Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła (/showthread.php?tid=39767)



[Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - Alex Tom - 13-04-2016 01:29:07

We wszystkich wątkach na temat sprzęgła mówi się aby wymienić tarczę i jazda dalej Smile
Ja natomiast chciałbym przeprowadzić dokładną ocenę zużycia wszystkich części sprzęgła i ewentualnie ich wymianę. I tutaj proszę o Waszą pomoc, co jeszcze się wymienia oprócz tarcz.
Tarcze mam jeszcze oryginalne z tworzywa, więc do wymiany na pewno.
W załączniku na zdjęciu widać trzy elementy: tarcza dociskowa, tarcza, tarcza zewnętrzna. Jak widać ich skrajny obwód jest wyślizgany (błyszczący). Jak na Allegro widzę nowe te części to one są w całości no takie chropowate. Te miejsce spotyka się z tarczami i czy te wytarcie ma wpływ na działanie sprzęgła i trzeba je wymienić?
Koszyczek sprzęgłowy ma w sobie taką małą zębatkę z zębami skośnymi. Na pewno wiecie. No i ta zębatka jest z koszyczkiem jakoś tam spasowana. I u mnie np. jest luz między koszyczkiem a tą zębatką. No i czy taki luz kwalifikuje do wymiany koszyczek.
W tarczy dociskowej te bolce (u mnie 4) też latają, mogą, powinny?
Czy sprężynę też się wymienia? Może zmienia swoją twardość, wymiary. Zresztą ja wyjąłem sprężynę o wysokości 26mm i z około 3 zwojami a na Allegro wszystkie mają 45mm wysokości i 5-6 zwojów. Także nie wiem o co chodzi ale się dowiem Smile
No i chyba wszystko co można by zrobić dla koszyczka. Czy coś jeszcze?


RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - ananas - 13-04-2016 21:26:59

O ile nie ma jakiegoś ogromnego progu pomiędzy częścią wyślizganą a chropowatą to powinno chodzić. Sprężynę masz pewnie krótszą bo masz inny typ sprzęgła niż we większości rometów. A jeśli chodzi o tarcze, to wcale nie jest takie oczywiste że są do wymiany. Tarcze z tworzywa są dość żywotne, więc najlepiej jeśli dałbyś ich zdjęcia. Ja osobiście wolałbym tarcze z tworzywa w dobrym stanie niż nowe korkowe.


RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - Alex Tom - 14-04-2016 00:42:40

To pokaże jeszcze tarczę. Ogólnie Komar, który odrestaurowuje miał słabe sprzęgło wiec stawiam na nie. Jedną połamałem dlatego i tak muszę je wymienić.



Powiedzcie mi jeszcze co z tym koszykiem. Bo ta mała zębatka na środku (po drugiej stronie tego kosza) co jest wciśnięta w ten kosz ma luzy we wszystkie strony. Osiowy, lewo, prawo. Może ona tak latać?



RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - plusminus - 14-04-2016 00:50:35

Nie może. Jeśli Ciebie interesuje, to mogę jutro podać Ci wszystkie normy serwisowe dotyczące sprzęgła do tego silnika. Zarówno przekładka jak i sprężyna oczywiście mają swoje normy zużycia i często są one pomijane i później jest gadanie, że sprzęgło źle chodzi.


RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - Alex Tom - 14-04-2016 11:49:20

plusminus, jeśli to nie problem o takie dane to poproszę. Na pewno się przyda dla tych, którzy chcą to zrobić profesjonalnie.


RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - plusminus - 17-04-2016 14:46:42

Wybaczcie spóźnienie, ale człowiek zaganiany w tych czasach niestety za mocno.
Więc- spreżyna dociskowa- 41,5mm-38,5mm wysokości. Grubość tarczy- 3,7-2,7mm.


RE: [Komar] Kompleksowa wymiana sprzęgła - Alex Tom - 18-04-2016 13:09:16

To ja mam inne sprzęgło, jakieś starsze bo sprężynę mam niską i jej wysokość to 25,7mm. Tarcza dociskowa, tarcza i tarcza zewnętrzna mają u mnie grubość do 2mm niezależnie czy mierzę miejsce wytarte czy niewytarte.
Także wszystko zostawię.
Pojadę do sklepu i porównam najwyżej luzy tarczy z 4 bolcami (u mnie latają) i tego koszyka z zębatką o zębach skośnych (u mnie lata) i jeżeli w nowych będzie sztywno to wymienię i te części.
No i tarcze oczywiście nowe.
No i jeszcze popychacz może wezmę bo na jego czubku, w miejscu styku z kulką zrobił się dołek właśnie od tej kulki. Zawsze to jakaś część milimetra.
Dzięki Wam Wink