Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Szerokość widelców w Wagancie i Pasacie oraz średnica osi piast - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Szerokość widelców w Wagancie i Pasacie oraz średnica osi piast (/showthread.php?tid=35677)



Szerokość widelców w Wagancie i Pasacie oraz średnica osi piast - patroniusz - 26-06-2015 12:33:07

Witam wszystkich.

Jaki był rozstaw widelca przedniego i tylnego w Wagancie i Pasacie (z tego co wyczytałem rama w obu modelach była taka sama) ?

Moja rama Wagant z 1987 roku ma z przodu 90mm a z tyłu 130mm, ale z tego co wyczytałem w różnych książkach z epoki dane co do szerokości nie są jednoznaczne.

Jaka była oryginalnie stosowana średnica osi w piastach do tych modeli?

Po zmierzonej średnicy otworów na montaż osi w widelcu (dropout) (z przodu 8mm z tyłu 9 mm ) wnioskuje że Rometowskie piasty miały średnice 5/16 cala.

Pozdrawiam


RE: Szerokość widelców w Wagancie i Pasacie oraz średnica osi piast - Dawdzio - 26-06-2015 13:59:33

Co do średnicy nie wiem, ale w Rometach i ogólnie starszych rowerach (nie licząc wynalazków z ZSRR) z przodu, w 99% przypadków, jest nakrętka na klucz 13 (w nowszych, ale już nie Rometach, jest 15), a z tyłu jest na 15.
Średnice osi są raczej znormalizowane, bo jak narazie pasowało mi wszystko do wszystkiego (oczywiście za wyjątkiem przednich kół).