyższych warunków nowa polisa OC musi być zawarta przed 23:59 dnia, w którym polisa zostaje wypowiedziana. W przypadku listu z UFG informującego nas o nałożeniu na nas kary w związku z brakiem ważnego ubezpieczenia, odpisujemy, że mogą się bujać bo (wpisać odpowiedni paragraf) zwalnia z ciągłości OC nasz pojazd.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - pisar-213 - 17-01-2017 19:16:43

Motorower jest z 1981r., no to poprzedni właściciel też dostanie karę za brak oc. Ja jestem trzecim właścicielem.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Gomulsky - 17-01-2017 21:38:08

W zasadzie to ciężko powiedzieć, bo teoretycznie UFG może dać karę za brak OC maksymalnie za rok wstecz. W tym przypadku motorower jest w Twoim posiadaniu krócej niż rok, więc teoretycznie karę możesz zapłacić Ty i poprzedni właściciel. Choć wydaje mi się, że raczej Ty będziesz pierwszym i jedynym do ukarania w zaistniałej sytuacji.


RE: Sprzedaż motoroweru bez ważnego OC- skutki - Texas Ranger - 17-01-2017 23:21:55

(17-01-2017 11:02:55)nie_mientki napisał(a):  
(17-01-2017 10:49:51)Texas Ranger napisał(a):  A z którego roku jest ten motorowej, bo jeśli ma już 40 lat to nic Ci nie grozi.

Możesz przybliżyć?

Jeśli pojazd ma 40 lat to zgodnie z przepisami jest traktowany jako pojazd historyczny i nie jest wymagana żadna opinia, ani rejestracja na żółte blachy (pojazd zabytkowy). A co się tyczy ubezpieczenia to w przypadku pojazdu historycznego można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe np na miesiąc i tego nie trzeba wypowiadać. Jeśli natomiast pojazd ma 39 lat i jest zarejestrowany na normalne blachy, ale musi mieć wykupione OC. Jeśli taki pojazd skończy za rok 40 lat to można wypowiedzieć ubezpieczenie OC i się nie przejmować żadnym UFG. Tak samo jeśli się kupi pojazd co najmniej 40 letni bez OC to można się nie przejmować brakiem tego ubezpieczenia, bo UFG może nam naskoczyć.