Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Motorowerzystka i cińcik xD - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Dwa kółka (/forumdisplay.php?fid=172)
+--- Wątek: Motorowerzystka i cińcik xD (/showthread.php?tid=39713)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 20-10-2018 18:42:19

Miałam zamiar kupić tę brakującą tulejkę, ale doszłam do wniosku że najpierw zobaczę czy jest w moim zapasowym silniku :F No i była Big Grin



Teraz tylko mam problem z założeniem cylindra... Jest jakiś sposób na pierścienie by łatwo to weszło? W silniku poza ramą jest o wiele łatwiej to zrobić, ale nie będę go wyjmować teraz z ramy, bez przesaady :F


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - stqc - 20-10-2018 18:50:42

Włóż tłok w cylinder a później w główkę korbowód :F lub ściskaj te pierścieni paluszkami i jakoś wejdzie trochę oleju i bedxie dovrxe


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 22-10-2018 15:32:52

stqc napisał(a):Włóż tłok w cylinder a później w główkę korbowód :F
Zrobiłam tak i weszło jak po maśle, lecz gdy chciałam poprawić lepiej zawleczkę tulejki to cylinder się mi omsknął i tłok wyszedł... Moją reakcję najtrafniej zobrazuje ten gif:



Potem w niewyjaśnionych okolicznościach uszkodził się tłok... No. I ten... Muszę kupić nowy... Facepalm2


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 03-11-2018 14:31:39

Tłok trzeba kupić, ale coś mi tu z wymiarami nie pasuje blink



Stary tłok ma długość (L) 44,5 mm, a nowe mają 37,5 mm, oprócz tej długości wszystko się zgadza... Może być krótszy? Chyba że to ma znaczenie...


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Lubiestaremoto - 03-11-2018 16:33:07

W 4T długość płaszcza tłoka nie ma ogromnego znaczenia oprócz masy i sił działającyh na sworzeń. Masz na pewno dobrany tłok pod dobry cylinder?


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 03-11-2018 16:44:03

Nie wiem, taki już miałam gdy go kupiłam, więc nie mam pojęcia co poprzedni właściciel robił. Wiem tylko że zmienił 50 na 110. A że musiałam zmienić uszczelki, potem powstało uszkodzenie tłoka (nie wiem jakim cudem, meh, może duchy xD ) to muszę kupić nowy i podczas jego mierzenia wyszło to, że jest za długi... Ale jeśli długość nie ma znaczenia, to kupię krótszy, oczywiście pod cylinder 110, czyli 52 mm.


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Lubiestaremoto - 03-11-2018 16:53:23

Jeśli tylko płaszcz tłoka jest dłuższą a reszta wymiarów te same to śmiało montuj. Jeśli korba nie skrzywiona podczas montażu tłoka nic niema prawa się dziać o ile zachowana stozkowatosc i owalnosc tłoka. No i luz montażowy zachowany


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 08-11-2018 15:29:22

Takie porównanie między starym a nowym tłokiem:





Nowy tłok jest lżejszy od starego gdy ważyłam je w dłoniach. W sumie materiału ubyło :F


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - seler1500 - 08-11-2018 16:09:27

Długość płaszcza tłoka ma znaczenie, ale nie dla poprawnego działania, tylko dla trwałości. Po przeanalizowaniu cyklu pracy czterosuwa, w momencie sprężania i pracy na płaszcz tłoka działają niemałe siły, przy dłuższym płaszczu rozkładają się na większą powierzchnię i tłok wyciera się wolniej. Jednak spokojnie możesz go zakładać, i tak sporo wytrzyma. Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę na ten temat, profesor chris omawiał to zagadnienie i zjawisko "piston slap" na przykładzie silnika 1.4 16V grupy VAG.


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 13-01-2019 12:41:38

Nie wiedziałam, że sworznie tłoka też się mogą różnić... loo Za cholerę nie mogłam włożyć nowego sworznia w główkę korbowodu. Blokowało coś i już. Myślałam, że mnie szlag trafi (już po raz kolejny) Jak włożę stary to nic się nie stanie?


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - gabriel0 - 13-01-2019 13:19:25

Nic się nie stanie oczywiście jeżeli nie ma luzów lub widocznego zużycia na sworzniu, a najczęściej w silnikach się wycierają w miejscu gdzie pracuje korbowód. Najważniejszym jest też oczywiście luz. Jeżeli taki tłok będzie się swobodnie przekręcał i nie będzie miał luzów to ok.
Luzy zawsze sprawdzam łapiąc dwoma palcami za otwory sworznia i na przemian kołysząc tłok (jeden otwór w stronę komory 2-gi w stronę głowicy i na zmianę) a potem obracając patrząc od denka tłoka.


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Wojtek. - 18-01-2019 00:33:58

Pewnie nie wchodzi w korbę, bo łożysko jest na mniejszy sworzeń. Miałem tak w Gilerze Runner i to akurat było to łożysko. Wink


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - stqc - 18-01-2019 09:12:07

W gilerze miales łożysko igiełkowe, tutaj jest sama tuleja korbowód powierzchownie utwardzona jakaś metoda Wink


RE: Motorowerzystka i cińcik xD - Motorowerzystka - 18-01-2019 18:52:22

Tak wygląda stary sworzeń, mam cichą nadzieję że jeszcze można go założyć krejzi





RE: Motorowerzystka i cińcik xD - grek132 - 18-01-2019 18:53:51

"jeździć obserwować " Tongue