Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra (/showthread.php?tid=15379)

Strony: 1 2 3 4


Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 18:07:37

Witam. Szukam i nie mogę znaleźć.

Jeżdżę już chyba od miesiąca na pożyczonej od kumpla cewce która ma 3 lata, ma 8V i jest niezła iskra, lekko się pchnie i pali. No ale on ma już kasę na remont swojego i chciał abym oddał. Pojechałem do sklepu kupiłem cewkę 8V, jeszcze przed sklepem włożyłem, to iskra jest jakby jej nie było jakby 6V cewka. Ok sprzedawca daje drugą nic, daje 3 o 5zł droższą też nic. Co jest grane, że na nowe cewce nie ma praktycznie iskry (Czasami naprawdę nie ma), a na starej cewce jest pięknie?

Z góry dziękuję za odp, jeśli byście chcieli jakieś info to pisać, bo może czegoś nie podałem.

Sprzęt
Ogar 200


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - wojciech96 - 09-06-2013 19:08:08

radziłbym poszukać jakiejś używanej w dziale SPRZEDAM lub gdzieś indziej, każdy wie co warte te nowe wyroby, lub źle podłączasz


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 19:22:42

No jest tak

21 22
15 1

No to pod 15 podłączam kabel który idzie z silnika a pod 1 masę. Teraz nie wiem co z tym zrobić... Kupiłbym 12V ale mam ryzyko spalenia instalacji tak? Może są jakieś pomysły co może być źle...

Muszą przyjąć w sklepie z powrotem tą cewkę w razie co?

CEWKA ZAPŁONOWA 8V
JAWA - JAWKA
"RENOX'


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - wojciech96 - 09-06-2013 19:55:15

ja na twoim miejscu kupiłbym używana nawet z malucha (trochę za duża) nowa jak u ciebie nie działa to może sprawdź u kogoś innego czy zadziała


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 20:23:22

U kumpla który ma remontować podczas kopania z pewnością miał większą iskrę, ale też jego świeca to była. Sam nie wiem co jest źle. Czy mogłoby jeszcze coś się zepsuć? A od malucha, tego malucha? Fiata 126p? Możliwa jest może potrzeba teraz ustawienia zapłonu do nowej cewki?


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BigSoft - 09-06-2013 20:33:24

Dziwna sytuacja. Przydało by się zmierzyć rezystancję uzwojeń w cewce tej od kolegi i tej nowej. Wiele by się wyjaśniło. Może... Smile


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - barcelxxl - 09-06-2013 20:34:33

Nic nie trzeba przestawiać tylko wkręcić i jeździć. Co do cewki to właśnie też się oszukałem w Simsonie cewka 2 miesiące wytrzymała i wczoraj się zepsuła.


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 20:35:03

Hmm. A tak dokładnie to w której cewce? W/N czy tej na magnecie? Jeżeli w W/N to jak ja rozebrać i zmierzyć? Może też mam już słaby kondensator?


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BigSoft - 09-06-2013 20:36:14

A którą pożyczyłeś od kumpla? Tongue


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 20:51:53

No starą taką ma 3 lata. Butelkową oczywiście, tą pod bakiem. Cewka na dnie ma takie coś:

Nowa:
Tylko wybite 8 V

Stara

W każdym kierunku góra, dół, lewa, prawa jest 6
8 V
Numery: 442 212 210 300
V 7 jakiś znaczek, chyba firmy.

@Zrobię zdjęcia cewek i nagram film z iskrami. Zaraz dodam.


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BigSoft - 09-06-2013 21:32:02

No ale co nam to da, trzeba zmierzyć rezystancje uzwojeń cewki miernikiem. Ustawiasz multimetr na pomiar rezystancji i mierzysz najpierw uzwojenie pierwotne (pomiędzy 1 a 15) na niskim zakresie, a potem uzwojenie wtórne (pomiędzy gniazdem na przewód WN a 1) na dużym zakresie (np 20k). Wyniki podajesz tutaj.


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 22:03:52

Powoli przetłumaczę to tak jak ja to zrozumiem.

Ustawiam miernik na 200Ohm i przewodami od miernika do 1 czyli masy i 15 tego od silnika. Potem odłączam kabel WN od świecy i wkładając kabel miernika do kabla WN i 1 czyli masy, ustawiam też miernik na 20kOhm i to wszystko tak? Dobrze rozumiem? Sory że truje, ale to jest nowa cewka, więc raczej myślałem że będzie chodzić dużo lepiej niż ta 3 letnia...

Jeżeli dobrze rozumiem spróbuję zrobić to jeszcze dziś, jeśli dziś nie zdążę to dam jutro.


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BigSoft - 09-06-2013 22:15:04

Tak Wink Oczywiście pomiaru dokonujesz, na odłączonej cewce od reszty instalacji!

PS. Pomiaru dokonujesz na tej od kolegi, a potem na nowej, żeby porównać wartości Wink


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - BenekPijaczek - 09-06-2013 22:30:21

YY?? "Oczywiście pomiaru dokonujesz, na odłączonej cewce od reszty instalacji!" To co ja mam mieć ją sobie wyjętą na biurku i to tyle? Nic nie podłączać? Zero kabli itp?


RE: Nowa Cewka W/N - Prawie Zerowa Iskra - pawel84_5 - 09-06-2013 22:31:34

jesli masz na starej iskre to przyczyna może być inna a co sie dzieje tak naprawde jaki objaw