Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Przygotowanie do malowania - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Rama, nadwozie, układ wydechowy (/forumdisplay.php?fid=224)
+--- Wątek: Przygotowanie do malowania (/showthread.php?tid=17153)



Przygotowanie do malowania - kamilhyziak - 27-07-2013 23:47:19

Witam!
Otóż, od dwóch tygodni jestem posiadaczem motorynki Pony 301. Zaraz po zakupie były małe problemu np. zerwany łańcuch, linka od sprzęgła oraz sprzęgło. Z czasem nabrałem chęci na wyczyszczenie i malowanie mojego cuda. Także chciałem was się zapytać, czym najlepiej wyczyścić stary lakier, papierem ściernym czy czymś innym ? Jeszcze jedno pytanie, jaka powinna być kolejność malowania : podkład ----> lakier ----> lakier bezbarwny ?
Jaka będzie różnica, jeżeli nie nałożę lakieru bezbarwnego ?


RE: Przygotowanie do malowania - alek736 - 27-07-2013 23:49:08

Najlepiej papierem ściernym wszystko obleć i będzie dobrze.
Tak jak napisałeś najpierw podkłada,lakier i na koniec daj bezbarwny żeby ładnie błyszczał.


RE: Przygotowanie do malowania - heli126 - 27-07-2013 23:58:06

Możesz zmatować starą powłokę papierem ściernym, ale możesz też zdzierać do gołej blachy stary lakier np. szczotką, którą mocuje się w wiertarce. Oczywiście można też oddać elementy do piaskowania, ale to już większy koszt.
Jeśli lakier jest w miarę przyzwoity, a nie chcesz drzeć go metalu, to wystarczy matowanie go i wyrównanie papierem ściernym.
Po przygotowaniu powierzchni najlepiej położyć warstwę podkładu, a następnie lakier. Niektóre lakiery wymagają na koniec pokrycia lakierem bezbarwnym (tzw. klarem), a niektóre nie. Np. stosowany przeze mnie lakier akrylowy nie wymagał finalnej warstwy klaru.


RE: Przygotowanie do malowania - 3DVirus - 09-08-2013 14:04:03

Ja bym radził scierać papierem ściernym wodnym, bo wtedy równo zetrzesz starą farbę. Kolejność malowania dobrą podałeś. Jak nie nałożysz lakieru bezbarwnego to lakier nie będzie Ci się błyszczał. Pozdr. Tongue


RE: Przygotowanie do malowania - Odrestaurator - 14-08-2013 10:47:02

Ja ci polecam rozpuszczalnik do starych lakierów kupisz to w budowlanym później tylko to przelecisz papierem lekko bo samym papierem to jest pełno ciulczenia się z tym z resztą i tak po podkładzie będziesz musiał go wodnym drobnym przelecieć żeby nie bym szorstki wiem po sobieTongue