Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
zasilanie modułu przez transformator - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: zasilanie modułu przez transformator (/showthread.php?tid=31864)

Strony: 1 2 3


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 17-01-2015 00:15:06

Masę transformatora musisz mieć na ramie/silniku (od strony 230V). To samo z impulsatorem. No chyba, że zrobisz całkowicie odseparowany układ zapłonowy do ramy pojazdu, ale wtedy wszystkie masy układu zapłonowego musiałbyś osobnymi przewodami ciągnąć. Jedyny problem z transformatorem jaki może wystąpić, to odwrotne podłączenie zakończeń uzwojenia 230V. Co w takim przypadku zrobić pisałem wyżej.

Podłączenie impulsatora ma ogromne znaczenie. Jeżeli podłączysz go niepoprawnie, to silnik będzie pracował, ale wraz ze wzrostem obrotów, wyprzedzenie zapłonu będzie się opóźniało (o ile dobrze pamiętam).

Chyba przewód z zielonym paskiem miał być podłączony pod wejście na impulsy do modułu, a ten z niebieskim paskiem - do masy. No chyba, że odwrotnie :F Jeżeli chcesz, to sprawdzę u siebie w Charcie jak jutro będę w garażu.


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 17-01-2015 00:23:15

Przewod niebiesko-bialy to jest + impulsatora i to on ma isc na modul. Zielony -masa.


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 17-01-2015 00:26:13

No to jednak odwrotnie Wink


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 00:32:07

no to impulsator mam dobrze podlaczony. masy mam do ramy a sprawdzalem czy kopie przykladajac reke ze swieca i do silnika i do ramy. wroce jeszcze do tematu. dziekuje za dotychczasowa pomoc.


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 17-01-2015 10:34:30

Tak jak pisałem wyżej - pobaw się ustawieniem odległości impulsatora od magnesu.


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 12:36:56

probowalem i nic. dzis byl ciag dalszy cwiczen, tym razem na ogarze 205 z oryginalnym zaplonem cdi od charta. postanowilem zmierzyc jaki prad daje cewka niskiego napiecia zasilsjaca modul podczas zwyklego kopniecia. dawala okolo 100V. odlaczylem wiec ta cewke od kostki ktora sie wpina do modulu. podlaczylem swoj transformator strona niskonapieciowa do cewki ladowania a wysokonapieciowa do kostki modulu i zmierzylem napiecie no i wyszlo 160V. podlaczylem modul, przytknalem swiece do cylindra i iskra byla piekna, a odjalem na chwile swiece to szajblo mnie niezle. zmierzylem jeszcze napiecie jakie daje oryginalny impulsator wpinajac jedna sonde do wtyku STER a drugą do masy i wyszło 1,6-2,0V. dla porownania u mnie na impulsatorze dzisiejszej produkcji pokazuje max 0,02V... jeszcze zmierzylem jego rezystencje. ustawilem multimetr na zakres 20k i pokazal 0,29.


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 17-01-2015 12:43:03

Polecam Ci posprawdzac wszystkie miejsca, gdzie dales kable na mase. Moze masz jakas farbe na ramie albo cos.


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 12:51:35

nie, to raczej nie to bo tam gdzie mam podlaczona mase jest zdarty lakier do czystego metalu. wedlug mnie ten nowy impulsator daje za slabe napiecie, moglby ktos to zmierzyc u siebie czy tak samo ma?


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 17-01-2015 12:53:20

Mkerzysz jego rezystancje? Czy napiecie po kopnieciu?
Rezystancja takiego sprawnego impulsatora powinna wynosic jakies 150 ohm


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 13:05:58

rezystencje jak mierzylem to na multimerze zalaczylem omomierz na zakres 20k i pokazalo 0,29. potem zmierzylem napiecie czyli na multimetrze zalaczylem voltomierz prądu zmiennego na zakres 200V i pokazał 0,02V. na oryginalnym impulsatorze pokazywalo miedzy 1,6 a 2V.


RE: zasilanie modułu przez transformator - fosa - 17-01-2015 14:01:32

Ustaw na multimetrze zakres 2000 i zmierz rezystancje.
Wg mnie masz cos z tym impulsatorem. Odnosnie tego 150 ohm tyle ma wynosic rezystancja sprawnego z chinola imp okolo. Chartowego z tego co pamietam to 30ohm.


RE: zasilanie modułu przez transformator - BigSoft - 17-01-2015 14:32:58

Dzisiaj będę po południu w garażu. Zmierzę jakie napięcie podaje mój impulsator i jaką ma rezystancję. Co do transformatora - zostawiłbym to w spokoju, bo działa prawidłowo. Ewidentnie impulsator nie wyzwala tyrystora w module zapłonowym.


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 14:59:00

bylbym wdzieczny, BigSoft.


RE: zasilanie modułu przez transformator - stqc - 17-01-2015 16:13:22

Na wejście sterowania w module, czyli impulsator podaj napięcie około 5v, i zobacz czy przeskoczy iskra, skoro przeskoczy to masz ewidentnie coś nie tak z impulsatorem, jeżeli nie to coś innego, obstawiająć że moduł jest sprawny Smile Robiac ten zabieg ty będziesz robić za impulsator i to ty wyzwolisz iskrę Big Grin Jednak najpierw kopnij ze kilka razy, aby naładować kondensator, po czym podaj te napięciecie na sterowanie Smile Oczywiście trzymaj wtedy święce przy masie.
+5v dajesz do sterowania, a masę do masy Tongue


RE: zasilanie modułu przez transformator - charper - 17-01-2015 16:27:38

modul jest dobry bo zalozylem go do ogara na czas testow. ale zrobie tak pozniej jak dostane wyniki pomiarow impulsatora