Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!

Pełna wersja: Poradnik młodego druciarza - H4 w Rometowskiej lampie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie!
Trafiliście na ten poradnik prawdopodobnie dlatego, że chcecie założyć żarówkę H4 do swojego rumaka - postaram się to opisać w poniższych punktach.
Uwaga! Przeróbkę tę wykonujesz na własną odpowiedzialność, zakładając inną żarówkę do swojego klosza, tracisz homologację! Pamiętaj o tym na drogach publicznych. Autor poradnika nie odpowiada za poniesione kary i szkody.
Więc zaczynamy, tak wygląda tradycyjna żarówka H4:Przerabiamy ją, nawiercając dwa otwory fi 2 mm:Zakładamy sprężynkę w ten sposób, pamiętając o właściwym ułożeniu żarówki (blaszką świateł krótkich do dołu klosza):Następnie przygotowujemy kawałek drutu miedzianego fi 1,5 mm o długości około 15 mm i wyginamy w ten sposób:Drucik zahaczamy o wypustkę w kloszu, przekładamy przez otworek w żarówce:Dociskamy żarówkę, by się "wyprostowała", a następnie zaginamy drucik, zabezpieczając żarówkę:W tym momencie nasz klosz jest gotowy:Jak można zauważyć na zdjęciach, przyciąłem złącza żarówki, by móc założyć na nie standardowe konektory 6,3 mm. Bardzo ważne jest, by konektory ciasno trzymały się na złączach, luźne konektory spowodują wzrost rezystancji złącza i znaczne straty mocy, a nawet wytopienie izolacji kabli.
Używamy żarówek według uznania, do standardowej instalacji nada się żarówka H4 12V 18/18 W, a na tył standardowa 12V C5W. Występują również żarówki o mocy 35/35W, sam takiej używam. Aby ją zastosować, musimy przewinąć cewki świetlne drutem 0,85 mm, we właściwym kierunku, "do pełna", ale to już inny temat.
Mam nadzieję, że udało mi się nieco rozjaśnić temat żarówki H4 w Rometowskiej lampie.

Dla niezapoznanych z tematem - opis złącz żarówki:

To jest dopiero absurd. Stracić homologację za coś co świeci 100 razy lepiej niż oryginał :F a przecież chcemy dobrze... Undecided
No cóż, przepisy przepisami, ja spróbowałem i nie żałuję, dobrze ustawiony reflektor nikogo nie oślepia, a świeci tak, że nie mam obaw jechać nocą 60-70 km/h.
Ale to masz na standardowych cewkach 6v?
No i co?
Cewki to nie akumulator, liczy się nie napięcie znamionowe odbiorników, a ich łączna moc, oczywiście z napięciem w pewnych granicach.

Ja mam cewki przezwojone, pisałem o tym wyżej.
Moc mojej prądnicy oscyluje w granicach 45-50 W na wysokich obrotach, więc za mało na standardową H4.
Obecna daje radę.
Mijania to są krótkie czy długie? Zawsze mnie to zastanawiało Tongue A nie jest zbyt długa ?
Mijania- krótkie
Drogowe - długie
Mijania to krótkie. Drogowe to długie. Co do tego czy h4 nie jest za długa to nie jest. Ja u siebie troszkę inaczej to zamontowalem ale ważne że działa i świeci. Interesuje mnie natoniast na jakie napięcie masz te nowe cewki? 12v? Bo na 6v to chyba h4 by nie świeciła. A jeśli masz instalację dającą 12 v to warto byłoby o tym napisać nawet na początku tematu. Bo teraz czytając go, zrozumialem że masz fabryczną instalację 6v, a tylko żarówki założone 12v...
Miałem instalkę 6V i żarówki 12V, śmigało.
Powtórzę jeszcze raz - napięcie znamionowe cewek nie musi się zgadzać, ważna jest łączna moc obciążenia. U siebie mam przewinięte na 12V 50W.
No dobrze, to pytanie mam. Czy standardowe, fabryczne cewki, dadzą radę zasilić z tyłu leda a z przodu taką h4?
Jeśli chcesz przetestuję, jak tylko odpalę silnik _ cdi w budowie... Mam jakieś seryjne cewki, przerzucę i dam znac, ale powinny bez problemu - jeśli by nie wyrabiały, zmieniasz połączenie z równoległego na szeregowe. Są h4 18/18W, na tył nawet c5w by pasiła, ale led też zagra tylko będzie mrygać na wolnych.
Chodzi mi o to, że u syna w motorynce, na oryginalnym zapłonie, szybko palą się żarówki. Wiec spróbuje taka h4 zalożyć.

A co masz na myśli o zmiane połączenia z równoległego na szeregowe?
Z tyłu C5W 12V, przód H4 12V 18/18W - powinno ustać.
(29-07-2018 21:41:24)bkrukl napisał(a): [ -> ]A co masz na myśli o zmiane połączenia z równoległego na szeregowe?

Zmianę połączenia cewek z równoległego na szeregowe Tongue
Aaa ok, myślałem że jakoś żarówkę względem cewek :-)
Stron: 1 2
Przekierowanie