Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Podłączenie cewki butelkowej. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Inne pytania (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Podłączenie cewki butelkowej. (/showthread.php?tid=11579)



Podłączenie cewki butelkowej. - pikoj122 - 15-02-2013 14:05:53

Mam cewke z której wystaje przewód wysokiego napięcia (zdj.3) połączony z fajką. Z silnika 223 Ogar/Jawa wystają dwa kabelki. Czyli je trzeba podpiąć pod zdj. 1,2 ? I czy mają one biegunowość? Czy można je podłączyć obojętnie ?
A jeśli nie to jak je podłączyć.

Pozdro Big Grin





RE: Podłączenie cewki butelkowej. - Kaskader na komarze - 15-02-2013 14:07:59

Ja mam podłączone tak:1 pod masę a 2 pod prąd.No a 3 masz oczywiście od kabla w/n


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - pikoj122 - 15-02-2013 14:09:34

Czyli jeden z moich kabli wystających z silnika to masa, a drugi prąd?
Jak sprawdzić który to który?


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - Kaskader na komarze - 15-02-2013 14:11:51

No masę zazwyczaj masz przyczepioną do ramy silnika albo do samego silnika.A z prądem to nie wiem bo bez cewki nie zobaczysz chyba


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - simsons51c - 15-02-2013 15:03:22

pikoj122 nawet jeśli sie pomylisz stać sie nie powinno nic, tylko ci romet nie odpali hehe Big Grin Jeśli tak bedzie poprzekładasz kabelki odwrotnie i bedzie git Tongue


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - Feiro - 15-02-2013 16:58:29

Kable wystające z silnika to:
-kabel prądowy
-kabel zasilający światła

Kabel prądowy podłącza się pod jeden z pinów cewki butelkowej i dalej wyprowadza do stacyjki(po zwarciu z masą silnik gaśnie) a kabel zasilania świateł leci prosto do stacyjki.

Tak że do cewki butelkowej leci jeden kabel z silnika-pierwszy pin i drugi kabel masy podłączony do ramy-drugi pin.


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - kondzio310 - 15-02-2013 19:39:49

Na cewce są oznaczenia 1 i 15, do 1 idzie prąd, a do 15 masa, jak podłaczysz odwrotnie to bedzie działać.

A jak byś chciał kupić tą cewke co jest na zdjęciu odradzam, dołóż kilka złotych i kup lepszą, Ja kiedyś ją kupiłem no i jakaś małą ta cewka w porównaniu do innej, prąd słaby daje, nie mówiąć już o tym że w miejscu gdzie wkłąda sie kabel w/n ten bolec nie ma gwintu.


RE: Podłączenie cewki butelkowej. - pikoj122 - 15-02-2013 22:47:36

Dzięki za pomoc, cewke kupiłem wcześniej i nie tą. Dałem tylko zdjęcie dla przykładu bo nie miałem aparatu.

Pozdrowienia!