Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Drugi Ogar 200 Simona. :) - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Drugi Ogar 200 Simona. :) (/showthread.php?tid=15082)

Strony: 1 2


Drugi Ogar 200 Simona. :) - simon1998 - 01-06-2013 01:13:19

Wczoraj(tj. 30.0513r) nabyłem droga kupna ogarka 200. ogar jest "trochę" zaniedbany. Ma widelce przednie z Komara. Ale mam jakieś to przełożę. ogara kupiłem z myślą wyremontowania i ta też zrobię. Nie spieszy mi się z remontem bo mam czym jeździć. Tongue Będę robił powoli Tongue to będzie mój pierwszy tak poważny remont motoroweru Big Grin. Myślę że mi pomożecie.
I juz mam do was pierwsze pytanie.
Silnik w tym ogarze nie kręci sie. Myślałem że przyczyną jest to że tłok się zapiekł. Ale rozebrałem i tłok zszedł bez problemu. Zresztą poprzedni właściciel mówił że jeździł nim 2 tyg temu. A więc co to może być? Big Grin
I zamierzam rozebrać silnik. jak by ktoś mógł mi powiedzieć od czego zacząć? Jak się do tego zabrać? Big Grin będę wdzięczny.
A teraz fotki ;P








Czekam na waszą pomoc Smile


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - BigSoft - 01-06-2013 01:20:04

Ja bym zaczął od spuszczenia oleju ze skrzyni biegów Smile

Następnie demontujesz wszystko od strony zapłonu, potem ściągasz pokrywę od strony sprzęgła. Demontujesz elementy współpracujące ze zmieniaczem biegów, czyli wajchę zmiany biegów, popychacz (ten pręcik). Odkręcasz dwie śruby u góry silnika przy zmieniaczu.

Żeby ściągnąć sprzęgło, musisz sobie wykonać jakiś przyrządzik, którym ściśniesz sprężynę sprzęgła, wyciągniesz zabezpieczenie i wtedy da się wyciągnąć sprężynkę z kielichami itd. Każdą sprężynę demontujesz osobno oczywiście. Pamiętaj, że popychacze sprzęgła (są dwa, krótki i długi, oraz kulka między nimi) znajdują się w środku wałka zdawczego, także jak ściągniesz pokrywę od strony zapłonu, to spróbuj je wyciągnąć, bo jak tego nie zrobisz to mogą same wypaść i jeszcze gdzieś Ci uciekną.

Potem rozkręcasz kartery, rozbierasz silnik. Na pewno dojdziesz jak go rozebrać Wink Do zębatki od strony sprzęgła umieszczonej na wale, potrzebny będzie ściągacz.

PS. Przyczyny zablokowania silnika mogą być różne. Na pewno podczas rozbierania przyczyna się ukaże.


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - Quake96 - 01-06-2013 02:41:39

(01-06-2013 01:20:04)BigSoft napisał(a):  ...Żeby ściągnąć sprzęgło, musisz sobie wykonać jakiś przyrządzik, którym ściśniesz sprężynę sprzęgła...

Nie koniecznie. Wystarczą dwie osoby i kombinerki Smile Sprawdzone przeze mnie.


Btw. Ogarek mi trochę wygląda jak taka podrujnowana wersja mojego :F Kolor to chyba identyczny i te same naklejki na baku Smile


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - BigSoft - 01-06-2013 09:38:26

Quake96 napisał(a):Nie koniecznie. Wystarczą dwie osoby i kombinerki Sprawdzone przeze mnie.

Wieeem, też z ojcem tak kiedyś zrobiliśmy. Miałem na myśli sytuację, kiedy wszystko robisz sam i nie ma kto Ci pomóc Wink


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - LukaszzT1 - 01-06-2013 09:54:39

Ogarek nie jest w złym stanie ale wyremontujesz go i bedzie ładny Smile a co do sprzegła to ja zawsze sam sciagałem i zakładałem sprzegło,nie ma z tym wielkiego kłopotu.


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - simon1998 - 01-06-2013 10:22:28

A jak sciagaliscie samemu? Big Grin a i do kola magnesowego potrzebny jest jakiś ściągacz?Big Grin


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - LukaszzT1 - 01-06-2013 10:24:58

sprzegło sciagam tak ze zabezpieczenia sciagam srubokretem a magneto (wirnik) sciąga sie wkrecajac srube 8 w ,magneto po sciagnieciu krzywki.


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - BigSoft - 01-06-2013 10:52:41

Ja mam dorobiony ściągacz do wirnika. Może dodam zdjęcia ściągacza wieczorem. Dlaczego go zrobiłem? Spotkałem 3 silniki w swojej karierze, w których wirnik jakby zapiekł się na wale i gwint w wirniku służący do ściągania go przez wkręcanie śruby, nie wytrzymywał...


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - Marwerick - 01-06-2013 11:35:43

jak chcesz zobaczyć sprzęgło to zobacz do mojego tematu tam co prawda jest wymiana ale przy demontażu się tak samo postępuje


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - alek736 - 01-06-2013 11:42:09

Fajny Ogar,za ile go kupiłeś jak można wiedzieć? Big Grin


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - simon1998 - 01-06-2013 16:28:50

Dziś rano trochę przy nim porobiłem.
Wyczyściłem trochę tłumik z brudu Smile ale jeszcze wymaga czyszczenia.



A i zdobyłem nowe części Smile

Dwie manetki :



I klosz przedniej lampy, miał pasowac ale jest za duzy. :/





Zdjąłem także ten gaźnik. jest on od Chińskiego crossa. Oryginał mam Tongue



Na razie tyle. Myślę że w przyszłym tygodniu zacznę rozbierać ten silnik Big Grin
I nadal nikt nie wie czemu wał się nie rusza? :/


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - alek736 - 01-06-2013 18:08:49

Ładnie wyczyściłem ten tłumik,a co do wału to może łożyska się zapiekły?


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - Wojtek3362 - 01-06-2013 18:14:33

Nikt ci tutaj nie wywróży dlaczego się nie rusza Big Grin. Może się jakiś wałek zapiekł/zacioł. Rozbierz cały silnik przynajmniej się można nauczyć podstaw mechaniki.


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - theogarowiec - 01-06-2013 18:34:23

skoro wał się nie rusza to najpewniej zatarło się łożysko stopy korbowodu, w oryginalnych wałach jawki jest to częste Sad


RE: Drugi Ogar 200 Simona. :) - simon1998 - 01-06-2013 20:34:27

A jednak wziołem sie dziś i rozebrałem chociaż kawałek Big Grin

Po wyjęciu z ramy:



Potem czyszczenie, zdjęcie zapłonu, koła, cylindra, tłoka itp'



I jestem na tym etapie:


I teraz byłbym wdzięczny jakby ktoś mi wytłumaczył jak zdjąć to sprzęgło, szczegółowo Big Grin

i takie tam o: :F