Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[Poradnik] Jaki olej do skrzyni i ile? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Poradniki, instrukcje i schematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: [Poradnik] Jaki olej do skrzyni i ile? (/showthread.php?tid=1947)



[Poradnik] Jaki olej do skrzyni i ile? - zbydrze - 04-10-2011 01:48:37

Zauważyłem, że wielu początkujących Romeciarzy i nie tylko ma z tym problem, dlatego postanowiłem napisać ten poradnik:
Do skrzyń przekładniowych naszych pojazdów zalecany olej to Hipol 6. Jest to olej, który w zupełności wystarcza na obciążenia przekazywane przez przekładnie motoroweru.
Jednak olej ten ma pewna wadę: kiepsko się spala i dlatego gdy nam np. wysiądzie simering od strony sprzęgła, to juz nigdzie nie pojedziemy. Dlatego do skrzyni można (polecam) wlać Lux 10 (trybiki się nie pogniewająWink)
Lux jako olej dawniej stosowany do przygotowywania mieszanki z paliwem dużo łatwiej się spala. Gdy będziemy jeździć na Luxie, to nawet przy przepuszczającym simeringu będziemy mogli przejechać jeszcze wiele kilometrówWink Jedynie będzie się za nami kłaść duża smuga niebieskawego dymu...
Dlatego lepiej jest wlać do skrzyni palny olej.

Ludzie wlewają też Mixol, ale to jest skrajność, on ma zbyt słabe właściwości, aby dobrze służyć w przekładni.

Z doświadczenia wiem, że im gęstszy olej mamy w skrzyni, tym trudniej jest uruchomić nasz silnik w zimie, gdy olej gęstnieje jeszcze bardziej. Poruszając gęsty olej nasz silnik będzie słabszy i ogólnie spadnie prędkość jazdy naszego Motoroweru.
(oczywiście gdy nie jest on jeszcze dostatecznie rozgrzany)

Jest wiele olejów przekładniowych, ale nie ma sensu kombinować, bo do Rometa wystarczy najtańszy i sprawdzony olej przekładniowy.

I jeszcze jedno:
nie wolno mieszać olejów różnego gatunku i różnych producentów, bo może spowodować to zniszczenie przekładni. np. u mnie taka "mieszanka" spowodowała korozję elementów wewnątrz skrzyni!!

Jeśli coś jest źle, to poprawcie...

Bezwzględny zakaz kopiowania materiału


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - Mikołaj - 04-10-2011 10:49:15

do ogara 200, jawy 50 (mustang, kaczka, itp) wszystkie to co maja silnik jawa 223 wchodzi 0.6l oleju hipol


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - Tomasso94 - 04-10-2011 11:11:11

Do polskich myśli konstrukcyjnych wchodzi około pół litra hipolu Wink


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - patrykkol997 - 04-10-2011 20:11:25

Do 023 wchodzi ok. 0,7l


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - Mikołaj - 04-10-2011 20:56:37

czlowieku nie pisz bzdur!!! bo naprawde zachwile poleca warny
do silnikow 023 0,17, 019, s38, sd38 itd. wchodzi 0,5l oleju


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - patrykkol997 - 05-10-2011 20:46:40

To sprzedali mi widocznie 0,75l a nie 1l oleju,
Napisz tam jeszcze co ile wymieniac olej.


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - Przemek - 05-10-2011 21:17:32

Do kazdego silnik wchodzi tyle oleju dopoki nie zacznie leciec przez srubke do sprawdzania jego poziomu.


RE: Jaki olej do skrzyni i ile? - Tomasso94 - 05-10-2011 21:58:05

To jest temat ile kto leje czy to jest poradnik? Bo albo źle widzę, albo się tu syf robi powoli...


RE: [Poradnik] Jaki olej do skrzyni i ile? - Mikołaj - 04-01-2012 14:47:48

Zamykam w razie jakichkolwiek pytań pisać albo do mnie albo do Tomasso94 lub też do autora poradnika