Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Inne jednoślady PRLu (/forumdisplay.php?fid=174)
+--- Dział: Inne - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=194)
+--- Wątek: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia (/showthread.php?tid=28210)



Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - Kanilox - 05-08-2014 14:06:01

Elo, w jeden z moich jaw mam problem z ogromnymi luzami na zawieszeniu.
Przeczytałem że trzeba wymienić jakieś tulejki więc rozebrałem te zawieszenie i wyciągnąłem lagi z sprężynami i teraz nie wiem gdzie te tulejki mają być i ile ma ich być, po jednej na lage?


Znalazłem taki schemat ale on nie pokazuje gdzie ma być ta tuleja
http://www.motodilyeshop.cz/data/530/z_2912_v.jpg


RE: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - fosa - 05-08-2014 14:27:14

Maja byc 2 tuleje, po jednej na lage. Na koncu je wbijasz I tyle.


RE: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - sebastianm - 05-08-2014 14:55:39

Wymiana samej tuleji przy mocno wylatanym zawieszeniu też nie załatwi sprawy, o ile nie jest dotoczona na wymiar slizgu, a ślizg wyciera się na całej długości inaczej wiec przed tulejowaniem należy go wyszlifować na jakimś sprytnym urządzeniuSmile


RE: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - Kanilox - 05-08-2014 14:56:41

(05-08-2014 14:27:14)fosa napisał(a):  Maja byc 2 tuleje, po jednej na lage. Na koncu je wbijasz I tyle.
Dobra dzięki, też już to rozkminiłem.
Tylko teraz jest kolejny problem, te tulejki bardzo dzieżko wchodzą a nawet w ogóle nie wchodzą.
Zdemontowałem te amortyzatory i będziemy próbować te tulejki wcisnąć na stole jakoś.

(05-08-2014 14:55:39)sebastianm napisał(a):  Wymiana samej tuleji przy mocno wylatanym zawieszeniu też nie załatwi sprawy, o ile nie jest dotoczona na wymiar slizgu, a ślizg wyciera się na całej długości inaczej wiec przed tulejowaniem należy go wyszlifować na jakimś sprytnym urządzeniuSmile
Nie za bardzo rozumiem.
Wylatane było całkowicie, po 1 cm luzu w każdą stronę.


RE: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - sebastianm - 05-08-2014 15:09:16

Jeżeli jest to tuleja ślizgowa, to wyciera się ona tak samo jak ślizg na którym pracuje. Tuleje są robione z materiału który się łatwiej wyciera niż ślizg. Jeżeli jest ślizg wytarty to założenie nowych tulejek tylko połowicznie rozwiąże sprawę.


RE: Jawka - tuleje przedniego zawieszenia - Kanilox - 05-08-2014 23:59:25

Wcisnąłem te tulejki na prasie bo inaczej się nie dało ale teraz się one ścieśniły i nie wchodzą te lagi już.
Będzie trzeba do tokarki zamontować rozwiertak i to trochę rozwiercić.
Zastanawiam się jeszcze czy by po jeszcze jednej tulejce nie wcisnąć.