Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Moc po czasie - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Silnik, przeniesienie napędu (/forumdisplay.php?fid=221)
+--- Wątek: Moc po czasie (/showthread.php?tid=16825)

Strony: 1 2


RE: Moc po czacie - stqc - 29-09-2013 12:29:46

Tak góra dół nie może być nawet jak czujesz leciutko wachania góra dół to już rób coś z wałem bo nie chcesz aby padł w trasie chyba no nie hmm ? A na boki jest to luz montażowy Big Grin To ide zmierzyć tłok i zrobić fotkę Tongue
długość tłoka (od płaszcza do nóżki) 56mm Wink A tłok będą w GMP ma otwierać dolot do końca czyli twój otwiera Big Grin Jednak polecam nie kupować oryginalnych tłoków :F


RE: Moc po czacie - EGON - 04-10-2013 23:37:08

w końcu znalazłem jakie ciśnienie powinien mieć chart:

Ciśnienie sprężania dla silników typ 023 i 027 powinno wynosić 0,6 Mpa (czyli 6 bar) Ciśnienie sprężania sprawdza się umieszczając gumową końcówkę manometru w otworze do świecy i naciskając energicznie dżwignie rozrusznika. Pomiaru ciśnienia sprężania przeprowadza się przy nagrzanym silniku i przy maksymalnie otwartej przepustnicy gaźnika. Spadek ciśnenia sprężania poniżej 20% ciśnienia nominalnego świadczy o nadmiernym zużyciu układu tłok-cylinder.


RE: Moc po czacie - mateusz5625 - 05-10-2013 08:40:50

(04-10-2013 23:37:08)EGON napisał(a):  w końcu znalazłem jakie ciśnienie powinien mieć chart:

Ciśnienie sprężania dla silników typ 023 i 027 powinno wynosić 0,6 Mpa (czyli 6 bar) Ciśnienie sprężania sprawdza się umieszczając gumową końcówkę manometru w otworze do świecy i naciskając energicznie dżwignie rozrusznika. Pomiaru ciśnienia sprężania przeprowadza się przy nagrzanym silniku i przy maksymalnie otwartej przepustnicy gaźnika. Spadek ciśnenia sprężania poniżej 20% ciśnienia nominalnego świadczy o nadmiernym zużyciu układu tłok-cylinder.

Skąd to masz? z instrukcji?
Z tego co wiem mierzenie stopnia sprężania w silniku dwusuwowym z jednym cylindrem jest nie precyzyjne, ponieważ nie da się kopką kopnąć równo za każdym razem. Tzn. że jeśli ktoś kopnie mocniej to ma większe sprężanie, a jeśli słabiej to mniejsze, bo tłok i pierścienie nie uszczelniają idealnie i zawsze trochę zdąży kompresji uciec.
W samochodzie mierzy się wykręcając jedną świece i odpalając silnik, wtedy można dobrze zmierzyć bo silnik chodzi równo.
Nie mówię że tak jest, tylko tak słyszałem.


RE: Moc po czacie - BigSoft - 05-10-2013 15:00:31

(05-10-2013 08:40:50)mateusz5625 napisał(a):  Z tego co wiem mierzenie stopnia sprężania w silniku dwusuwowym z jednym cylindrem jest nie precyzyjne,

Ciśnienia, ciśnienia! Smile

Coś w tym jest. Należy pamiętać o tym, że mierząc tak ciśnienie spręzania należy odkręcić manetkę do końca (pełny gaz) i robić to na rozgrzanym silniku ponadto należy energicznie kopać w starter kilka razy aż wskazania manometru ustabilizują się przy jakiejś zmierzonej wartości.

6 bar tak jak Ci pisałem na pw EGON - bardzo nisko. 8 musi mieć minimum. Pomiaru należy też dokonać
przy szczelnym układzie wydechowym i ssącym, bo nie wiem, czy wiecie, ale po demontażu układu wydechowego wskazania manometru będą niepoprawne (pokaże mniej). W moim przypadku ciśnienie spadło o 1 bar. Jest to logiczne, ponieważ dla silnika dwusuwowego układ wydechowy ma kluczowe znaczenie i bez niego automatycznie traci moc. Wynika to z zasady działania tego silnika.


