Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
zasilanie modułu przez transformator - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: zasilanie modułu przez transformator (/showthread.php?tid=31864)

Strony: 1 2 3


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 19-01-2015 19:07:46

(17-01-2015 00:23:15)fosa napisał(a):  Przewod niebiesko-bialy to jest + impulsatora i to on ma isc na modul. Zielony -masa.

Byłem, sprawdziłem i jednak ja miałem rację. Biały przewód z zielonym paskiem ma być podłączony do wejścia na impulsy w module zapłonowym. Biały z niebieskim paskiem - do masy.

Wyniki pomiarów: rezystancja -> 290Ω

Przy energicznym kopnięciu napięcie dochodzi do 1V (oczywiście zakres 20V AC, impulsator podłączony tylko do woltomierza).

Magnes: 8x5x3 -> - LINK


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 19-01-2015 20:04:43

Nie wiem. U mnie sa 2 kable przy impulsatorze, niebiesko bialy i zielony. Zielony jest dany na mase a niebiesko bialy na modul. W chinczyku tez tak zaobserwowalem ze niebiesko bialy idzie do modulu. Takze nie chce sie sprzeczac. Rezystancje podalem taka jaka mi wychodzila przy sprawdzeniu multimetrem, uprzednio odlaczajac impulsator od obwodu.


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 19-01-2015 20:16:21

Możesz mieć inny typ impulsatora, np od 4T. Jeżeli chodzi o podłączenie - wiem tyle, że gdy podłączy się impulsator odwrotnie, to moduł działa niepoprawnie. Można to zobaczyć używając lampy stroboskopowej. U mnie gdy podłączyłem biało-niebieski do wejścia na impulsy, a biało-zielony do masy, to wyprzedzenie zapłonu wraz ze wzrostem obrotów opóźniało się, co nie powinno mieć w tym przypadku miejsca. Wynika to z tego, że odwrotne podłączenie impulsatora, odwraca fazę sygnału doprowadzanego do modułu, co za tym idzie rozjeżdżają się fazy prądu ładowania głównego kondensatora i wyzwalania tyrystora. Układ impulsatora i ładowania kondensatora w module nie jest wtedy odpowiednio "zestrojony" i nie pracuje jak powinien. Co ciekawe, o ile dobrze pamiętam silnik będzie normalnie się wkręcał na obroty. Gorzej z mocą...

PS. W chińczyku może być odwrotnie, wszystko zależy od budowy magneta oraz rozłożenia cewek zasilającej i impulsatora.


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 19-01-2015 22:12:58

Masz racje, mam impulsator od 4t i zaobserwowalem to w routerze ws 50 a to 4t. Tak samo w bassie routerze bylo ale to tez 4t. Dobra to juz rozkminilem te zagadke. Sory za wprowadzenie w blad.


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 20-01-2015 03:16:55

witam wszystkich, BigSoft dziękuję za pomiar. dzisiaj użyłem kawałek magnesu od dysku twardego. właściwie z wiekszego magnesu uciąłem przecinakiem kawałek o wymiarach 10 x 9 mm. położyłem na magnecie i jest iskra i wcale nie trzeba tak energicznie kopać by się pojawiła. przy energicznym kopnięciu daje napięcie około 1,8V. pewnie kupie magnes o podobnych wymiarach bo ucinany to pewnie srednio sie nadaje. temat uważam za wyczerpany. dziękujęvza pomoc.


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 20-01-2015 09:34:05

Ucinany to faktycznie nie jest zbyt dobry pomysł Smile. Możesz kupić taki jak ja mam i będzie ok. Pamiętaj tylko, że magnes trzeba czymś od góry docisnąć. U mnie jest to taka cienka blaszka przykręcana dwoma śrubkami m3. Bez takiego zabezpieczenia magnes prędzej czy później może się oderwać od magenta. Mi się tak zdarzyło mimo, że w magnecie miałem wyfrezowany ciasny rowek na magnes, a sam magnes był wklejony na kleju dwuskładnikowym do metalu i zalany nim od góry...


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 20-01-2015 12:43:02

wiem, miałem już tak zrobione.


RE: zasilanie modułu przez transformator - gladiator_86 - 04-12-2018 11:58:41

Jaki transformator najlepiej użyć. Szukam informacji na temat CDI jak najlepiej wykonać itd. Czy trzeba cewkę przewijać czy wystarczy odpowiedni transformator wykorzystać? Dodam że u mnie póki co jest oryginał (silnik jawa 50).


RE: zasilanie modułu przez transformator - seler1500 - 04-12-2018 12:18:47

W jawie 50 wykorzystujesz cewkę zapłonową 6 V i transformator 6/230V, o mocy co najmniej 5 W.