Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Sami robimy moduł do Charta - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Poradniki, instrukcje i schematy (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Sami robimy moduł do Charta (/showthread.php?tid=10461)



Sami robimy moduł do Charta - stqc - 09-01-2013 20:20:42

Siema dziś pokaże wam jak zrobić moduł zapłonowy do Charta a więc do roboty :F
Potrzebne elementy to:
3x dioda 1n4007
1x kondensator 1uF/450V
1x kondensator10uF/25V
1x rezystor 5k lub 4.7k 0,25W
1x rezystor 330R 0,25W
tyrystor Bt151
Płytka PCB
Wytrawiacz
No i schemat:

ja kupiłem wszystko oprócz schematu na allegro. Dobra kończymy gadanie czas się zabrać do roboty
Robimy płytkę pcb według schematu dla tych którzy Sb nie radzą moge dać link ze wzorem. Następnie lutujemy elementy zgodnie ze schematem i podłączamy do Charta ( przed feriami dam film jak on na nim działa) i sprawdzamy jeżeli działa to stary moduł jeżeli mamy to opróżniamy ze wnętrzności i możemy go włożyć na te samę miejscę a zalać to wszysto za pomoćą sylikony lub piankiSmile Dziękuje i myślę że pomogłem jak będe miał aparat dobry to napisze jeszcze raz ze zdjęciami. Ja taki zrobiłem dla brata to zrobił Chartem 13k km i moduł dalej działa
Mała uwaga do tyrystora można dać radiator bo potrafia się same z Siebie spalić
<koniec>


RE: Sami robimy moduł do Charta - naveintre - 09-01-2013 21:19:59

Moduł zalewać pianką? Jaką? montażową? Nie za dobry pomysł. Silikon i to taki bez octowy albo żywica epoksydowa. Na BT151 radiator nie jeśli chcemy czy jeśli nie chcemy ale obowiązkowo. Jeśli dostaniemy jakaś tania chińszczyznę to pójdzie z dymem.


RE: Sami robimy moduł do Charta - Stachu.G - 10-01-2013 20:52:54

Dodaj jeszcze wymiary płytki, jakiego wytrawiacza należy użyć jak i flamastra napisz coś o samym wytrawianiu, no i wypadało by wszystko udokumentować paroma fotami tak żeby każdy początkujący mógł się szybko "połapać".
Oryginalnie tyrystor nie był na radiatorze tylko normalnie lutowany do płytki sam też tak zrobiłem kwestia odizolowania go lub przylutowania na "stojąco" i moduł jak na razie nie sprawia żadnych problemów.


RE: Sami robimy moduł do Charta - tramwajarz - 10-01-2013 21:19:39

Schemat jest dostępny już dawno w internecie,teraz trzeba pomyśleć czy kupić gotowy od simsona/skutera czy samemu zrobić


RE: Sami robimy moduł do Charta - Wissner - 13-01-2013 20:10:00

powiedzcie co najczęściej lubi się palić w charcie bo mi oryginalny moduł padł a mógłbym to polutować i zrobić. Big Grin pozdro Tongue


RE: Sami robimy moduł do Charta - stqc - 13-01-2013 20:23:47

Odpowiedz na Pw również POZDRO Smile