RE: Moc po czasie - EGON - 05-10-2013 17:08:14

Po remoncie zrobię pomiary i podam wyniki i jestem ciekawy co wyjdzie czy bedzie w okolicach 11 bar, co do kopania to jak miałem wkręcony przyrząd to oprócz kopania zrobiłem też tak: jak by chciał odpalić z popychu wrzuciłem 1 i przebiegłem się trochę (wtedy dużo większe obroty niż podczas kopania) ale wynik wcale wyższy nie był błąd podczas moich pomiarów polegał na tym że nie dodawałem gazu i pomiary były przy zamkniętej przepustnicy.
(05-10-2013 08:40:50)mateusz5625 napisał(a):  
(04-10-2013 23:37:08)EGON napisał(a):  w końcu znalazłem jakie ciśnienie powinien mieć chart:

Ciśnienie sprężania dla silników typ 023 i 027 powinno wynosić 0,6 Mpa (czyli 6 bar) Ciśnienie sprężania sprawdza się umieszczając gumową końcówkę manometru w otworze do świecy i naciskając energicznie dżwignie rozrusznika. Pomiaru ciśnienia sprężania przeprowadza się przy nagrzanym silniku i przy maksymalnie otwartej przepustnicy gaźnika. Spadek ciśnenia sprężania poniżej 20% ciśnienia nominalnego świadczy o nadmiernym zużyciu układu tłok-cylinder.

Skąd to masz? z instrukcji?
Z tego co wiem mierzenie stopnia sprężania w silniku dwusuwowym z jednym cylindrem jest nie precyzyjne, ponieważ nie da się kopką kopnąć równo za każdym razem. Tzn. że jeśli ktoś kopnie mocniej to ma większe sprężanie, a jeśli słabiej to mniejsze, bo tłok i pierścienie nie uszczelniają idealnie i zawsze trochę zdąży kompresji uciec.
W samochodzie mierzy się wykręcając jedną świece i odpalając silnik, wtedy można dobrze zmierzyć bo silnik chodzi równo.
Nie mówię że tak jest, tylko tak słyszałem.

Dane są z książki WKŁ Motorowery Romet obsługa i naprawa strona 16, do że w dwusuwie ciśnienie ciężko zmierzyć też o tym słyszałem, w samochodzie mierzy się wykręcając wszystkie świece na samym rozruszniku przykładając po kolei przyrząd do każdego z cylindrów


RE: Moc po czasie - EGON - 26-10-2013 19:31:19

zrobiony szlif oryginalnego cylindra na 2 szlif 38.5 nowy tłok nowe pierścienie sworzeń tłoka zabezpieczenia oraz dotoczona nowa tulejka korbowodu dziś były pierwsze jazdy docierające charta odzyskał swoją moc (na chwilkę dodałem więcej gazu na 2 biegu to idzie bez problemu 40 km/h) po przejechaniu 30km postał trochę i zmierzyłem ciśnienie sprężania i wyniosło 5 bar także dziwnie wychodzą te pomiary ciśnienia ale romecik ma dużo większą kompresję niż wcześniej bo czuć dużo ciężej pracująca kopajkę teraz czeka mnie długi proces docierania


RE: Moc po czasie - BigSoft - 26-10-2013 20:30:16

Niskie coś te sprężanie, już nie będę się upierał przy 10, ale te 8 bar zdrowy silnik musi mieć, tylko pytanie czy to ciśnienie po dotarciu wzrośnie aż 3 bary? Jakie masz zrobione pasowanie tłoka z cylindrem? Sprawdzałeś luz na zamkach pierścieni przed montażem?


RE: Moc po czasie - EGON - 26-10-2013 21:18:20

(26-10-2013 20:30:16)BigSoft napisał(a):  Niskie coś te sprężanie, już nie będę się upierał przy 10, ale te 8 bar zdrowy silnik musi mieć, tylko pytanie czy to ciśnienie po dotarciu wzrośnie aż 3 bary? Jakie masz zrobione pasowanie tłoka z cylindrem? Sprawdzałeś luz na zamkach pierścieni przed montażem?

tłok został dostarczony do zakładu co robi szlify i wtedy wykonali szlif cylindra pod ten tłok luzu pierścienia na zamku nie sprawdzałem bardziej bym obstawiał błędne pomiary w dwusuwie bo już od wielu mechaników słyszałem że w takich silnikach ciężko uzyskać prawidłowy pomiar