Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Czyszczenie karterów - czym najlepiej? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Czyszczenie karterów - czym najlepiej? (/showthread.php?tid=34203)



Czyszczenie karterów - czym najlepiej? - Jerchacz - 14-04-2015 19:23:49

Hej
Znacie jakieś metody czyszczenia karterów żeby wyglądały "jak nowe" (Ogar 200)? Moje kartery po czyszczeniu pędzelkiem z benzyną nadal wyglądają kiepsko... Wżery są zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, można by je usunąć mechanicznie (papier, druciak) albo jak to zrobić w trudno dostępnym wnętrzu? Widziałem w necie silniki których wnętrze wyglądało jak nowe (mniej więcej tak jak wygotowany w occie gaźnik), a same silniki były jeszcze Czechosłowackie.

Z metod które znalazłem w necie:
- "pranie" w pralce Frani - niestety nie posiadam takiej pralki + proponują używanie proszków do ubrań, które są z reguły zasadowe, co raczej nie jest dobre dla aluminium/jego stopów
- myjka ultradźwiękowa - nie mogę nigdzie znaleźć, poza tym to raczej zapewni czystość, a nie usunięcie wżerów

Moje pomysły:
- wygotowanie w occie - silnik z tego co czytałem jest ze stopu aluminium, tak jak gaźnik, może by to zrobiło robotę?
- jakaś chemia? tylko jaka... czytałem że generalnie do alu stosuje się kwaśne środki czyszczące, może macie coś do polecenia?

Za wszelkie pomysły + informację z jakiego dokładnie stopu jest silnik Ogara 200 (Jawa) wielkie dzięki! Smile


RE: Czyszczenie karterów - czym najlepiej? - Rafku - 14-04-2015 23:10:27

Kolega wyżej praktycznie wyczerpał temat. Pamiętaj jednak, że jakbyś chciał oddać te kartery to szkiełkowania, koniecznie zabezpiecz gniazda łożysk.

Do usunięcia wżerów jedynie papier wodny może pomóc, na te większe jedź np 1000, na mniejsze 2000, ale podejrzewam, że skończy się to na polerce tak jak w moim przypadku hehe Wink


RE: Czyszczenie karterów - czym najlepiej? - Rafku - 15-04-2015 08:47:15

Ale jak już się za komorę korbową bierzesz, to wygoogluj sobie 'polerka komory korbowej', bo tego nie można robić byle jakim papierem, a tym bardziej smarować pastą polerską.