Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Kupno motoroweru i kilka pytań. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: Kupno motoroweru i kilka pytań. (/showthread.php?tid=16646)



Kupno motoroweru i kilka pytań. - lukasz3120 - 15-07-2013 18:41:19

Cześć Big Grin W najbliższym czasie bardzo chciałbym kupić jakiegoś rometa (ogarek albo chart, zobaczymy Tongue) i mam pytania dotyczące prawa. Co dokładnie trzeba zrobić po kupnie motoroweru by można nim było jeździć po ulicy? Jakie dokumenty są wymagane? Słyszałem że trzeba z poprzednim właścicielem podpisać również umowę kupna, czy jest to wymagane? Bardzo proszę abyście dokładnie opisali mi proces od kupna do momentu kiedy będę mógł spokojnie jeździć Smile Jestem w tych sprawach zielony a wolę wiedzieć wszystko wcześniej Smile


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - bravosport - 15-07-2013 18:48:52

No umowne kupna musisz spisać ze sprzedającym obowiązkowo. Sprawdź czy są wszystkie dokumenty Dowód rejestracyjny i czy numery zgadzają się z numerami na ramię Wink Po kupnie idziesz z umową i musisz go przerejestrować na sb blachę nową kupić. Ubezpieczyć potem przegląd również należy wykonać i to tyle Wink


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - Amanssy - 15-07-2013 18:51:28

Potrzebne ci jest-
-Prawo Jazdy ,Karta Motorowerowa
-Ubezpieczenie OC
-Dowód rejestracyjny pojazdu.
Co do umowy- jeśli chcesz zarejestrować na siebie motorower ,czy też inny pojazd musisz mieć dokument ,który potwierdza to ,ze jesteś jego Prawnym właścicielem.
Proces=
1.Szukasz odpowiedzniego pojazdu
2.Jeśli jesteś zainteresowany spisujesz umowę K/S z sprzedającym.Jeśli jesteś niepełnoletni tą umowę musi zatwierdzić twój opiekun Prawny (Zawsze może spisać twój tata albo mama)
3.Jeśli motorower ma przegląd bezterminowy ,to udajesz się na SKP i przechodzisz ponownie przegląd.
4.Z kwitkiem o przeglądzie,umowami K/S (wymagana jest ciągłość umów) i tablicą rejestrujesz pojazd
5.Wykupujesz Ubezpieczenie OC
I to chyba na tyle.Jeśli się pomyliłem niech ktoś poprawi Smile


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - The Polak - 15-07-2013 18:51:40

Piszesz umowę kupna-sprzedaży motoroweru z osobą od której kupujesz.
Wzór znajdziesz na pewno w internecie gdzieś. Idziesz do swojego wydziału komunikacji z dowodem rejestracyjnym, umową k-s i już wszystko pani w okienku Ci wytłumaczy. Jeśli ubezpieczenie OC się skończyło to ubezpieczasz w ubezpieczalni która ma najkorzystniejsze warunki dla Ciebie i jeździsz. Cool
Jeśli OC się nie skończyło, a poprzedni właściciel wypowie umowę to też ubezpieczasz, a jeśli nie wypowiedział to możesz jeździć.



Spóźniłem się. Tongue


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - lukasz3120 - 16-07-2013 01:36:09

Dzięki wielkie Big Grin teraz jest do dla mnie troszkę jaśniejsze Big Grin


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - romek - 16-07-2013 12:04:50

Ewentualnie jeśli wyhaczysz motorower który zamiast dowodu będzie miał jeszcze ,,Potwierdzenie zgłoszenia do rejestru'' zamiast dowodu to będziesz musiał jechać na diagnostykę aby pan diagnosta łaskawie za 60 zł przepisał dane z internetu: ilość miejsc, moc, ciężar, itp Smile Chociaż teraz jak są te śmieszne przeglądy to nie wiem czy ci tego nie wpisze od razu przy przeglądzie. A cała procedura jest identyczna jak w przypadku zakupu samochodu Tongue


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - lukasz3120 - 20-07-2013 19:09:23

a i jescze jedno pytanie Smile jaki jest koszt wszystkiego i co ile trzeba opłacać?


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - Semmao - 20-07-2013 19:43:37

Koszt rejestracji motoroweru to 118zł (w moim wk), przegląd 50zł na dwa lata, a OC to w zależności od zniżek od 40 do 120zł mniej więcej. Smile


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - lukasz3120 - 20-07-2013 21:31:26

A jeśli poprzedni właściciel opłacił przegląd na 2 następne lata to ja nie muszę nic robić? Tzn nie muszę żadnych papierów itp.przepisywać?


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - lukasz3120 - 21-07-2013 18:36:37

A i jeszcze jedno pytanie. Czy mogę jeździć normalnie motorowerem zarejestrowanym i ubezpieczonym na ojca/matkę?


RE: Kupno motoroweru i kilka pytań. - Quake96 - 21-07-2013 22:07:01

(16-07-2013 12:04:50)romek napisał(a):  Ewentualnie jeśli wyhaczysz motorower który zamiast dowodu będzie miał jeszcze ,,Potwierdzenie zgłoszenia do rejestru'' zamiast dowodu to będziesz musiał jechać na diagnostykę aby pan diagnosta łaskawie za 60 zł przepisał dane z internetu: ilość miejsc, moc, ciężar, itp Smile Chociaż teraz jak są te śmieszne przeglądy to nie wiem czy ci tego nie wpisze od razu przy przeglądzie. A cała procedura jest identyczna jak w przypadku zakupu samochodu Tongue

Nie tylko w potwierdzeniach zgłoszenia nie ma wszystkich danych... Miałem dowód rejestracyjny z 96 roku i też połowy danych nie miałem. I nie pisz, że kosztuje to 60zł, bo jest to wliczone w cenę przeglądu. Jedynie gdy chce przerejestrować a ma aktualny przegląd i brak danych w dowodzie, to musi specjalnie jechać na przegląd, to racja.

(20-07-2013 19:09:23)lukasz3120 napisał(a):  a i jescze jedno pytanie Smile jaki jest koszt wszystkiego i co ile trzeba opłacać?

Koszta są różne, ale wahają się w niewielkich granicach. W każdym razie ja płaciłem tak:

- OC - 122zł (PZU, bez zniżek, pierwszy pojazd)
- Przegląd - 62zł (Robisz go raz na dwa lata)
- Rejestracja - 111,50zł (Za tablicę, dowód itd.)

Także razem wynosi to niecałe 350zł.

(21-07-2013 18:36:37)lukasz3120 napisał(a):  A i jeszcze jedno pytanie. Czy mogę jeździć normalnie motorowerem zarejestrowanym i ubezpieczonym na ojca/matkę?

Oczywiście, że tak Wink