Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jak składacie silnik? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Jak składacie silnik? (/showthread.php?tid=23094)



Jak składacie silnik? - charper - 23-02-2014 02:37:40

Witam

Jak jest lepiej złożyć silnik? powinno się nabić łożyska na wał i dopiero w karter czy lepiej najpierw umieścić łożyska w karterach a dopiero potem założyć wał? Jak jest prawidłowo? Ja zawsze robiłem to drugie. Wiem że można nagrzewać i schładzać poszczególne części dla ułatwienia zadania ale pomińmy tą kwestię.


RE: Jak składacie silnik? - Kanilox - 23-02-2014 02:42:23

Mi się wydaje że od jednej strony do karteru a z drugiej strony na wał się nagłada.


RE: Jak składacie silnik? - romeciak - 23-02-2014 03:00:14

Najlepiej jest założyć je najpierw na wał i dopiero potem na kartery o wiele łatwiej ;-)


RE: Jak składacie silnik? - charper - 23-02-2014 03:05:37

(23-02-2014 03:00:14)romeciak napisał(a):  Najlepiej jest założyć je najpierw na wał i dopiero potem na kartery o wiele łatwiej ;-)

i jak wtedy prosto to włożyć w kartery? po nagrzaniu czy jakoś inaczej?


RE: Jak składacie silnik? - Błażej - 23-02-2014 03:40:12

Tam gdzie wał ma dwa łożyska - lewa strona nabija się już je w kartery z wałem lub bez niego, albo też można nabić najpierw łożyska a później ogrzewając łożyska osadzić wał, następnie składając silnik patrzymy z jakim oporem wejdzie łożysko na prawą stronę wału i oceniamy czy lepiej osadzić łożysko samo bez wału czy składając silnik mieć już łożysko na wale i osadzać razem składając silnik


RE: Jak składacie silnik? - Damian4570 - 23-02-2014 10:59:32

Ja zakładałem łożyska najpierw na wał, potem ko podgrzanych karterów mocowałem wał. Oczywiście lewy kartery leżał już przygotowany ze złożoną skrzynią biegów wewnętrzną stroną do góry. Gniazdo łożyska zostało podgrzane i wał ładnie "wskoczył" na swoje miejsce, zaś prawy karter również miał rozgrzane gniazdo łożyska - wystarczyło tylko nałożyć na dolny karter i łożysko ładnie wskakuje, ja akurat jeszcze sobie dopomagałem młotkiem i drewienkiem, żeby całość dobrze się spasowała Wink PAMIĘTAJ! Jak już grzejesz gniazda łożysk, to rób to miarowo, nie trzymaj opalarki/palnika zbyt długo w tym samym miejscu, już lepiej 5-8 min po ogrzewać jedno gniazdo i potem drugie, niż przez 4 minuty trzymając opalarkę/palnik w jednym miejscu. NIE POLECAM grzania łożysk. Dlaczego? Bo po ich niezbyt umiejętnym nagrzewaniu (czy nawet zbyt długim czasie ich grzania) z kulek zrobi nam się "jajo", albo co gorsze z łożyska. Najlepiej wał do zamrażalnika, na 12 godzin, łożyska niech przebywają do czasu montażu w temp. pokojowej, zaś gniazda łożysk w karterach nagrzewasz już przed samym montażem. Po zrobieniu tego, w ten sposób, masz gwarancję, że wszystko będzie dobrze Wink Żeby to poszło jeszcze w miarę szybko, jak już złożysz karter i przygotujesz do montażu wału, złóż skrzynię i posmaruj brzegi karteru silikonem, następnie na to załóż uszczelkę, ją również posmaruj cienką warstwą silikonu, montujesz wał z łożyskami, skręcasz i silnik jest złożony, potem już z górki Wink
Mam nadzieję, że pomogłem! Big Grin


RE: Jak składacie silnik? - charper - 24-02-2014 00:59:17

Pomogłeś. A czym grzejecie kartery? Opalarka czy do piekarnika? Niektorzy to na grila klada.


RE: Jak składacie silnik? - chmielo1606 - 24-02-2014 01:11:01

gril to przesada ale opalarka czy piekarnik są bdb Big Grin


RE: Jak składacie silnik? - Mysiu - 24-02-2014 01:47:49

Lepiej włożyć w kartery łożyska, widzisz czy aby nie są gniazda wyrąbane od razu, wał do zamrażarki, na łożyska lejesz oleju i podgrzewasz opalarką (z umiarem żeby nic się nie podpaliło Big Grin), no i wał w łożyska i tyle..