Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wigry '75(?) - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Użytkowe i turystyczne (/forumdisplay.php?fid=208)
+--- Wątek: Wigry '75(?) (/showthread.php?tid=36277)



Wigry '75(?) - pioteron - 26-07-2015 22:42:09

Witam wszystkich na forum Smile
Dotychczas w różnych okolicznościach udało mi się zdobyć 3 rowerki: Jubilata 2 z 1986 roku, Flaminga z 1978 i Wigry 3 z 1980, ale tutaj nie o tym. W związku z tym, że wspomniane Wigry 3 mają konkretnie przekoszoną ramę, szukałem jakiejś innej. Kolega stwierdził że "ma jakieś wigry" więc niewiele się namyślając przytachałem je celem zrobienia z niego dawcy części. Jak widać, stan jest... jaki jest Tongue ale rama jest zupełnie prosta i nie spawana. [attachment=9893] Zdjęcie wykonałem tuż po przyprowadzenia roweru. Stwierdziłem jednak, szkoda byłoby rozbierać Wigry beznumerowe celem zrobienia kolejnej trójki których jest pełno, dlatego postanowiłem doprowadzić je do kompletności i sprawności. I tu mam kilka pytań do znawców.
- Kierownica i naklejki wskazują na Wigry bez numeru, również szczegóły wykonania ramy są inne od późniejszych Wigry (mocowanie na lampkę na tylnym trójkącie, inne mocowanie dynama i inne dolne mocowanie błotnika tylnego), ale rower nie ma wybitego numeru ramy absolutnie nigdzie - ani przy zawiasie, ani pod kierownicą, ani w żadnym innym miejscu. Ktoś spotkał się z takim przypadkiem? Nie wygląda na to aby ktoś go zdrapał bo malowanie i naklejki są oryginalne. Rok produkcji wpisałem orientacyjnie, bo przednia opona jest z 1975 roku [attachment=9895] i podejrzewam że jest od nowości. Czy jakieś inne szczegóły mogą potwierdzić rok produkcji? Tylne koło całe z oponą jest wymienione na '81, także to niestety nie pomaga. [attachment=9896][attachment=9897]
- Siodełko ze zdjęcia jest w porządku czy powinno być starsze takie skórzane?
- W rowerze nie ma miejsca na montaż nóżki (widać na zdjęciu) w tych Wigrach w ogóle jej nie było? [attachment=9894]

Pozdrawiam Smile


RE: Wigry '75(?) - romek - 26-07-2015 22:49:35

Ja tam widzę miejsce na montaż nóżki Smile


RE: Wigry '75(?) - mateeusz - 26-07-2015 22:52:34

Witaj!
Wszystko wskazuje, że Twój składak to właśnie pierwsza wersja Wigier. Wink Siodło powinno być jednak skórzane, natomiast mocowanie nóżki jest rozwiązane w inny sposób. Brak nabitego numeru ramy to ponoć nic nadzwyczajnego w tym modelu, jednak moje Wigry z '74 mają wybity na główce ramy.
Twój rower ma potencjał, życzę powodzenia w remoncie! Big Grin


RE: Wigry '75(?) - Pinio - 26-07-2015 22:57:19

Znaczna większość Wigraczy z 1975 nie miała nabitych numerów, a w 1974 nabijali na główce ramy - więc rocznik 1975.
Siodło jest takie jak ma być.
Mocowanie lampki na tylnym trójkącie to nic nadzwyczajnego, występowało seryjnie w jedynkach i większości dwójek.
Stan nie taki zły, no i najlepszy kolor Big Grin Sprawdź czy masz w ramie jakieś klucze.Wink


RE: Wigry '75(?) - pioteron - 26-07-2015 22:57:25

Uświadomcie mnie jak tutaj montuje się nóżkę bo chyba jestem ślepy i nie widzę Big Grin Kiedyś w jakimś jubilacie widziałem taką którą się nie przykręca do istniejącego otworu, tylko zaciska drugą blaszką od góry - chodzi o coś takiego?
Zatem dziękuję za szybkie ustalenie jednego faktu - rocznik 1975, czyli brak numeru nie oznacza że jest kradziony Big Grin. Kluczy niestety niet.
Co do siodełka to taki mały szczegół: [attachment=9898] Pierwszy raz takie widzę, zazwyczaj był po prostu napis "Mertens" i nic więcej. I jeszcze jedno - osłona łańcucha powinna być biała czy czarna?


RE: Wigry '75(?) - Pinio - 26-07-2015 23:04:18

(26-07-2015 22:57:25)pioteron napisał(a):  Uświadomcie mnie jak tutaj montuje się nóżkę bo chyba jestem ślepy i nie widzę Big Grin Kiedyś w jakimś jubilacie widziałem taką którą się nie przykręca do istniejącego otworu, tylko zaciska drugą blaszką od góry - chodzi o coś takiego?

Dokładnie o coś takiego Smile
Osłona łańcucha powinna być biała.


RE: Wigry '75(?) - PawełBike - 26-07-2015 23:11:33

Podejżewam że siodło może być oryginalne w tym akurat egzemplarzu, mertnesy montowali tylko w dwójkach, ale w tym roczniku szły oba modele, także poprostu mógł kto wstawić


RE: Wigry '75(?) - Władek - 26-07-2015 23:25:49

Ja w Traperze z 1977 mam też Martensa, oryginał? Szukam czegoś w zamian bo jest pęknięcie, ale w ostateczności dostanie pokrowiec, już się robi na drutach... albo beret, tak też się jeździło.


RE: Wigry '75(?) - Walet - 27-07-2015 21:13:56

(26-07-2015 22:57:25)pioteron napisał(a):  Uświadomcie mnie jak tutaj montuje się nóżkę bo chyba jestem ślepy i nie widzę Big Grin Kiedyś w jakimś jubilacie widziałem taką którą się nie przykręca do istniejącego otworu, tylko zaciska drugą blaszką od góry - chodzi o coś takiego?

Tak, chodzi o takie coś.