Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. (/showthread.php?tid=16474)



Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - SzczwanyLis - 11-07-2013 21:17:56

Mam dziwny problem w Orionie. Zauważyłem, że w niektórych pozycjach korby łańcuch jest luźny, a 1/3 obrotu dalej już napięty. I tak na zmianę. Czy to oznaka zużycia łańcucha, czy jakiś inny powód? Nadmienię, że niedawno zmieniłem całe tylne koło z torpedo i zębatką.


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - nie_mientki - 11-07-2013 21:21:14

Tak na logikę, to oś koła nieustawiona prostopadle do kierunku jazdy


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - wnusiu94 - 11-07-2013 21:24:53

Skontroluj luz na korbie. Chwyć za pionowe mocowania pedałów do korby i poruszaj nimi raz do siebie, raz od siebie. Jeżeli wyczujesz luz - rozbierasz korbę i go kontrujesz.

nie_mientki również może mieć rację. Przejrzyj torpedo.


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - SzczwanyLis - 12-07-2013 12:19:26

Luzu na korbie nie ma. Zmieniałem koszyki suportu, bo stare się rozleciały i wszystko jest ok. Podejrzewam, że tylne koło źle zamocowałem próbując naciągnąć łańcuch. Macie jakiś patent na naciąganie łańcucha w single speedach, tak by oś koła była równo? Czy tylko na oko? Big Grin


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - Krystian Colo - 14-07-2013 13:18:02

A jak inaczej ja robię zawsze sam na oko i jest ok .


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - SzczwanyLis - 15-07-2013 09:50:39

A nie jest to wina rozciągniętego łańcucha? Jak myślicie?


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - zzr_driver - 15-07-2013 10:36:45

Stawiam na:
- zużycie łańcucha, kół zębatych
- nieprawidłowe ustawienie kół zębatych względem siebie, tzn. NIE znajdują się w jednej lini

A tak swoją drogą to bardzo trudno jest ustawić koło, aby kompletnie zniwelować te anomalie.

No i należy dodać, że jazda z mocnymi skrajnościami jest niebezpieczna dla zdrowia/podzespołów. Szczególnie, gdy łańcuch w pewnym punkcie jest ZA mocno napięty. Może to doprowadzić do gleby na skutek pęknięcia łańcucha lub do uszkodzenia piasty.


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - SzczwanyLis - 17-07-2013 08:38:21

Łańcuch zmieniony. Poprawa jest, ale do ideału daleko. Ponieważ tylne koło z torpedo zmieniłem niedawno, podejrzenie pada na przednią korbę z zębatką. Jak będzie dalej coś się działo to trzeba będzie wysupłać 50 zł na nowy suport.

Dzięki wszystkim za pomoc.


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - BITER - 18-07-2013 10:53:06

Według mnie to możesz mieć albo lekko wykrzywioną zębatkę w korbie albo tak jak koledzy mówią krzywe ustawienie zębatek według siebie.
Jeżeli chodzi o ustawienie zębatek według siebie to ja zawsze robię tak:
(CHODZI O TYLNE KOŁO)
Jedną ręką ciągnę oś do siebie ( tu gdzie zębatka) i patrzę kiedy jest dobrze napięty łańcuch, drugą zaś staram się dopasować względem zwężenia ramy " tu gdzie stopka " żeby było równo. Jednocześnie staram się sprawdzać na uchwytach od osi - z każdej strony takiej samej wielkości szczelina powinna być. No i oczywiście na zębatkach. Zwykle wychodzi ok Smile
PS : Wytłumaczyłem to w moim języku, mam nadzieję że coś niecoś zrozumiałeś Wink


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - needtofly - 22-07-2013 11:50:11

na sto procent krzywa zębatka z przodu skoro wymieniłeś tył na nowy :-)


RE: Łańcuch - raz luźny, raz napięty. - Krystian Colo - 05-08-2013 11:01:04

Czyli do zamknięcia.