Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Inne jednoślady PRLu (/forumdisplay.php?fid=174)
+--- Dział: Inne - Nasze sprzęty (/forumdisplay.php?fid=193)
+--- Wątek: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato (/showthread.php?tid=31295)

Strony: 1 2


Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 23-12-2014 11:56:38

Witam wszystkich w tym długo oczekiwanym przeze mnie momencie.

Zanim pokażę wam zdjęcia, opiszę historię mojej Schwalby.

Od ponad roku męczyłem rodziców o pierwszy motorower. Byłem nawet oglądać jednego S51, ale mi się nie spodobał. W międzyczasie przeglądałem tysiące ogłoszeń w internecie, lecz nic ciekawego nie znalazłem.
Mniej więcej miesiąc temu dziadek powiedział mi, że wujek od jego znajomego (tak, wiem trochę zawiłe :F ) chce sprzedać Simsona. Oczywiście moje pierwsze pytanie brzmiało - jaki to Simson? - Otrzymałem odpowiedź, że jest to Simson S51 w wersji Electronic.
Okazja do obejrzenia go nadarzyła się dokładnie 06.09.2014r. Po przyjechaniu na miejsce i otworzeniu szopy/garażu była mniej więcej taka: woot . Zamiast "zwykłej" S51 moim oczom ukazała się kultowa Schwalba z 1979r. (oczywiście z dokumentami) w kolorze żółtym. Niestety pomalowana była sprejem Confused . Po krótkich oględzinach i dorzuceniu przez właściciela praktycznie drugiego Simka w częściach, zapadła decyzja o kupnie.

To teraz kilka słów o poprzednim właścicielu:
Tak więc jest nim 92-letni dziadzio (tak się już przyjęło), który miał go od początku. Przez 35 lat w jednych rękach Schwalba doczekała się przebiegu 80 899 km. Jaskółką jeździł głównie do / z pracy (od niedzielnych przejażdżek ma jeszcze Simsona SR2). Dziadzio jest człowiekiem "upartym" i mimo swojego wieku od czasu do czasu chciał przejechać się swoim sprzętem. Rodzina jednak nie była tak optymistycznie nastawiona do jego przejażdżek, dlatego odkręcili mu linkę od gazu. I w sumie na tym kończy się historia Schwalby u dziadzia.

Po przyprowadzeniu maszyny do domu przykręciliśmy z dziadkiem linkę od gazu i... Simson odpalił od kopa Big Grin Big Grin

To teraz kilka zdjęć:





Tak wyglądał po przyprowadzeniu do domu.

Kilka dni później ponownie odwiedziłem "dziadzia" i zabrałem resztę części Smile
Są to m.in. Rama (niestety bez papierów), kompletny silnik, tłumik, gaźnik, cylinder i kilka tłoków oraz masa innych pierdółek. Otrzymałem też oryginalną, niemiecką instrukcję wraz ze schematem instalacji elektrycznej.











W tym momencie Jaskółka wygląda mniej więcej tak:



Na koniec jeszcze trochę planów co do Schwalby:

- kapitalny remont zarówno mechaniczny jak i wizualny,
- pomalowanie na kolor niebieski (RAL 5012 / RAL 5015),
- możliwie największy stopień oryginalności,
- jeśli się uda, to poskładam jeszcze drugą Schwalbę z części i zrobię z niej coś w tym stylu: http://simsony.info/Thread-Schwalbe-KR51...t=schwalbe
- zapewnienie mu godnej emerytury no i trzymanie go jak najdłużej,

Chciałbym, aby po powrocie Simson prezentował się mniej więcej tak:



Planowany powrót na drogi to wiosna 2015.


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Motorowerzystka - 23-12-2014 12:04:09

loo Śliczna Jaskółka ^^


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 23-12-2014 12:06:57

Dzięki Smile Ale śliczna to ona jest tylko na zdjęciach niestety Sad
Wszędzie szprej, zacieki - masakra. Nawet klakson jest upaćkany


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - SimsonChart - 23-12-2014 13:32:51

Fajny Simek Smile Czy przypadkiem te wersje nie miały montowany również silnik M541 ?


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 23-12-2014 13:36:08

Tak, były 2 wersje. Te wcześniejsze miały jeszcze silniki z dmuchawami, a późniejsze posiadały już motor od S51 Smile


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - SimsonChart - 23-12-2014 13:40:34

Aha rozumiem Smile. Powodzenia w odbudowaniu Simka Big Grin


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Petronas - 23-12-2014 13:42:07

Ile taki Schwalbe kosztował Cię?


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 23-12-2014 13:48:24

Ceny wolałbym nie zdradzać. Mogę powiedzieć tyle, że ludzie drożej cenią Ogarki niż "dziadzio" swojego Simsona Wink


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Semmao - 23-12-2014 13:52:03

Piękna baza do renowacji! Smile Powodzenia! Smile


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - PawełBike - 23-12-2014 16:06:56

Boże, moje obecne marzenie 50cc Big Grin Trzymam kciuki za dobrą renowacje, i chętnie również poglądam postępy prac nad 2 simem.


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 23-12-2014 16:57:16

Dzięki wszystkim Wink
Póki co drugi będzie musiał trochę poczekać, bo szczerze mówiąc koszty renowacji trochę mnie przerosły. Ale nie odbije się to w żaden sposób na jakości wykonania remontu tej Jaskółki Smile


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Marwerick - 24-12-2014 01:45:04

silnik z S51 dajesz czy ten co obecnie jest


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 24-12-2014 01:57:19

Tego będę się starał zachować w stanie "jak najbliżej oryginału".
Może kiedyś z tej zapasowej ramy powstanie coś ciekawego z silnikiem od S51 - np. jakieś 83/4, ale to bardzo odległe plany Wink


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Kanilox - 24-12-2014 02:02:31

Kurde nie zły, od jakiegoś czasu przeszukuje tablice za Schwalbami i nic ciekawego nie ma w rozsądnej cenie.
Ogólnie konstrukcja bardzo spodobała mi się po tym jak miałem Duo, miałem nawet plan żeby całą kasę z duo przeznaczyć na kupno schwalbe.


RE: Simson Schwalbe KR51/1 By Potato - Potato - 24-12-2014 11:30:19

Spróbuj pochodzić po mieście i popytaj o Schwalbę. Ja też nie miałem pojęcia, że u mnie takie Simsony jeżdżą Smile